Blitz

Tag "Marreveshje"

SHBA dhe Kina nënshkruajnë marrëveshjen për klimën

    SHBA dhe Kina nënshkruajnë marrëveshjen për klimën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kina, së bashku përgjegjëse për 40% të emetimeve të karbonit në botë, kanë ratifikuar së fundmi në Paris marrëveshjen për klimën. Pas mbërritjes në

Read Full Article

Diskutohet sot në Bruksel kodi telefonik i Kosovës

    Diskutohet sot në Bruksel kodi telefonik i Kosovës

Me ftesë të Bashkimit Europian, do të zhvillohet sot në Bruksel raundi i ri i bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Ky raund bisedimesh ka për qëllim arritjen e zbatimit të marrëveshjeve

Read Full Article

Basha: Pretendimi se nxora kushte të reja, një mashtrim i pacipë

    Basha: Pretendimi se nxora kushte të reja, një mashtrim i pacipë

Në një konferencë urgjente për mediat, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka hedhur poshtë pretendimet e mazhorancës se disa kushte të reja që ai ka nxjerrë, kanë zhbërë marrëveshjen

Read Full Article

Lu-së i soset durimi: Të hënën takim Rama-Basha. Dakordësim ose të mbyllen përjetë në sallë

    Lu-së i soset durimi: Të hënën takim Rama-Basha. Dakordësim ose të mbyllen përjetë në sallë

Paaftësia e politikës shqiptare për të arritur miratimin e reformës në drejtësi, ka shtyrë ambasadorin e SHBA-ve në Tiranë, Donald Lu, të japë një propozim të fundit lidhur me ngërçin

Read Full Article

Peleshi në OKB, nënshkruan Marrëveshjen e Parisit për klimën

    Peleshi në OKB, nënshkruan Marrëveshjen e Parisit për klimën

Zëvendëskryeministri i Shqipërisë, Niko Peleshi, ka nënshkruar gjatë kësaj të premteje Marrëveshjen e Parisit për klimën në selinë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Flitet për një rekord historik pasi

Read Full Article

AAK dhe NISMA bashkojnë forcat, ja draft-marrëveshja e koalicionit parazgjedhor

    AAK dhe NISMA bashkojnë forcat, ja draft-marrëveshja e koalicionit parazgjedhor

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës së bashku me Nisma për Kosovën, kanë vendosur të bashkojnë forcat për krijimin e një koalicioni parazgjedhor, ku me një listë të përbashkët zgjedhore do

Read Full Article

Rinasi, jo më monopol. Ja kushtet e kontratës së nënshkruar

    Rinasi, jo më monopol. Ja kushtet e kontratës së nënshkruar

Qeveria shqiptare dhe kompania që disponon koncesionin monopolistik të aeroportit ndërkombëtar të Tiranës kanë arritur në një marrëveshje për të hequr klauzolën e monopolit nga kontrata koncesionare e aeroportit të

Read Full Article

Greqi: Dhunë mes refugjatëve, ndërhyn policia

    Greqi: Dhunë mes refugjatëve, ndërhyn policia

Përkeqësohet situata në kampet e refugjatëve në Greqi. Bëhet me dije nga mediat greke se ka pasur përleshje mes shtetasve afganë dhe atyre sirianë. Dy persona janë vrarë me thika, ndërkohë

Read Full Article

SHBA-Kosovë, nënshkruhet marrëveshja e re e ekstradimit

  SHBA-Kosovë, nënshkruhet marrëveshja e re e ekstradimit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kosova kanë nënshkruar marrëveshje të re për ekstradimin, ndërkohë që është shfuqizuar ajo me

Read Full Article