Blitz

Tag "Kosova"

Rusia 2018, Shqipëria shënon golin e dytë, zhgënjen Kosova

    Rusia 2018, Shqipëria shënon golin e dytë, zhgënjen Kosova

Shqipëria ka shënuar dy gola deri më tani në përballje me Lihtenshtejnin në stadiumin e Vaduzit. Në minutën e 11’ ka qenë Jahmir Hyka, i cili ka arritur të shënojë

Read Full Article

Anëtarësimi në BE, Vuçiç: Kushti për Kosovën, më i vështiri

    Anëtarësimi në BE, Vuçiç: Kushti për Kosovën, më i vështiri

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është shprehur ditën e sotme se hapja e kapitullit të 35-të në negociatat për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Europian mund të cilësohet si etapa

Read Full Article

Botërori 2018, ndizet atmosfera në Shkodër. Kosova përballet sot me Finlandën

    Botërori 2018, ndizet atmosfera në Shkodër. Kosova përballet sot me Finlandën

Kombëtarja Shqiptare e Futbollit do të përballet ditën e sotme me Maqedoninë në stadiumin “Loro Boriçi”. Kjo është ndeshja e parë kualifikuese, për të cilën kuqezinjtë mbyllën një ditë më

Read Full Article

Liberalizimi i vizave, PE voton kundër Kosovës

    Liberalizimi i vizave, PE voton kundër Kosovës

Komiteti për Drejtësi dhe Liritë Civile dhe Punë të Brendshme në Parlamentin Europian ka votuar kundër draft-raportit për liberalizimin e vizave për Kosovën. Drafti i liberalizimit të vizave u propozua

Read Full Article

Deputetet e arrestuara, përpara gjykatës. VV: Policia bastisi hapësirat tona

    Deputetet e arrestuara, përpara gjykatës. VV: Policia bastisi hapësirat tona

Donika Kadaj-Bujupi e Aida Dërguti, deputete të Lëvizjes Vetëvendosje, janë paraqitur ditën e sotme në gjykatë për t’u përballur me masën e sigurisë. Mësohet se Prokuroria Themelore në Prishtinë ka

Read Full Article

Arrestohet deputetja Bujupi, VV: Regjim me përmasa të papranueshme

    Arrestohet deputetja Bujupi, VV: Regjim me përmasa të papranueshme

Lëvizja Vetëvendosja ka konfirmuar arrestimin e deputetes Donika Kadaj-Bujupi. Në reagimin e plotë të saj, VV akuzon partitë në pushtet se përmes policisë po inskenon, bastis dhe arreston gazetarët. Më

Read Full Article

Merkel i bën presion Vuçiç-it: Normalizo marrëdhëniet me Kosovën

    Merkel i bën presion Vuçiç-it: Normalizo marrëdhëniet me Kosovën

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka uruar Aleksandar Vuçiç për mandatin e ri në krye të Qeverisë serbe dhe ka konfirmuar mbështetjen e saj në mirëqeverisjen e vendit. Në letrën e

Read Full Article

Kosova s’do ta bëjë me pagesë Rrugën e Kombit

    Kosova s’do ta bëjë me pagesë Rrugën e Kombit

Ministri i Infrastrukturës në Kosovë, Lutfi Zharku, ka deklaruar se Qeveria e Kosovës nuk do të vendosë taksë për Rrugën e Kombit. Këtë lajm, ai e ka bërë me dije

Read Full Article

Rrahmani lë Kombëtaren Shqiptare për Kosovën

  Rrahmani lë Kombëtaren Shqiptare për Kosovën

Pas largimit të Ramës, Mehës, Shalës dhe Rashicës, një tjetër lojtar i Kombëtares Shqiptare është shkëputur prej saj. Mbrojtësi Amir

Read Full Article

Takimi Vuçiç – Biden, në fokus dialogu me Kosovën. Edi Rama, tjetër vizitë në Serbi

  Takimi Vuçiç – Biden, në fokus dialogu me Kosovën. Edi Rama, tjetër vizitë në Serbi

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka mirëpritur ditën e sotme zëvendëspresidentin amerikan Joe Biden. Pas zhvillimit të këtij takimi, ai

Read Full Article

Diskutohet sot në Bruksel kodi telefonik i Kosovës

  Diskutohet sot në Bruksel kodi telefonik i Kosovës

Me ftesë të Bashkimit Europian, do të zhvillohet sot në Bruksel raundi i ri i bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Ky

Read Full Article

Një shtet tjetër njeh pavarësinë e Kosovës

  Një shtet tjetër njeh pavarësinë e Kosovës

Pas një kohe të gjatë, pavarësia e Kosovës është njohur edhe nga një shtet tjetër. Bëhet fjalë për Republikën e

Read Full Article

“Energy Charter”, Rama: Krenarë për arritjet në këtë moment shumë deciziv

  “Energy Charter”, Rama: Krenarë për arritjet në këtë moment shumë deciziv

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në takimin e katërt të vendeve të “Energy Charter”, ku vuri theksin te potencialet

Read Full Article

Deputeti gjerman: Pa anëtarësimin e Kosovës në OKB, Serbia s’mund të hyjë në BE

  Deputeti gjerman: Pa anëtarësimin e Kosovës në OKB, Serbia s’mund të hyjë në BE

Një deputet në Bundestagun gjerman ka deklaruar se nuk do të ratifikohet anëtarësimi i Serbisë në Bashkimin Europian nëse Serbia

Read Full Article

Kodheli në Asamblenë e NATO-s në Tiranë: ” Ka ardhur koha që NATO të hapë një faqe partneriteti të strukturuar me Kosovën”

  Kodheli në Asamblenë e NATO-s në Tiranë: ” Ka ardhur koha që NATO të hapë një faqe partneriteti të strukturuar me Kosovën”

Shqipëria ka mirëpritur për herë të parë Asamblenë Parlamentare të NATO-s 7 vjet pas anëtarësimit me të drejta të plota

Read Full Article

NATO: Rusia, rrezik për Ballkanin, anëtarësimi i Kosovës faktor stabiliteti në rajon

  NATO: Rusia, rrezik për Ballkanin, anëtarësimi i Kosovës faktor stabiliteti në rajon

Gjatë një konference të përbashkët për shtyp me kreun e delegacionit shqiptar, Presidenti i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, Michael Turner,

Read Full Article

BE-Kosovës: Pa ratifikimin e demarkacionit, të harrohet heqja e vizave

  BE-Kosovës: Pa ratifikimin e demarkacionit, të harrohet heqja e vizave

Pas shqyrtimit të parë të ministrave të Brendshëm të BE-së për liberalizimin e vizave me Kosovën, Brukseli ka deklaruar se

Read Full Article

Kosova në UEFA dhe FIFA, Serbia me një kërkesë të veçantë

  Kosova në UEFA dhe FIFA, Serbia me një kërkesë të veçantë

Pas anëtarësimit të Kosovës në UEFA dhe FIFA, Serbia ka shprehur kërkesën e saj. Zëvendëspresidenti i Federatës së Futbollit të

Read Full Article

Ratifikimi i demarkacionit, opozita kosovare paralajmëron kundërshtimin në Kuvend dhe në shesh

  Ratifikimi i demarkacionit, opozita kosovare paralajmëron kundërshtimin në Kuvend dhe në shesh

Opozita kosovare ka bërë të ditur se do të rikthehet në Kuvend në ditën që do të ratifikohet Marrëveshja për

Read Full Article

Behgjet Pacolli: Unë President, do i siguroja Kosovës 180 njohje

  Behgjet Pacolli: Unë President, do i siguroja Kosovës 180 njohje

Sipas kreut të Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, nëse ai do të ishte President, Kosova do i kishte siguruar

Read Full Article

Shaqiri dhe Xhaka – A do i lejojë FIFA të luajnë për Kosovën?

  Shaqiri dhe Xhaka – A do i lejojë FIFA të luajnë për Kosovën?

Pranimi i Kosovës nga FIFA ditën e premte ishte një lajm historik për të gjithë futbollin shqiptar. Kjo sigurisht që

Read Full Article