Blitz

Tag "Kina"

Avionët ushtarakë kinezë pranë hapësirës ajrore japoneze, tensione mes dy vendeve

    Avionët ushtarakë kinezë pranë hapësirës ajrore japoneze, tensione mes dy vendeve

Tetë avionë ushtarakë kinezë, që fluturuan mes ishujve  Okinava dhe Miyakojima, kanë shkaktuar tensione mes Kinës dhe Japonisë. Bëhet fjalë për avionë bombardues, mbikëqyrës dhe një avion luftarak. Në deklaratën

Read Full Article

SHBA dhe Kina nënshkruajnë marrëveshjen për klimën

    SHBA dhe Kina nënshkruajnë marrëveshjen për klimën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kina, së bashku përgjegjëse për 40% të emetimeve të karbonit në botë, kanë ratifikuar së fundmi në Paris marrëveshjen për klimën. Pas mbërritjes në

Read Full Article

Deti i Kinës Jugore, Gjykata e Hagës favorizon Filipinet

    Deti i Kinës Jugore, Gjykata e Hagës favorizon Filipinet

Kina ka humbur një çështje të rëndësishme juridike lidhur me të drejtat e saj mbi Detin e Kinës Jugore. Ky vendim do ndikojë drejtpërsëdrejti në kontrollin e saj mbi “ujërat

Read Full Article

Shihni se në çfarë e ka transformuar Kina liderin korean

    Shihni se në çfarë e ka transformuar Kina liderin korean

Me siguri nuk ju ka shkuar mendja se do të mund të shihnit diçka të tillë. Një dyqan në Shangai shet akullore me figurën tredimensionale të Kim Jong-ut. Dyqani e ka

Read Full Article