Blitz

 Breaking News

Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar!

Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar!
December 03
12:37 2018

Image result for luan qerimi

Mbrëmjen e djeshme është ndarë nga jeta në moshën 89 vjeçare, aktori i njohur Luan Qerimi.

Prej disa vitesh ai kishte hequr dorë nga aktrimi, por i ka dhuruar plot 70 role kinematografisë shqiptare. Qerimi ka luajtur role në “Otello”, “Arturo Ui”, “Gracka”, “Vdekja e kalit” e shumë të tjerë.

Fillimisht Luan Qerimi ka nisur aktrimin si amator në Teatrin e Ushtrisë dhe më pas në 1954 u bë pjesë e Teatrit Popullor. Që prej vitit 1989, aktori ka mbajtur titullin “Artist i merituar”./Blitz.al/

Image result for luan qerimi

Image result for luan qerimi

 

 

Share