Blitz

 Breaking News

Sheqeri po ju vret! Çfarë shkakton ai?

Sheqeri po ju vret! Çfarë shkakton ai?
January 11
18:39 2017

Konsumimi i tepërt i sheqerit po ju vret dhe nuk duhet ta teproni me të.

Shumë njerëz po vdesin nga sëmundjet që shkaktohen nga përdorimi i tepërt i sheqerit dhe duhet të keni shumë kujdes duke e balancuar përdorimin e tij me ushqime të shëndetshme.

Më poshtë do të gjeni disa prej rreziqeve që vijnë si shkak i përdorimit të sheqerit:

  • Rrit rrezikun e sëmundjeve mendore, pasi ndikon në mosfunksionimin e trurit. Madje shkakton sëmundjen e Alzheimerit.
  • Ndikon më shumë te duhanpirësit, pasi ata pas konsumimit të sheqerit e thithin më shumë tymin e cigares, i cili shkon menjëherë në mushkëri dhe rrit dëshirën për nikotinë.
  • Shkakton kancerin. Konsumimi i sheqerit çon në rezistencën e insulinës dhe nga kjo është e vështirë të shmanget përfundimi se sheqeri shkakton kancer.
  • Shkakton sëmundjet e zemrës sepse rrit presionin e gjakut dhe stimulon sistemin nervor të rrit normën e zemrës dhe enët e gjakut.

/Blitz.al/

Share