Blitz

 Breaking News

Supë me thjerrëza dhe perime

Supë me thjerrëza dhe perime
October 05
18:25 2016

Kjo nuk është një supë e thjeshtë me thjerrëza dhe perime, por është një supë me gjithë aromat e Orientit.

Përbërësit:

 • 300 g thjerrëza të lëna më parë në ujë të ftohtë
 • 2 karota
 • 2 kungulleshka
 • 2 patate
 • 1 qepë
 • 4 lugë vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 1 thelb hudhër
 • 1 lugë e vogël tumerik
 • 1 spec djegës i thatë
 • 1 lugë të vogël susam
 • 1 lugë të vogël fara qimnoni
 • disa degë trumzë
 • 1 litër lëng vegjetal ose ujë
 • kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Grini imët qepën dhe hudhrën dhe vendosini të kaurdisen me 2 lugë vaj ulliri. Shtoni perimet e prera në copëza shumë të vogla dhe thjerrëzat. Kaurdisini për disa sekonda që perimet të lezetohen me vaji, shtoni pak kripë dhe piper të zi, gjethet e trumzës, ujin dhe tumericën.

Vendosni kapakun dhe lërini të ziejë në zjarr të ulët derisa supa të ajkoset.

Ndërkohë, vendosni 2 lugë vaj ulliri të aromatizohet me specin djegës, shtoni farat e qimnonit dhe susamin. Lëreni të aromatizohet vaji dhe hiqeni.

Kur supa të jetë gati shërbejeni të ngrohtë me pak vaj me fara susami./Blitz.al/

Burimi: Adda’s All

Share