Blitz

 Breaking News

Qofte me brokoli dhe mish të grirë viçi

Qofte me brokoli dhe mish të grirë viçi
September 23
13:36 2016

Përbërësit:

 • 500 g mish  viçi të grirë
 • 1 kokë të madhe brokoli rreth 300 g
 • 3-4  thelpinj hudhra
 • 2 feta bukë të thekur
 • 2 qepë të njoma
 • kripë dhe piper të zi
 • 2 vezë
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë të vogël me piper të kuq
 • 2 lugë me djathë kaçkavall të grirë
 • një tufë me mendër

Përgatitja:

Bluani  në blender brokolin me qepën e njomë, bukën e thekur, hudhrat dhe mendrën. Këtë masë bashkojeni me mishin e grirë, vezët, djathin, kripën, piperin e zi dhe të kuq dhe vajin e ullirit. Përziejeni mirë me duar dhe formoni qofte petashuqe me brumin. Vendosini në një tavë  me letër furre poshtë dhe shtoni akoma pak vaj sipër. Piqini në 200°C  për rreth 20 minuta. Nëse nuk jeni të sigurta që janë gati provoni njërën prej tyre.

Shërbejini si antipastë ose duke i shoqëruar me patate furre bëhen një pjatë e dytë shumë e mirë për ditët kur jeni pushim./Blitz.al/

Burimi: Adda’s All

Share