Blitz

 Breaking News

Kush rritet duke kërcyer, është më i lumtur, më pak i stresuar dhe më shumë inteligjent

Kush rritet duke kërcyer, është më i lumtur, më pak i stresuar dhe më shumë inteligjent
November 04
10:00 2018

E kush nuk e adhuron kërcimin? Një pyetje që nuk mund ti japësh përgjigje. Kërcimi të ndihmon të shkarkosh të gjithë energjitë negative dhe të rrit adrenalinën por vecc kësaj ka dhe disa enefite të tjera, të cilat mund ti mësoni mëposhtë:

1.Të kërcesh është më mirë se palestra dhe vrapi

“Psycology Today” është shumë e bindur se të kërcesh sipas një koreografie është shumë më emocionuese se sa të djersish në një pistë vrapi.

Mekati i vetëm është që në një koreografi nuk mund të matësh kaloritë e djegura.

2.Jeta sociale është më aktive

Mes kursit, takimeve e përse jo edhe shfaqjeve është gjithmonë më mirë të kërcesh.

3.Stimulon mendjen

Sepse përmes kërcimit mëson të koordinosh çdo pjesë të trupit tënd në sinkron me muzikën.

4.Mund të kërcesh kudo dhe të jesh gjithmonë i qeshur

Ke parë ndonjë njeri që të kërcejë i mërzitur? Të gjitha kanë fytyra të qeshura.

Ky është efekti që të jep kërcimi dhe kur dëgjon një muzikë të bukur asnjëherë nuk përmbahesh, madje as në autobus.

5.Kërcimi redukton ankthin

Këtë e ka vërtetuar edhe Universiteti i Londrës.

Gjatë kërcimit çlirohet hormoni i lumturisë serotonina, e cila ndikon në reduktimin e frikës dhe mendimeve negative.

6.Kërcimi sipas ritmit përmirëson shëndetin mendor

7.Të kërcesh është si të marrësh vitamina

Nëse jeni të turpshëm, kërcimi ju çliron nga çdo ndjenjë turpi.

Ju bën edhe protagonistë.

8.Do ndiheni më mirë nga brenda

Edhe pasi të ketë përfunduar koreografia do ndiheni mirë.

9.Të kërcesh është edhe seksi. 

Kishe akoma dyshime?

P.s Foton e kopertinës e kemi marrë nga filmi “Dirty Dancing”, sepse sikurse citohet në film: “Askush nuk mund ta lërë Baby-n në një cep”./blitz.al/

Share