Blitz

 Breaking News

(Foto/Video) Alarmohet NASA, anija kozmike pëson defekt pas nisjes nga Toka. Ç’po ndodh me astronautët?

(Foto/Video) Alarmohet NASA, anija kozmike pëson defekt pas nisjes nga Toka. Ç’po ndodh me astronautët?
October 11
12:27 2018

Astronauti rus Aleksej Ovçin dhe Nick Hague nga NASA do të shkonin në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar për t’ju bashkuar ekipit të Ekspeditës 57, e cila zgjat 6 muaj. Por udhëtimi i tyre nuk ka shkuar sipas planit, duke qenë se Raketa Soyuz FG që mbante anijen kozmike Soyuz MS-10, me të cilën ata do të udhëtonin në hapësirë ka pësuar një difekt në motor.

A massive plume of smoke could be seen firing out from behind the boosters in the dramatic moment the shuttle's engine failed during the launch phase

Incidenti ka ndodhur pak pasi astronautët janë nisur nga Toka dhe kjo gjë ka shkaktuar frikë të menjëhershme tek NASA, pasi nuk e dinin se si do të zgjidhej kjo situatë. Sipas “Daily Mail” ata janë gjallë dhe do të zbresin në Kazakistan.

The two-man crew of NASA rookie Nick Hague and second-time flyer Aleksey Ovchinin in the cockpit of the spacecraft during take-off

Deri më tani nuk është dhënë asnjë detaj më tepër përsa i përket defektit në motor dhe nuk dihet nëse ai ka ndodhur para nisjes apo gjatë saj. /Blitz.al/

 

 

Share