Blitz

 Breaking News

(Foto) “Se ku të kam parë…” – Njihuni me personazhet e famshëm dhe kopjet e tyre të shekujve të kaluar

(Foto) “Se ku të kam parë…” – Njihuni me personazhet e famshëm dhe kopjet e tyre të shekujve të kaluar
September 27
15:56 2018

Të gjithëve mund të na ketë ndodhur te paktën një herë në jetë të përballemi me shprehjet “më dukesh fytyre e njohur”, “se me kë më ngjan ti mua” apo “ku të kam parë unë ty”.

Deri këtu gjithçka është në rregull, sidomos në ditët e sotme kur veshjet, make up-i apo dhe operacionet klasike bëjnë që shpeshherë njerëzit, e sidomos personazhet publikë të na duken kopje të njëri-tjetrit.

Por, situata bëhet pak më e çuditshme kur kjo ngjashmëri ka ekzistuar shumë para në kohë.

Janë njerëz që kanë jetuar vite, dekada, madje dhe shekuj përpara kohës sonë, ama kanë një ngjashmëri të frikshme me personazhet e njohur të kinematografisë dhe televizionit botëror.

Më poshtë ju listojmë disa prej tyre dhe jemi të bindur që edhe ju, ashtu sikurse ne do mbeteni të habitur nga ngjashmëria si dy puka uji e tyre.

 

 • Jennifer Lawrence dhe Zubaida Tharwat

 

 • Johnny Depp dhe një njeri i panjohur nga e kaluara

 

 • Justin Timberlake dhe një njeri i panjohur nga koha e duelit me armë

 

 • Ellen Degeneres dhe Henry David Thoreau

 

 • General Douglas MacArthur dhe Bruce Willis

 

 • General George Patton dhe Donald Trump

 

 • Paul Giamatti dhe William Shakespeare

 

 • John Travolta dhe një burrë i panjohur nga vitet 1960

 

 

 • Nicolas Cage dhe një burrë nga koha e Luftës Civile

 

 • Jack Black dhe “Berberi i Seviljes”

 

 

 • Eddie Murphy dhe një njeri nga e kaluara.

 

 

 • Sylvester Stallone dhe Papa Gregory IX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Sokrati dhe Anthony Hopkins

Share