Blitz

 Breaking News

A e dini se pluhuri në shtëpi mund të jetë arsyeja se pse shëndosheni?

A e dini se pluhuri në shtëpi mund të jetë arsyeja se pse shëndosheni?
July 17
12:56 2017

Me siguri keni menduar se pluhuri në shtëpi nuk është aspak i mirë për shëndetin dhe kjo është e vërtetë. Por a dinit se në fakt pluhuri kontribuon direkt në shtimin në peshë si pasojë e rritjes së qelizave dhjamore?

Zbuluesit nga një grup kërkimor në Amerikë kanë ndërmarrë një iniciativë që në fillim nisi thjesht si një eksperiment por pastaj mori përmasa më serioze kur vunë re se në fakt kishte një lidhje direkte mes pluhurit dhe shtimit në peshë.

Sipas grupeve që u intervistuan u rezultua se personat që kishin një fizik më të shëndetshëm banonin në shtëpi të cilat kishin më shumë pluhur.

Gjithashtu e njëjta gjë u vu re edhe tek fëmijët që ishin më të shëndetshëm nga se duhet mesatarja normale në moshat përkatëse. Ata fëmijë ishin më të ekspozuar ndaj pluhurit dhe papastërtive në shtëpi dhe në lagjet ku banojnë.

Ende këto rezultate nuk janë pasqyruar në fletoren zyrtare të shëndetit publik por megjithatë pritet që gjithçka të zyrtarizohet ndaj dhe ju duhet të merrni masa menjëherë që të jetoni në një ambient më të pastër jo vetëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm por edhe për të mbajtur trupin në formë. /Blitz.al/

Share