Blitz

Shkenca

A e dëmton trurin puna me kohë të plotë?

    A e dëmton trurin puna me kohë të plotë?

Nëse jeni mbi 40 vjeç dhe punoni më tepër se 25 orë në javë, kjo mund të ndikojë inteligjencën tuaj, në bazë të një studimi të kryer së fundmi nga

Read Full Article

Kina në Mars brenda vitit 2021

    Kina në Mars brenda vitit 2021

Në dekadën e ardhshme, Kina do të synojë të bëhet liderja e hapësirës, pasi do të synojë të shkojë në Mars në vitin 2021. Ambiciet e autoriteteve hapësinore kineze janë

Read Full Article

Gjendet vaksina për ebolën?

    Gjendet vaksina për ebolën?

Në vitin 2014, kur ebola bënte kërdinë në Guine, Sierra Leone dhe Liberi, punonjësit e shëndetësisë nuk mund të bënin asgjë, përveçse të izolonin viktimat në përpjekje për të frenuar

Read Full Article

ALARM! Po zhduket bota e kafshëve!

    ALARM! Po zhduket bota e kafshëve!

Ekzistenca e botës shtazore në planetin Tokë është në një fazë delikate. Përgjatë gjithë historisë ka pasur 5 zhdukje masive të popullsisë së kafshëve. Tani jemi në prag të zhdukjes

Read Full Article

Shenjat e kancerit të mushkërisë që duhet t’i dini

    Shenjat e kancerit të mushkërisë që duhet t’i dini

Kanceri në mushkëri në 85% të rasteve u shfaqet konsumatorëve të duhanit. Dhe më tepër në mosha kryesisht të reja, deri në 35- vjeçare. Por nuk përjashtohet mundësia që kanceri

Read Full Article

Vaksina e re kundër leucemisë

    Vaksina e re kundër leucemisë

Një vaksinë e re që është zbuluar ndihmon të sëmurët me leucemi të luftojnë kancerin dhe të qëndrojnë në periudhë ngrirjeje të sëmundjes të paktën për 5 vite. Në bazë

Read Full Article

Shqiptari më i urryer në Amerikë nevrikoset keq

    Shqiptari më i urryer në Amerikë nevrikoset keq

Martin Shkreli është cilësuar si një nga shqiptarët më të urryer që jetojnë në botë, pasi ai rriti çmimin e një ilaçi që shpëton jetë,  “Daraprim”, nga 13 dollarë në

Read Full Article

Shpiket bateria e telefonit që zgjat 400 vjet

    Shpiket bateria e telefonit që zgjat 400 vjet

Një shpikje e pazakontë është bërë nga një studente amerikane. Mya Le Thai, studente në Universitetin e Kalifornisë, ishte duke punuar me një grup shokësh për të perfeksionuar baterinë e

Read Full Article

Merimanga unike që theu rregullat

  Merimanga unike që theu rregullat

Në çdo specie merimange të studiuar deri sot, mamaja merimangë kryen rolin e prindërimit. Por një merimangë në Brazil ka

Read Full Article

Pse kërcejnë mbi ujë balenat?

  Pse kërcejnë mbi ujë balenat?

E keni menduar ndonjëherë se pse balenat kërcejnë e hidhen mbi sipërfaqen e ujit ku notojnë herë pas here? Një

Read Full Article

Gjendet ujë në 1000 km thellësi, gati sa 1/3 e rrugës për në bërthamën e Tokës

  Gjendet ujë në 1000 km thellësi, gati sa 1/3 e rrugës për në bërthamën e Tokës

Ideja e Zhyl Vernit se në qendrën e Tokës ka ujë mund të jetë më pranë vërtetimit se kurrë. Disa

Read Full Article

Stephen Hawking: Njerëzimi do të zhduket pas 1000 vitesh

  Stephen Hawking: Njerëzimi do të zhduket pas 1000 vitesh

Shkencëtari fizikan i mirënjohur, Stephen Hawking, ka paralajmëruar njerëzimin për fatin e tij pas 1000 vitesh; rrezikun e ekzistencës së

Read Full Article

Ndalojeni urgjentisht përdorimin e tyre! Tani!

  Ndalojeni urgjentisht përdorimin e tyre! Tani!

Këto janë disa prej produkteve që ne i përdorim rregullisht në jetën e përditshme, duke mos e kuptuar rrezikun që

Read Full Article

Zbulohet “Proxima B”, planeti i ngjashëm me Tokën

  Zbulohet “Proxima B”, planeti i ngjashëm me Tokën

Më 24 gusht, astronomët njoftuan se kishin zbuluar një planet të ngjashëm me planetin Tokë, në orbitën Proxima Centauri, yllin

Read Full Article

Studim i ri, botoksi mund të përhapet drejt neuroneve

  Studim i ri, botoksi mund të përhapet drejt neuroneve

Pavarësisht popullaritetit, botoksi ose toksina botulinum është një nga substancat vdekjeprurëse në tokë dhe mjafton një sasi prej 160 nanogramë

Read Full Article

Arsyeja se pse gjarpërinjtë janë të gjatë dhe si mund t’i ndihmojë zbulimi njerëzit

  Arsyeja se pse gjarpërinjtë janë të gjatë dhe si mund t’i ndihmojë zbulimi njerëzit

Shkencëtarët kanë zbuluar se pse gjarpërinjtë janë kaq të gjatë dhe si mund t’i ndihmojë ky zbulim njerëzit në dëmtimet

Read Full Article

Shkencëtarët kanë zbuluar përbërësin që do t’ju mbrojë përfundimisht nga rrezet ultraviolet

  Shkencëtarët kanë zbuluar përbërësin që do t’ju mbrojë përfundimisht nga rrezet ultraviolet

Shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë të re për të luftuar djegien e lëkurës nga dielli. Dëmi më i madh nga

Read Full Article

Një grua arrin të shohë rreth 99 milionë ngjyra më shumë sesa njerëzit e zakonshëm

  Një grua arrin të shohë rreth 99 milionë ngjyra më shumë sesa njerëzit e zakonshëm

  Shkencëtarët  kanë gjetur një grua,  sytë e së cilës  kanë një receptor detektimi të ngjyrave  ndryshe nga ai i

Read Full Article

Zbulimi më i ri i shkencës kthen urinën në ujë të pijshëm

  Zbulimi më i ri i shkencës kthen urinën në ujë të pijshëm

Një pajisje me energji diellore e kthen urinën në ujë të pijshëm. Ndoshta nuk do të mbahet mend si miti

Read Full Article

Shkencëtarët zbulojnë “orën e trurit” për t’i mbajtur kujtimet tona “të kurdisura”

  Shkencëtarët zbulojnë “orën e trurit” për t’i mbajtur kujtimet tona “të kurdisura”

Në mënyrë që të organizojnë kujtimet, neuronet brenda trurit kanë nevojë për një cikël të rregullt aktiviteti për t’i mbajtur

Read Full Article

Vaksina kundër kancerit, sekreti mund të gjendet në ARN

  Vaksina kundër kancerit, sekreti mund të gjendet në ARN

Receptorët e ARN-së luftojnë qelizat e huaja si viruset në trupin e njeriu dhe vlerësohen si përgjigje imune e trupit,

Read Full Article