Blitz

Shkenca

Çudira nga bota/Video tronditëse teksa kinezët konsumojnë ushqim me virus vdekjeprurës

    Çudira nga bota/Video tronditëse teksa kinezët konsumojnë ushqim me virus vdekjeprurës

Daily Mail ka publikuar një artikull ku shihen disa kinezë që konsumojnë në restorante luksoze, ushqime që përmbajnë virus vdekjeprurës. Në videon tronditëse, publikuar po nga e njejta media, shihet

Read Full Article

Asteroidi që çuditi shkencëtarët e NASA-s mund të ketë qenë një anije aliene

    Asteroidi që çuditi shkencëtarët e NASA-s mund të ketë qenë një anije aliene

Pikasja e një asteroidi në formën e puros shokoi të gjithë botën në vitin 2017 kur NASA dha lajmin se një objekt i tillë ishte kapur në sistemin tonë diellor.

Read Full Article

Nasa lançon satelitin “Parker Solar” i cili do të fluturojë më pranë diellit se kurrë më parë

    Nasa lançon satelitin “Parker Solar” i cili do të fluturojë më pranë diellit se kurrë më parë

Nasa ka lançuar një satelit që do të fluturojë më pranë Diellit se çdo satelit i mëparshëm.  “Parker Solar” do të kalojë në distancën më pak se 6.1 milion km

Read Full Article

Shkencëtarët pranë zbulimit të pilulës mashkullore

    Shkencëtarët pranë zbulimit të pilulës mashkullore

Shkencëtarët pohojnë se kanë bërë hapa të mëdha drejt zhvillimit të një pilulë kontraceptive mashkull. Studiuesit besojnë se mund të jemi në prag të një zbulimi të rëndësishëm më shumë

Read Full Article

(Video) Shkencëtarët shokojnë: “Ajo që zbuluam brenda trurit tonë mund ta çojë qytetërimin jashtë këtj planeti”

    (Video) Shkencëtarët shokojnë: “Ajo që zbuluam brenda trurit tonë mund ta çojë qytetërimin jashtë këtj planeti”

Një studim i fundit i realizuar nga shkencëtarët me siguri që do t’ju lërë gojëhapur, pasi studiuesit kanë zbuluar se brenda trurit të njeriut mund të gjesh forma dhe struktura

Read Full Article

Puna më e re nga NASA si… mbrojtës të planetit Tokë

    Puna më e re nga NASA si… mbrojtës të planetit Tokë

Një propozim serioz pune ka ardhur nga NASA. Fakti që Toka po kalon momente jo aq të mira me ngrohjen globale dhe efekte të tjera të dëmshme për planetin tonë

Read Full Article

Shkëputet nga Antarktida akulli 1 trilion tonë me sipërfaqe sa gjysma e Kosovës

    Shkëputet nga Antarktida akulli 1 trilion tonë me sipërfaqe sa gjysma e Kosovës

Pas muajsh të tërë çarjeje që kishte pësuar, një ajsberg i madh me një sipërfaqe 5.800 km2 është shkëputur nga kontinenti i Antarktidës. Copa gjigante e akullit peshon 1 trilion

Read Full Article

Kur do të vdesim? Inteligjenca artificiale parashikon ekzaktësisht të ardhmen

    Kur do të vdesim? Inteligjenca artificiale parashikon ekzaktësisht të ardhmen

Sistemet e inteligjencës artificiale po shndërrohen në luftëtarët e rinj si diagnostikues të sëmundjeve dhe madje mund të parashikojnë saktësisht se kur do të vdesim. Shkencëtarët në Universitetin e Adelaideve

Read Full Article

“Pushooo”, Artan Lame rikthen momentin e bërtitjes së Fevziut. “Desh u bëra edhe unë për rahmet!”

  “Pushooo”, Artan Lame rikthen momentin e bërtitjes së Fevziut. “Desh u bëra edhe unë për rahmet!”

Kryetari i ALUIZNI-t që do të largohet nga detyra e tij, Artan Lame është rikthyer pas në kohë, ku ka

Read Full Article

Shkencëtarët mund të kenë gjetur provën e parë që dëshmon se ekzistojnë universe paralele

  Shkencëtarët mund të kenë gjetur provën e parë që dëshmon se ekzistojnë universe paralele

Për shekuj të tërë janë hedhur hipoteza se ekzistojnë shumë universe. Teoria multiuniversale mbështetet nga shumë njerëz, edhe pse mes

Read Full Article

Mos rrini me persona negativë, mund të thithni energjinë e tyre!

  Mos rrini me persona negativë, mund të thithni energjinë e tyre!

Njerëzit thithin energji nga njëri-tjetri, e konfirmon shkenca. A ju ka ndodhur ndonjëherë të rrini me një person dhe të

Read Full Article

17 kompanitë teknologjike që paguajnë më mirë punëtorët e tyre

  17 kompanitë teknologjike që paguajnë më mirë punëtorët e tyre

Në vitin 2017 janë një sërë kompanish teknologjike në botë që paguajnë relativisht mirë punonjësit e tyre. Në një renditje

Read Full Article

E jashtëzakonshme, shkencëtarët eliminojnë HIV-in për herë të parë në një qenie të gjallë

  E jashtëzakonshme, shkencëtarët eliminojnë HIV-in për herë të parë në një qenie të gjallë

Shkencëtarët kanë kuruar qenie të gjalla me HIV duke përdorur një metodë të re në gjenet e trupit. Virusi mbetet

Read Full Article

E padëgjuar! Zbulohet planeti i ngjashëm me Tokën

E padëgjuar! Zbulohet planeti i ngjashëm me Tokën

Së fundmi shkencëtarët kanë  zbuluar në atmosferë një tjetër planet pak më të madh se Toka brenda sistemit tonë diellor. Exoplaneti

Read Full Article

Dita=nata, erdhi ekuinoksi pranveror

  Dita=nata, erdhi ekuinoksi pranveror

Të gjithë ata që janë mërzitur me netët e gjata, duke dashur më tepër aktivitet dhe kohë gjatë ditës, sot

Read Full Article

Njihuni me shkencëtarin e ri më të mirë në botë. Është nga Durrësi

  Njihuni me shkencëtarin e ri më të mirë në botë. Është nga Durrësi

Jemi mësuar me faktin se shumica e shqiptarëve kur jetojnë në vendin tonë nuk vlerësohen sa duhet për arritjet e

Read Full Article

Mali Everest humb lartësi. Mësoni sa ka shkuar

  Mali Everest humb lartësi. Mësoni sa ka shkuar

Mali më i lartë në botë, Everesti, plot 8.848 m, mund të ketë humbur lartësi që prej tërmeteve të vitit

Read Full Article

Shkencëtarët zbulojnë: Hëna është shumë më e vjetër nga sa mendoni!

  Shkencëtarët zbulojnë: Hëna është shumë më e vjetër nga sa mendoni!

Një studim i fundit ka treguar se Hëna është shumë më  vjetër nga sa është menduar deri tani. Sipas studimit,

Read Full Article

Toka mund të shkatërrohet nga përplasja e një planeti këtë vit

  Toka mund të shkatërrohet nga përplasja e një planeti këtë vit

Shumë njerëz kanë uruar që viti 2016 të ikte sa më shpejt për shkak të problemeve që solli, të famshmëve

Read Full Article

Organi i zbuluar së fundmi që i bashkohet anatomisë së njeriut

  Organi i zbuluar së fundmi që i bashkohet anatomisë së njeriut

Trupi juaj ka një organ të cilin nuk e kishit njohur më parë.  Bëhet fjalë për një organ të brendshëm,

Read Full Article

Çfarë është jeta?

  Çfarë është jeta?

Përgjithësisht ne mendojmë shumë thjesht për ekzistencën tonë në tokë. Një qenie që merr frymë jeton, një shkëmb nuk jeton.

Read Full Article