Blitz

Dietologji/Fitnes

Covid-19/ Ushtrimet në shtëpi mund të ndihmojnë sistemin tuaj imunitar

    Covid-19/ Ushtrimet në shtëpi mund të ndihmojnë sistemin tuaj imunitar

Ushtrimet kanë shumë përfitime të dëshmuara shëndetësore, nga ulja e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare deri në përmirësimin e gjendjes shpirtërore, madje edhe një sistem imunitar më të fortë. Ekzistojnë shumë

Read Full Article

“Kam qëndruar 1 vit pa ngrënë”- Gazetarja shqiptare flet hapur për bullizmin dhe kalimin në anoreksi!

    “Kam qëndruar 1 vit pa ngrënë”- Gazetarja shqiptare flet hapur për bullizmin dhe kalimin në anoreksi!

E ftuar këtë të premte në “Late Night Show” nga Kastro Zizo në Ora Televizion ka qenë gazetarja, njëkohësisht këngëtarja Genta Hodo. Në bisedë e sipër, Kastro e pyet të

Read Full Article

“Të ngrënit fast food sjell stres”-studimi i fundit tregon si ndikojnë ushqimet në humorin tonë

    “Të ngrënit fast food sjell stres”-studimi i fundit tregon si ndikojnë ushqimet në humorin tonë

Lidhjet mes ushqimeve, vlerave të tyre ushqimore dhe shëndetit janë tepër të qarta. Por si ndikojnë grupë të veçanta ushqimesh në humorin dhe gjendjen tonë emocionale? Studimi i kryer nga

Read Full Article

Nga 20 sekonda në 6 muaj, ja si të riktheheni në formën e duhur trupore vitin që vjen

    Nga 20 sekonda në 6 muaj, ja si të riktheheni në formën e duhur trupore vitin që vjen

Çdo vit i ri që vjen është shumë premtues, por nuk ka pse të mbetet vetëm aq. Mund t’i realizoni qëllimet tuaja, dhe përsa i përket atyre të tipit “të

Read Full Article

Muskujt e barkut, këto janë 4 ushtrimet që mund t’i bëni çdo ditë në shtëpi

    Muskujt e barkut, këto janë 4 ushtrimet që mund t’i bëni çdo ditë në shtëpi

Trupat e verës behën në dimër, thotë një shprehje e famshme. Prandaj, mos e lini për më vonë, por nisni sot t’i kushtoni pak vëmenjde aktivitetit fizik dhe ushqyerjes së

Read Full Article

Stërvitja përpara punës, mënyrat se si të zgjoheni herët në mëngjes pa asnjë përtesë!

    Stërvitja përpara punës, mënyrat se si të zgjoheni herët në mëngjes pa asnjë përtesë!

Studimet kanë treguar se njerëzit që bëjnë stërvitje në mëngjes herët janë më produktivë gjatë ditës. Kjo është një ndër arsyet pse duhet ta bëni pjesë të rutinës suaj. Por

Read Full Article

Studiuesit tregojnë se llogaritja e kalorive nuk funksionon dhe ja arsyeja pse!

    Studiuesit tregojnë se llogaritja e kalorive nuk funksionon dhe ja arsyeja pse!

Llogaritja e kalorive është kthyer në një ndër mënyrat më të shpeshta që njerëzit përdorin për të mbajtur nën kontroll stërvitjen e tyre, por studiuesit thonë se kjo nuk është

Read Full Article

Nëse doni të humbisni disa kile, ky program që realizohet në kushte shtëpie është i duhuri për ju!

    Nëse doni të humbisni disa kile, ky program që realizohet në kushte shtëpie është i duhuri për ju!

“30 Days of Cardio Blast” është një program i orientuar tek ushtrimet pa pesha por që djegin shumë kalori dhe mund të bëhet në kushte shtëpie. Programi është i krijuar

Read Full Article

Prestigjozja italiane bën listën e 5 destinacioneve më të bukura turistike të vjeshtës. E gjeni dot cili e kryeson listën?

  Prestigjozja italiane bën listën e 5 destinacioneve më të bukura turistike të vjeshtës. E gjeni dot cili e kryeson listën?

Teksa të gjithë jemi ende me kokën pas tek pushimet që kaluan dhe bëhemi gati për t’u përballur me rikthimin

Read Full Article

Studim – Zbulohet dieta ideale e karbohidrateve. Ja sa duhet të konsumoni që të jetoni më gjatë

  Studim – Zbulohet dieta ideale e karbohidrateve. Ja sa duhet të konsumoni që të jetoni më gjatë

Mesa duket, dietat që reduktojnë dhe eliminojnë sasinë e karbohidrateve nuk qenkan zgjidhja më e shëndetshme. Një studim i publikuar

Read Full Article

Merrni një kosh të madh me kokoshka sa herë shkoni në kinema? Pasi ta lexoni këtë nuk do ta bëni më!

  Merrni një kosh të madh me kokoshka sa herë shkoni në kinema? Pasi ta lexoni këtë nuk do ta bëni më!

Palestër, vrap dhe dieta për të pasur një trup sa më në formë, e sidomos kur afron vera.  Mundohemi që

Read Full Article

Kush tha që palestra nuk niset në verë? Instruktori shqiptar “hedh poshtë” teorinë dhe ka disa këshilla për ju!

  Kush tha që palestra nuk niset në verë? Instruktori shqiptar “hedh poshtë” teorinë dhe ka disa këshilla për ju!

Aktiviteti fizik është mjaft i rëndësishëm për këdo nga ne. Por që të bësh aktivitet fizik përveç se duhet të

Read Full Article

Do shkoni për pushime dhe hoqët dorë nga stërvitja? E keni gabim, ju mund të bëni stërvitje edhe në plazh!

  Do shkoni për pushime dhe hoqët dorë nga stërvitja? E keni gabim, ju mund të bëni stërvitje edhe në plazh!

Dy instruktoret Karena Dawn dhe Katrina Scott do ju ndihmojnë  për t’u stërvitur në plazh. Plazh nuk do të thotë

Read Full Article

Vera erdhi, ndiqni këto këshilla për të arritur peshën që dëshironi!

  Vera erdhi, ndiqni këto këshilla për të arritur peshën që dëshironi!

Vera është shumë afër dhe ju nuk ndiheni mirë me trupin tuaj? Ju duhet një zgjidhje për të hequr disa

Read Full Article

Kur stërviteni dhe nuk pini ujë, ju humbisni! 8 dëmet që i shkaktoni trupit

  Kur stërviteni dhe nuk pini ujë, ju humbisni! 8 dëmet që i shkaktoni trupit

Shumë njerëz mendojnë se nuk është mirë të pini ujë gjatë stërvitjes por shkencëtarët dhe profesionistët mendojnë të kundërtën. Më

Read Full Article

Vërtetë i besoni këto mite për Fitness-in? Ato janë të dëmshme për shëndetin tuaj…

  Vërtetë i besoni këto mite për Fitness-in? Ato janë të dëmshme për shëndetin tuaj…

Kur bëhet fjalë për stërvitjen apo ushtrimet ndonjëherë është e pamundur të kuptoni se cilat këshilla duhet të ndiqni dhe

Read Full Article

Rutina e përditshme! Ndiqni këto rregulla për të patur një trup perfekt…

  Rutina e përditshme! Ndiqni këto rregulla për të patur një trup perfekt…

Çdo kush kërkon të ketë një bark të sheshtë dhe super forma. Por për t’i pasur shpeshherë bëjmë shumë gabime

Read Full Article

4 rregulla ushqimi që duhet t’i merrni në konsideratë…nëse doni një bark “petë”!

  4 rregulla ushqimi që duhet t’i merrni në konsideratë…nëse doni një bark “petë”!

Sa herë e ushtroni sportin gjatë javës? Ushtrimi disa herë në javë është vendimtar për rritjen në masë të muskujve,

Read Full Article

Nuk keni kohë për palestër? Nënat e reja mund të stërviten në shtëpi me fëmijët e tyre, ja ushtrimet e duhura

  Nuk keni kohë për palestër? Nënat e reja mund të stërviten në shtëpi me fëmijët e tyre, ja ushtrimet e duhura

Pasi kanë sjellë në jetë fëmijën e tyre nënat duan të kthehen në format e tyre të mëparshme. Kjo nuk

Read Full Article

Keni kaluar moshën 40 vjeçare dhe keni problem me peshën? Ja si mund të humbni lehtësisht kilogramët e tepërt

  Keni kaluar moshën 40 vjeçare dhe keni problem me peshën? Ja si mund të humbni lehtësisht kilogramët e tepërt

Pas çdo decade të jetës sonë metabolizmi ngadalësohet me rreth 5 %. Pasi ke kaluar moshën 40 vjeçare është më

Read Full Article

Jeni shtatzënë dhe mendoni se duhet të lini stërvitjen? Aspak e vërtetë, ja çfarë duhet të dini për të…

  Jeni shtatzënë dhe mendoni se duhet të lini stërvitjen? Aspak e vërtetë, ja çfarë duhet të dini për të…

Shumë gra të apasionuara pas palestrës dhe stëritjes heqin dorë prej saj sapo marrin vesh që janë shtatëzënë. Në fakt

Read Full Article
1 2 3 9