Blitz

Destinacione

 Breaking News

Turistët flasin për “Alien”: Uji i kristaltë i Sarandës, si “parajsa” në krahasim me Danimarkën

    Turistët flasin për “Alien”: Uji i kristaltë i Sarandës, si “parajsa” në krahasim me Danimarkën

  “Alien”, emisioni prezantues i tokës së shqiponjave këtë javë ishte në qytetin bregdetar të Sarandës. Moderatoja e këtij emisioni, Aleksandra Lewis përcolli për të gjithë shqiptarët në RTV Ora

Read Full Article

10 faktet që nuk i dinit për Poloninë do jua kthejnë atë në destinacionin e radhës!

    10 faktet që nuk i dinit për Poloninë do jua kthejnë atë në destinacionin e radhës!

Polonia po kthehet gjithnjë e më shumë në një atraksion për turistët, qoftë për historinë që fsheh apo edhe për peisazhet e shumta. Por ka disa fakte që mund të

Read Full Article

(Foto)Magjia e Marokut, ky është qyteti i lyer i gjithi blu

    (Foto)Magjia e Marokut, ky është qyteti i lyer i gjithi blu

Në Chefchaouen, Marok, legjenda pohon se gjatë natës, gratë bashkohen në çifte për të lyer rrugët dhe shtëpitë duke ruajtur një traditë rreth 500 vjeçare që i ka sjellë qytetit

Read Full Article

Nuk e njihni, por vendi më i mrekullueshëm sipas Instagramit ndodhet shumë afër Shqipërisë

    Nuk e njihni, por vendi më i mrekullueshëm sipas Instagramit ndodhet shumë afër Shqipërisë

Bora Bora, ishujt nëpër botë apo Parisi i dashurisë gjithnjë janë parë si destinacionet më të mrekullueshme për t’u vizituar. Por Instagrami me vendndodhjet e tij tregon tjetër gjë. Ujëvara Bigăr

Read Full Article

Surprizohuni nga Parisi i dashurisë me këto fakte interesante për të

    Surprizohuni nga Parisi i dashurisë me këto fakte interesante për të

Ah Parisi qyteti i dashurisë… Përveç artit, kulturës dhe kulinarisë së tij që njihet kudo në botë, lexoni dhe këto 10 fakte interesante që ndoshta nuk i dini për të

Read Full Article

Harrojeni Parisin! Këto 7 qytete në Francë duhet t’i vizitoni patjetër në udhëtimin e radhës

    Harrojeni Parisin! Këto 7 qytete në Francë duhet t’i vizitoni patjetër në udhëtimin e radhës

Parisi është qyteti më i famshëm në Francë, dhe jo më kot. Por nuk është i vetmi vend i bukur. Këto 7 qytete duhet t’i vizitoni patjetër: Laguiole Disa orë

Read Full Article

E dinit që është e jashtëligjshme të vdesësh në…? Mësoni këto 10 fakte për qytetin e Londrës!

    E dinit që është e jashtëligjshme të vdesësh në…? Mësoni këto 10 fakte për qytetin e Londrës!

Londra është një qytet i mrekullueshëm dhe sigurisht mikëpritës për shumë turistë. Ajo ka një histori të gjatë, të mbushur me kulturë dhe art. Por ka disa fakte interesante që

Read Full Article

“The Independent” – Eksperienca e gazetares britanike në Shqipëri, në një artikull: “Rakia, aq e fortë sa…”

    “The Independent” – Eksperienca e gazetares britanike në Shqipëri, në një artikull: “Rakia, aq e fortë sa…”

Theresa Harold, gazetare dhe menaxhere e mediave sociale në Londër, i ka kushtuar një artikull të plotë eksperiencës së saj të kaluar në jug të Shqipërisë. Harold e quan Sarandën

Read Full Article

Viena është qyteti i ëndrrave, por a i dinit këto fakte interesante për të?

  Viena është qyteti i ëndrrave, por a i dinit këto fakte interesante për të?

Viena duket si një qytet i dalë nga përrallat. Duke filluar nga arkitektura mahnitëse e deri tek kultura e kafes

Read Full Article

10 fakte interesante për Zvicrën që do ju bëjnë të ndyshoni mendim për të!

  10 fakte interesante për Zvicrën që do ju bëjnë të ndyshoni mendim për të!

Zvicra njihet për bankat, çokollatën dhe Alpet. Por ka dhe disa fakte për të që me siguri do ju bëjnë

Read Full Article

(Foto) Nga India në Itali, ky është albumi i vendeve më të bukura që mund të vizitoni

  (Foto) Nga India në Itali, ky është albumi i vendeve më të bukura që mund të vizitoni

Të shumtë janë ata që të udhëtuarit e kanë pasion e zgjedhin të shkojnë e të vizitojnë jo vetëm vende

Read Full Article

(Foto) Pushime të shtrenjta? Jo faleminderit! Ja 5 vendet fantastike ku mund të harxhoni më pak para në muajin shtator…

  (Foto) Pushime të shtrenjta? Jo faleminderit! Ja 5 vendet fantastike ku mund të harxhoni më pak para në muajin shtator…

Pavarësisht se shumica e njerëzve i kalojnë pushimet verore në muajt korrik-gusht, ka të tjerë që preferojnë muajin shtator për

Read Full Article

Ballkani Perëndimor, vendi më i pëlqyer i turistëve europian. Ja vendet që mund të vizitoni nëse nuk keni pushuar akoma

  Ballkani Perëndimor, vendi më i pëlqyer i turistëve europian. Ja vendet që mund të vizitoni nëse nuk keni pushuar akoma

Ndryshe nga sa ka ndodhur më parë, europianët gjithnjë dhe më shumë po zgjedhin Ballkanin për të pushuar. Shumë turistë

Read Full Article

Këto janë vendet më të ndotura në botë ndaj as mos e çoni ndër mend të planifikoni pushimet tuaja aty!

  Këto janë vendet më të ndotura në botë ndaj as mos e çoni ndër mend të planifikoni pushimet tuaja aty!

Lagos, Nigeri Metropoli më i madh në kontinentin e Afrikës është vendi që renditet më i keqi në botë për

Read Full Article

10 vendet më të bukura në Ballkan ndër to Ksamili dhe Ohri

  10 vendet më të bukura në Ballkan ndër to Ksamili dhe Ohri

Ballkani nuk është një destinacion i madh turistik si vendet e tjera evropiane, por ka gjithnjë e më shumë njerëz

Read Full Article

Po planifikoni pushimet verore për në shtator? Ju tregojmë destinacionet më ideale

  Po planifikoni pushimet verore për në shtator? Ju tregojmë destinacionet më ideale

A e dini se koha më e mirë për të udhëtuar është kur vapa fillon edhe bie? Kjo do të

Read Full Article

5 vendet më të shëndetshme në botë, ku çdo kush do dëshironte të jetonte. Shqipëria bën pjesë në këtë renditje?

  5 vendet më të shëndetshme në botë, ku çdo kush do dëshironte të jetonte. Shqipëria bën pjesë në këtë renditje?

Të jesh një ndër vendet më të shëndetshme në botë nuk e kemi fjalën vetëm tek ushqyerja e mirë por

Read Full Article

 Ju ka ardhur “në majë të hundës” vendi ku jetoni? Ne ju sugjerojmë 10 vendet më të paqta në botë!

   Ju ka ardhur “në majë të hundës” vendi ku jetoni? Ne ju sugjerojmë 10 vendet më të paqta në botë!

Është e vërtetë se të gjithë e duan vendin ku kanë  lindur, por kjo nuk do të thotë se nuk

Read Full Article

Për ju që doni të zgjidhni relaksin këto pushime, ja ku ndodhen kopshtet më të bukura që ju lënë pa mënd!

  Për ju që doni të zgjidhni relaksin këto pushime, ja ku ndodhen kopshtet më të bukura që ju lënë pa mënd!

Udhetimet në qytete të mëdha shpesh janë tepër të lodhshëm. Zgjedhje shumë e mirë për të kaluar pushime të qeta

Read Full Article

Ju duhet një destinacion i ri për udhëtime? Ja 25 foto që vërtetojnë se Norvegjia është vendi i duhur!

Ju duhet një destinacion i ri për udhëtime? Ja 25 foto që vërtetojnë se Norvegjia është vendi i duhur!

  Nëse do të pyesnit dikë për sugjerime, dikë që ka udhëtuar në mjaft vende, përfshirë edhe ato nordike,  me

Read Full Article

Po mendoni për plazhin që tani? Ju tregojmë se ku mund të gjeni ofertat më të lira për bileta avioni

  Po mendoni për plazhin që tani? Ju tregojmë se ku mund të gjeni ofertat më të lira për bileta avioni

Nëse edhe juve ashtu si ne, tani në dimër, mendja ju shkon vetëm tek pushimet e verës që do të

Read Full Article