Blitz

Kulture

Opera me pizhama, TKOB rikthen “Peshkatarët e Perlave”

    Opera me pizhama, TKOB rikthen “Peshkatarët e Perlave”

Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit, në kuadër të sezonit artistik të pazakontë online, #ndiqOPERAMEPIZHAMA, shfaq në fundjavë operën “Peshkatarët e perlave” të kompozitorit Georges Bizet, e cila ktheu në

Read Full Article

Një libër për forcën e gruas: “Unë e di pse këndon zogu në kafaz”

    Një libër për forcën e gruas: “Unë e di pse këndon zogu në kafaz”

” Unë e di pse këndon zogu në kafaz” (1969), romani i parë autobiografik i Maya Angelou-t, është shndërruar tashmë në një klasik amerikan fort të dashur në mbarë botën.

Read Full Article

TKOB prezanton “Performanca Soul”

    TKOB prezanton “Performanca Soul”

“Opera me pizhama” prezanton sonte mbrëma një grupim të ri iniciativash të disa prej solistëve dhe instrumentistëve të TKOB-së, një tjetër performancë shpirti. “Performance Soul”, prej perëndimit të diellit të

Read Full Article

Balerinët e TKOB-së interpretojnë në kushte izolimi

    Balerinët e TKOB-së interpretojnë në kushte izolimi

  Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit i Shqipërisë ka vendosur që të jetë pranë publikut, nëpërmjet një sezoni artistik online. Ky sezon është konceptuar në mënyrë të atillë që

Read Full Article

Muaji i veprave të mëdha për Teatrin e Operas dhe Baletit!

    Muaji i veprave të mëdha për Teatrin e Operas dhe Baletit!

Muaji mars është muaji i veprave të mëdha; në datat 13, 15 dhe 16 mars opera e Puccini-t, “La Boheme” në Pallatin e Kongreseve dhe në datat 19 dhe 20

Read Full Article

“Oscar 2020”, Bleona godet sërish në tapetin e kuq!

    “Oscar 2020”, Bleona godet sërish në tapetin e kuq!

Bleona Qereti, këngëtarja shqiptare e cila ndër vite ka mundur të parakalojë në festa apo evente muzikore, kinematografike, gjithmonë ka tërhequr vëmendjen e mediave, shqiptare dhe ndërkombëtare. Kujtojmë para disa

Read Full Article

“Puccini in love” më 7 shkurt në sallën e Kishës Orthodhokse

    “Puccini in love” më 7 shkurt në sallën e Kishës Orthodhokse

Protagonistë absolutë të operave te Puccinit janë njerëzit e thjeshtë,  dhe mbi të gjithë, personazhet femërorë të nderlikuara. Shpirtra të vegjël, të ndezur nga pasione të mëdha dhe xhelozi, janë

Read Full Article

Rutina e përditshme mbyt pasionin dhe ti ndihesh si në kafaz: Duhet të ringjallësh erosin!

    Rutina e përditshme mbyt pasionin dhe ti ndihesh si në kafaz: Duhet të ringjallësh erosin!

‘Ringjallja e eroist’ është një libër me autorsi të shkrimtares Esther Perel dhe përkthim të Erdi Ibro. Ky libër është i zhanrit udhëzues, duke sjellë për lexuesit detaje nga marrëdhënia

Read Full Article

Grabitet galeria e artit me vlerën marramendëse!

  Grabitet galeria e artit me vlerën marramendëse!

Skuplturat dhe pikturat e artistit Salvador Dali me vlerë rreth 500 mijë euro u vodhën nga një galeri arti në

Read Full Article

Fëmijët/ Edukim përmes kulturës!

  Fëmijët/ Edukim përmes kulturës!

Fëmijët e shkollave 9 vjeçare të Tiranës që prej muajit shtator janë pjesë e një projekti edukimi përmes kulturës, sa

Read Full Article

Takim kohësh në 75 vjetorin e Çlirimit

  Takim kohësh në 75 vjetorin e Çlirimit

“Takim kohësh në 75 vjetorin e Çlirimit”-Ky është qëllimi i Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, i cili mbrëmjen e

Read Full Article

Dashuria e Zonjës së Parë franceze, Brigitte Macron: Ju tregojmë historinë mes mësueses së letërsisë dhe nxënësit të saj 24 vite më të ri

  Dashuria e Zonjës së Parë franceze, Brigitte Macron: Ju tregojmë historinë mes mësueses së letërsisë dhe nxënësit të saj 24 vite më të ri

E rrëfyer, si lindi dhe përfundoi dashuria mes mësueses së lertësisë dhe nxënësit të saj 24 vite më të ri?

Read Full Article

Pak kohë pas humbjes së bashkëshortit, Luiza Xhuvani i rikthehet skenës

  Pak kohë pas humbjes së bashkëshortit, Luiza Xhuvani i rikthehet skenës

Pas një shkëputje disa mujore, pas humbjes së bashkëshortit të saj, Gjegj Xhuvanit, Luiza Xhuvani i rikthehet sërish skenës. Luiza

Read Full Article

Historia e xhelatit që do të thyejë rekorde duke torturuar dhe varur të dënuarit me vdekje…

  Historia e xhelatit që do të thyejë rekorde duke torturuar dhe varur të dënuarit me vdekje…

Drama “Xhelatët” produksioni më i ri i Teatrit Kombëtar pritet të ngjitet në skenën te “ArTurbina”. Premiera me regji nga

Read Full Article

A harrohen kujtimet e hidhura të së shkuarës? Ky është ‘Gjiganti i fjetur’, një reflektim melankolik

  A harrohen kujtimet e hidhura të së shkuarës? Ky është ‘Gjiganti i fjetur’, një reflektim melankolik

Nëse dëshironi një mik të mirë në ditët e fundit të shtatorit po ju sugjerojmë ne një. Shtëpia botuese “Pegi”

Read Full Article

Ironia e fatit brenda një romani kuptimplotë: ” Të bukur dhe të mallkuar”

  Ironia e fatit brenda një romani kuptimplotë: ” Të bukur dhe të mallkuar”

  Vitet ’20-’30 mbahen mend si më të shkujdesurat, më të harbuarat dhe më të bukurat e shekullit të kaluar.

Read Full Article

Misteri dhe magjia që s’duhet humbur këtë verë fshihet tek “Blu Safiri”

  Misteri dhe magjia që s’duhet humbur këtë verë fshihet tek “Blu Safiri”

Asgjë nuk është interesnate dhe ndjellëse nëse brenda saj nuk ka mister. Nëse keni shfletur dy vite më parë botimin e

Read Full Article

Pse pasioni i të moshuarve mbetet një tabu? Historia e një gruaje të ve që dashurohet por paragjykohet nga shoqëria

  Pse pasioni i të moshuarve mbetet një tabu? Historia e një gruaje të ve që dashurohet por paragjykohet nga shoqëria

E dëgjojmë shpesh ta trajtojnë me komizëm atë që quhet “dashuri në pleqëri”. Edhe pse shumë e përshtasin për statuse

Read Full Article

Festivali Ndërkombëtar i Teatrit të Kukullave do e zgjasë festën e fëmijëve plot 1 javë!

  Festivali Ndërkombëtar i Teatrit të Kukullave do e zgjasë festën e fëmijëve plot 1 javë!

Klau’s Film Association dhe Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana organizojnë edicionin e dytë të “International Puppet Theatre Festival Albania

Read Full Article

Tjetër triumf, regjisori shqiptar shpallet më i miri në festivalin ndërkombëtar

  Tjetër triumf, regjisori shqiptar shpallet më i miri në festivalin ndërkombëtar

Pak ditë më parë, u mor një lajm i mirë për kinematografinë shqiptare pasi “Internment” u vlerësua me çmimin “Filmi

Read Full Article

Ata që më bënë të besoja tek rikthimi, t’u jepja një mundësi të dytë… atyre dhe vetes!

  Ata që më bënë të besoja tek rikthimi, t’u jepja një mundësi të dytë… atyre dhe vetes!

Përreth na rrethojnë njerëz që kanë një marrëdhënie të komplikuar me librin, disa që nuk e kanë alternativën më të

Read Full Article
1 2 3 19