Blitz

 Breaking News

Vrau të dashurën, atleti Oscar Pistorius dënohet me 6 vjet burgim

Vrau të dashurën, atleti Oscar Pistorius dënohet me 6 vjet burgim
July 06
11:00 2016

Atleti olimpik nga Afrika Jugore, Oscar Pistorius, është dënuar me gjashtë vjet burg për vrasjen e të dashurës së tij në vitin 2013. Ai fillimisht u përball me një dënim prej 15 vjetësh.

Ky dënim minimal për të vjen pas vendimit fillestar për vrasje, i cili ndryshoi pas apelimit të Prokurorisë. Sipas gjykatëses Thozokile Masipa, ai u vendos të dënohej me gjashtë vjet burgim dhe jo 15 vjet, për shkak të paaftësisë së tij fizike.

29-vjeçari Pistorius akuzohet për vrasjen e të dashurës së tij Reeva Steenkamp në Shkurt të 2013-s.

Tags
Share