Blitz

 Breaking News

Skocezët manifestojnë për një tjetër referendum për pavarësinë

Skocezët manifestojnë për një tjetër referendum për pavarësinë
July 30
16:04 2016

Një numër i madh qytetarësh skocezë kanë dalë në sheshin Gllasgou për të kërkuar një referendum të dytë për pavarësinë e Skocisë.

Duke qenë se skocezët provuan të kërkonin pavarësinë me referendum në 2014-n dhe nuk e arritën, tani që britanikët votuan për të dalë nga BE-ja ata janë duke menduar për një tjetër referendum. Këtë e ka vërtetuar edhe kryeministrja skoceze, Nicola Sturgeon, e cila duket se e dëshiron një  pavarësi të Skocisë. /Blitz.al/

Share