Blitz

 Breaking News

Ndërron jetë shkrimtari Dario Fo, fitues i çmimit Nobel në Letërsi

Ndërron jetë shkrimtari Dario Fo, fitues i çmimit Nobel në Letërsi
October 13
10:49 2016

Shkrimtari italian Dario Fo ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare, si pasojë e problemeve shëndetësore me mushkëritë. Fitues i çmimit Nobel në Letërsi në vitin 1997, njihej si shkrimtar, dramaturg, piktor, kompozitor,  sipërmarrës, i cili pati një jetë të gjatë dhe të suksesshme.

“Nëse diçka do të më ndodhë them se kam bërë gjithçka për të mbijetuar”,- thoshte shpeshherë me shaka.  Dario Fo do të mbahet mend për një jetë të pasur artistike, me mbi njëqind drama, tregime të shkurtra, romane autobiografike dhe ese. /Blitz.al/

Tags
Share