Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Turqia"

Antalia, raketat godasin një resort turistik

    Antalia, raketat godasin një resort turistik

Zona turistike e Antalias ka rënë pre e një sulmi. Mësohet se një ndër resortet turistike më të njohura në këtë zonë është goditur nga raketat. Mediat vendase bëjnë të

Lexo me Shume

“Propagandë terroriste”, Turqia ndërpret transmetimin e një televizioni

    “Propagandë terroriste”, Turqia ndërpret transmetimin e një televizioni

Autoritetet turke po vijojnë me “masat kundër terrorit”, siç shprehen ata, duke mbyllur një tjetër televizion, i cili akuzohet për propagandë terroriste. Vendi ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme, të deklaruar

Lexo me Shume

Turqia kundër ISIS dhe kurdëve, dërgon tanke në Siri

    Turqia kundër ISIS dhe kurdëve, dërgon tanke në Siri

Një ditë më parë, u bë me dije se Turqia do të godiste Shtetin Islamik dhe milicët kurdë në Siri, vendim që merret pak ditë pas tragjedisë të ndodhur gjatë

Lexo me Shume

Hakmerret Turqia, bombardon ISIS dhe kurdët në Siri

    Hakmerret Turqia, bombardon ISIS dhe kurdët në Siri

Turqia ka vendosur të hakmerret ndaj Shtetit Islamik dhe kurdëve pas sulmit të pak ditëve më parë në Gaziantep. Ajo ka sulmuar ISIS dhe grupet militante kurde në Siri, ndërkohë

Lexo me Shume

Konflikti në Siri, Turqia do të ketë rol më aktiv

    Konflikti në Siri, Turqia do të ketë rol më aktiv

Kryeministri i Turqisë, Binali Yildirim, u shpreh gjatë një deklarate për mediat se dëshiron parandalimin e shkatërrimit të Sirisë nga lufta. Ai siguroi se vendi i tij do të ndërmarrë

Lexo me Shume

Erdogan, ultimatum SHBA-ve: Zgjidhni mes Turqisë dhe Fethullah Gulen

    Erdogan, ultimatum SHBA-ve: Zgjidhni mes Turqisë dhe Fethullah Gulen

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i është drejtuar me një ultimatum Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilave u ka kërkuar që të zgjedhin Turqinë ose Fethullah Gulen. Agjencia

Lexo me Shume

Erdogan: Do e miratoj dënimin me vdekje, sovraniteti i përket popullit

    Erdogan: Do e miratoj dënimin me vdekje, sovraniteti i përket popullit

Në mitingun masiv të zhvilluar pasditen e djeshme në qytetin më të madh turk, Stambollin, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi se do ta miratojë kthimin e dënimit me

Lexo me Shume

Erdogan shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Turqi

    Erdogan shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Turqi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në Turqi, e cila pritet të zgjasë tre muaj. Ky vendim merret pas tentativës të dështuar për grusht shteti

Lexo me Shume

Publikimi i dokumenteve të fshehta, Turqia bllokon qasjen e Wikileaks në vend

  Publikimi i dokumenteve të fshehta, Turqia bllokon qasjen e Wikileaks në vend

Turqia ka reaguar menjëherë pas publikimit të përshpejtuar të dokumenteve nga Wikileaks. Një vendim i menjëhershëm është vënë në zbatim

Lexo me Shume

Wikileaks publikon 300,000 email-e të partisë së Erdogan, tronditet qeveria turke

  Wikileaks publikon 300,000 email-e të partisë së Erdogan, tronditet qeveria turke

Organizata Wikileaks ka vendosur të reagojë sa më parë në përgjigje të spastrimit që qeveria turke po kryen në Turqi

Lexo me Shume

Paralajmëroi publikimin e dokumenteve për qeverinë turke, sulmohet Wikileaks

  Paralajmëroi publikimin e dokumenteve për qeverinë turke, sulmohet Wikileaks

Një ditë më parë, Wikileaks paralajmëroi publikimin e disa të dhënave për kabinetin qeverisës në Turqi, pak ditë pas tentativës

Lexo me Shume

Tentativa për grusht shteti, Erdogan sugjeron kthimin e dënimit me vdekje

  Tentativa për grusht shteti, Erdogan sugjeron kthimin e dënimit me vdekje

Pas përpjekjes të dështuar të ushtrisë për grusht shteti, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka sugjeruar kthimin dënimit me

Lexo me Shume

Burimet presidenciale në Turqi: Përpjekje e lëvizjes Gulen. Raportohet për të plagosur

  Burimet presidenciale në Turqi: Përpjekje e lëvizjes Gulen. Raportohet për të plagosur

Menjëherë pas deklaratës së Presidentit Erdogan, burime presidenciale akuzojnë lëvizjen Gulen si autoren e kësaj përpjekje për grusht shteti. “Kjo

Lexo me Shume

Erdogan: Do marrim pushtetin pavarësisht çdo çmimi

  Erdogan: Do marrim pushtetin pavarësisht çdo çmimi

Nuk ka vonuar reagimi i Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, një deklaratë e shumëpritur pas njoftimit të ushtrisë për

Lexo me Shume

John Kerry: Shpresojmë në paqe dhe stabilitet. Pritet deklarata e presidentit Erdogan

  John Kerry: Shpresojmë në paqe dhe stabilitet. Pritet deklarata e presidentit Erdogan

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka reaguar menjëherë pas pretendimeve për marrjen e pushtetit në Turqi duke shprehur solidaritetin:

Lexo me Shume

Rusia dhe Gjermania ngushëllojnë Turqinë, Erdogan: Do vazhdojmë të luftojmë propagandën terroriste

  Rusia dhe Gjermania ngushëllojnë Turqinë, Erdogan: Do vazhdojmë të luftojmë propagandën terroriste

Menjëherë pas sulmit të rëndë të shënuar vetëm një ditë më parë në Turqi, mesazhe ngushëllimi janë shprehur nga vende

Lexo me Shume

Euro 2016 – Si mund të kualifikohemi që sot për në fazën tjetër? Shqiptarët me sytë nga ekrani…

  Euro 2016 – Si mund të kualifikohemi që sot për në fazën tjetër? Shqiptarët me sytë nga ekrani…

Të gjithë para ekranit! Ndeshjet e ditës së sotme të Euro 2016 mund të jenë vendimtare përsa i përket kualifikimit

Lexo me Shume

Marrëveshja e vizave me Turqinë rrit riskun e sulmeve terroriste

  Marrëveshja e vizave me Turqinë rrit riskun e sulmeve terroriste

Nga një raport më i fundit i Bashkimit Europian, rezulton se marrëveshja e vizave e nënshkruar me Turqinë do të

Lexo me Shume

Erdogan: Turqia kapi një prej sulmuesve të Brukselit, por Belgjika e liroi

  Erdogan: Turqia kapi një prej sulmuesve të Brukselit, por Belgjika e liroi

Në një deklaratë të bërë ditën e sotme, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka bërë me dije se një

Lexo me Shume