Blitz

Tag "Turqi"

Shpërthime dhe të shtëna me armë zjarri në aeroportin “Ataturk” në Turqi, 28 viktima dhe 60 të plagosur

    Shpërthime dhe të shtëna me armë zjarri në aeroportin “Ataturk” në Turqi, 28 viktima dhe 60 të plagosur

Dy shpërthime dhe disa të shtëna me armë zjarri kanë tronditur ditën e sotme aeroportin e Ataturkut në Stamboll. Nga raportimet e para u fol për disa të plagosur, ndërkohë

Read Full Article

Sulmohet autobusi policor në Stamboll, 11 të vrarë dhe 36 të plagosur

    Sulmohet autobusi policor në Stamboll, 11 të vrarë dhe 36 të plagosur

… ◄ Back Next ► Picture 1 of 3 Një shpërthim bombe në qendër të Stambollit ka shkaktuar të paktën 11 viktima dhe 36 të plagosur, referuar të dhënave të

Read Full Article

Turqi, miratohet heqja e imunitetit parlamentar për 138 deputetët prokurdë

    Turqi, miratohet heqja e imunitetit parlamentar për 138 deputetët prokurdë

Në seancën e kësaj të premteje, shumica dërrmuese në parlamentin turk ka miratuar heqjen e imunitetit parlamentar për deputetët prokurdë. Kryetari i Parlamentit, Ismail Kahraman, deklaroi se janë mbledhur më

Read Full Article

Alarm në Turqi; shpërthime në Stamboll

    Alarm në Turqi; shpërthime në Stamboll

Mbrëmjen e djeshme në juglindje të Turqisë, në provincën Diyarbair u raportua një shpërthim i fuqishëm. Ndërkohë që një tjetër shpërthim ka ndodhur në Stamboll n qarkun Samandra. Sipas këtij

Read Full Article

Sherr në parlamentin turk, grushte dhe shqelma mes deputetëve

    Sherr në parlamentin turk, grushte dhe shqelma mes deputetëve

Një koment i ministrit të Drejtësisë në Turqi, Bekir Bozdag, i cili akuzoi partinë HDP si mbështetëse të kurdëve dhe për nxitje të dhunës në seancën plenare, ka shkaktuar debate

Read Full Article

Nis kthimi i refugjatëve sirianë në Turqi, Erdogan i vendos kushte BE-së

    Nis kthimi i refugjatëve sirianë në Turqi, Erdogan i vendos kushte BE-së

Një valë emigrantësh po kthehen nga Greqia në Turqi, pasi këto vende kanë arritur  një marrëveshje me BE për të reduktuar numrin e sirianëve që duan të shkojnë në Europë.

Read Full Article

Shpërthim në një stacion autobusi në juglindje të Turqisë, 6 të vrarë dhe 23 të plagosur

    Shpërthim në një stacion autobusi në juglindje të Turqisë, 6 të vrarë dhe 23 të plagosur

Një shpërthim është regjistruar gjatë ditës së sotme në një stacion autobusi në krahinën juglindore të Turqisë, Dijarbakir, një vend me komunitet kurd. Sulmi mësohet të ketë ndodhur në stacion

Read Full Article

Shërbimet sekrete turke: Fëmijët hebrenj të Stambollit, në shënjestër të ISIS

    Shërbimet sekrete turke: Fëmijët hebrenj të Stambollit, në shënjestër të ISIS

Shërbimet sekrete turke kanë zbuluar për “Sky News” se në shënjestër të Shtetit Islamik janë edhe fëmijët hebrenj të Stambollit. Sipas tyre, terroristët kanë plane të avancuara për të vrarë

Read Full Article

Gjuha shqipe, një nga më të vjetrat në botë

  Gjuha shqipe, një nga më të vjetrat në botë

Sipas një studimi me titull “Duke ndjekur origjinën e gjuhëve indo-evropiane” nga specialistë të katër anëve të globit është arritur në

Read Full Article