Blitz

Tag "Terrorizmi"

Panik në Marsejë, gjenden disa bombola gazi pranë një sinagoge

    Panik në Marsejë, gjenden disa bombola gazi pranë një sinagoge

Pas arrestimit të tri grave në Paris, të cilat akuzohen për lidhje të drejtpërdrejtë me Shtetin Islamik dhe planifikim të një sulmi në kryeqytetin francez, një tjetër incident është shënuar

Read Full Article

Rusi – Arrestohet 34-vjeçari i lidhur me ISIS

    Rusi – Arrestohet 34-vjeçari i lidhur me ISIS

Policia ruse ka arrestuar ditën e djeshme në Samara një 34-vjeçar, qytetar i një republike të Azisë Qendrore, i akuzuar për lidhje me ISIS. Sipas policisë, ai kishte në plan

Read Full Article

Terrorizmi – Ish-gjykatësi francez: Na pret një vit i frikshëm!

    Terrorizmi – Ish-gjykatësi francez: Na pret një vit i frikshëm!

“Do të jetë një vit i frikshëm deri në zgjedhjet presidenciale të vitit 2017. Për këtë arsye joshja e ISIS për t’u përqendruar në Francë do të jetë edhe më

Read Full Article

ISIS kërcënon: “Do të pushtojmë Romën”. Policia blindon Koloseun

    ISIS kërcënon: “Do të pushtojmë Romën”. Policia blindon Koloseun

Policia e Romës ka mobilizuar të gjitha trupat për të pasur siguri maksimale rreth Koloseut! Ky vendim është marrë duke qenë se është ende sezoni veror dhe rreziqet e paralajmëruara

Read Full Article

Libi, arrestohet një komandant i ISIS-it

    Libi, arrestohet një komandant i ISIS-it

Në qytetin Sirte në Libi është arrestuar një ndër liderët e Shtetit Islamik, teksa tentonte të arratisej në det. Ka qenë gjenerali Mohammed al Ghasry, zëdhënësi i forcave të operacioneve

Read Full Article

Belgjikë, arrestohen 2 vëllezër. Po planifikonin sulme të reja

    Belgjikë, arrestohen 2 vëllezër. Po planifikonin sulme të reja

Policia belge ka arrestuar 2 vëllezër të dyshuar për planifikime të atentateve terroriste në Belgjikë, në një aksion ‘rrufe’ të kryer në rrethin e Mons dhe në qytetin Liege. Të

Read Full Article

Itali e Francë, nesër myslimanët në kisha për t’u bashkuar kundër terrorizmit

    Itali e Francë, nesër myslimanët në kisha për t’u bashkuar kundër terrorizmit

“Është një gjest i jashtëzakonshëm, që nxjerr “jashtë loje” ata që duan të përçajnë, ata që duan një strategji terrori”. Kështu shprehet don Ivan Maffeis për iniciativën e Qendrës së

Read Full Article

Alarm, kreu i FBI-së: Së shpejti do të krijohet diaspora e terroristëve nga Siria!

    Alarm, kreu i FBI-së: Së shpejti do të krijohet diaspora e terroristëve nga Siria!

Sukseset e luftës kundër ISIS-it në Irak e Siri sjellin rritjen e mundësive të atentateve në Europën Perëndimore dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ky është alarmi që ka

Read Full Article

Terrorizmi – Ministri i Brendshëm italian: Nga 1 janari 2015, gjithsej 102 të dëbuar

  Terrorizmi – Ministri i Brendshëm italian: Nga 1 janari 2015, gjithsej 102 të dëbuar

“Janë 102, prej të cilëve 8 imamë, personat e evidentuar e të dëbuar nga Italia për radikalizëm apo për mbështetje

Read Full Article

Terrorizmi – ISIS kërcënon sërish Parisin dhe Romën

  Terrorizmi – ISIS kërcënon sërish Parisin dhe Romën

Pasi mori përsipër sulmin e ditës së sotme në kishën e Saint-Etienne-du-Rouvray në Francë, ku një prifti iu pre koka

Read Full Article

Shpërthimi në Ansbach të Gjermanisë, ISIS merr përsipër atentatin

  Shpërthimi në Ansbach të Gjermanisë, ISIS merr përsipër atentatin

Bilanci i atentatit të mbrëmshëm në Ansbach të Gjermanisë është prej 1 të vdekuri dhe 15 të plagosurish, prej të

Read Full Article

Tirana dhe Prishtina, në mesin e qyteteve të rrezikuara nga sulmet terroriste

  Tirana dhe Prishtina, në mesin e qyteteve të rrezikuara nga sulmet terroriste

Organizata “Verisk Maplecroft”, e cila është një firmë globale e specializuar në vlerësimin e rrezikut global, njihet për vështrimin kritik

Read Full Article

Facebook dhe Youtube vendosin: Ja cilat video do të bllokohen automatikisht nga rrjeti

  Facebook dhe Youtube vendosin: Ja cilat video do të bllokohen automatikisht nga rrjeti

Gjigantët e internetit janë duke vepruar në heshtje për të ndaluar shpërndarjet e videove ekstremiste në rrjetet sociale. Ata do

Read Full Article

Euro 2016 – Alarm për bombë në Lille, para ndeshjes Itali-Irlandë

  Euro 2016 – Alarm për bombë në Lille, para ndeshjes Itali-Irlandë

Momente frike në Lille, në qytetin ku sonte në mbrëmje do të luhet ndeshja Itali-Irlandë e grupit E të Euro

Read Full Article

ISIS lançon në rrjet kursin për xhihadist

  ISIS lançon në rrjet kursin për xhihadist

“Kurs përgatitjeje për ujqërit e vetmuar”. Kështu përshkruhet iniciativa e fundit e xhihadistëve të ISIS-it për t’u mësuar njerëzve që

Read Full Article

ISIS kërcënon sërish Romën. Papa në shënjestër

  ISIS kërcënon sërish Romën. Papa në shënjestër

“Ata duan Raqqan, ne duam Romën!” Me këtë titull është dokumenti i publikuar në rrjet nga ISIS, që kërcënon kryeqytetin

Read Full Article

Marrëveshja e vizave me Turqinë rrit riskun e sulmeve terroriste

  Marrëveshja e vizave me Turqinë rrit riskun e sulmeve terroriste

Nga një raport më i fundit i Bashkimit Europian, rezulton se marrëveshja e vizave e nënshkruar me Turqinë do të

Read Full Article

Terrorizmi – “Në verë ISIS do të godasë plazhet europiane”

  Terrorizmi – “Në verë ISIS do të godasë plazhet europiane”

Cila është strategjia e re e ISIS? Sipas asaj që shkruan “Il Giornale”, terroristët po planifikojnë të godasin gjatë verës,

Read Full Article

Raketat balistike, një kërcënim për sigurinë e Londrës

  Raketat balistike, një kërcënim për sigurinë e Londrës

Një ekspert anglez i mbrojtjes u shpreh se ekziston frika që grupet militante një ditë mund të përpiqen të godasin

Read Full Article

Abaaoud, ‘truri’ i sulmeve terroriste në Paris u spiunua nga një myslimane

  Abaaoud, ‘truri’ i sulmeve terroriste në Paris u spiunua nga një myslimane

Vendndodhja e Abdelhamid Abaaoud, i konsideruar nga të gjithë si ‘truri’ pas sulmeve terroriste të Parisit më 13 nëntor të

Read Full Article

Sulmi i dështuar në Francë, ndalohet një tjetër i dyshuar në Belgjikë

  Sulmi i dështuar në Francë, ndalohet një tjetër i dyshuar në Belgjikë

Mediat franceze kanë bërë të ditur sot arrestimin e një të dyshuari të tretë lidhur me sulmin e planifikuar në

Read Full Article