Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "studim"

Zbulohet antibiotiku “njerëzor”, arma perfekte kundër superbaktereve

    Zbulohet antibiotiku “njerëzor”, arma perfekte kundër superbaktereve

Antibiotikët e së ardhmes kundër superbaktereve rezistente ndaj produkteve farmaceutike mund të prodhohen në mënyrë natyrale. Shkencëtarët e Universitetit të Tubingas në Gjermani kanë arritur të zbulojnë një antibiotik të

Lexo me Shume

Studim: Alkooli mund të shkaktojë 7 lloje kanceri

    Studim: Alkooli mund të shkaktojë 7 lloje kanceri

Jo një, as dy… por plot 7 janë llojet e kancerit që mund të provokohen në trupin tonë nga konsumimi i alkoolit. Orofaringu, laringu, ezofagu, mëlçia, zorra e trashë, rektumi

Lexo me Shume

Ja cilat janë 10 kompanitë që zotërojnë markat në botë

    Ja cilat janë 10 kompanitë që zotërojnë markat në botë

Oxfam International ka krijuar një infografik të plotë që paraqet 10 kompanitë më të fuqishme dhe shtrirjet e tyre. Sipas këtij grafiku informues, produktet ushqimore që ne konsumojmë, prodhohen dhe

Lexo me Shume

Tirana dhe Prishtina, në mesin e qyteteve të rrezikuara nga sulmet terroriste

    Tirana dhe Prishtina, në mesin e qyteteve të rrezikuara nga sulmet terroriste

Organizata “Verisk Maplecroft”, e cila është një firmë globale e specializuar në vlerësimin e rrezikut global, njihet për vështrimin kritik në problemet aktuale si dhe siguron asistencë për organizatat shumëkombëshe.

Lexo me Shume

“WomanStats” për Shqipërinë: Dallon niveli i ulët i sigurisë fizike ndaj grave

    “WomanStats” për Shqipërinë: Dallon niveli i ulët i sigurisë fizike ndaj grave

Raporti më fundit i organizatës “WomanStats” e rendit Shqipërinë si një vend me nivel të ulët të sigurisë fizike ndaj femrave, çka e bën të renditet ndër shtetet më problematike

Lexo me Shume

Studim – Tipari më i rëndësishëm i fytyrës suaj? Asnjë nga ato që ju mendoni…

    Studim –  Tipari më i rëndësishëm i fytyrës suaj? Asnjë nga ato që ju mendoni…

Sipas jush, cili është tipari kryesor që e bën fytyrën tuaj të bjerë në sy? E teksa ‘llogjika’ e zakonshme do ju shtyjë të mendoni për hundën, sytë, gojën, janë

Lexo me Shume

Shkencëtarët këshillojnë: Hani mëngjes si mbret, drekë si princ dhe darkë si varfanjak

    Shkencëtarët këshillojnë: Hani mëngjes si mbret, drekë si princ dhe darkë si varfanjak

Shprehja e vjetër “Hani mëngjes si një mbret, drekë si një princ dhe darkë si një varfanjak” cilësohet nga shkencëtarët si mënyra më e mirë për të humbur peshë. Nga

Lexo me Shume

(Foto) Studim – Femra me trupin perfekt nuk është yll Hollywood-i, por një vajzë e zakonshme

(Foto) Studim –  Femra me trupin perfekt nuk është yll Hollywood-i, por një vajzë e zakonshme

Ju prezantojmë me Kelly Brook, e cila bën aktoren, modelen dhe… ka një trup perfekt. Po, siç e lexuat, sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Teksasit, kjo grua

Lexo me Shume

Studim: Ja cilat janë arsyet se pse ju pëlqen seksi oral

  Studim: Ja cilat janë arsyet se pse ju pëlqen seksi oral

Përse kryeni seks oral? Ju pëlqen vërtet apo thjesht si një “proces” parapërgatitjeje? Epo, sipas një studimi të kryer së

Lexo me Shume

Studim: Vetëm gjysma e miqve tuaj ju konsiderojnë të tillë

  Studim: Vetëm gjysma e miqve tuaj ju konsiderojnë të tillë

Mendoni se i njihni të gjithë ata që i konsideroni miq? Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Tel

Lexo me Shume

Studimi holandez: Vera dhe kafeja, të mira për zorrët

  Studimi holandez: Vera dhe kafeja, të mira për zorrët

Nëse deri tani i kemi besuar shprehjes “Një mollë në ditë mban mjekun larg”, studimi i ri i kryer nga

Lexo me Shume

Studimi i lumturisë, tani degë e veçantë në universitet

  Studimi i lumturisë, tani degë e veçantë në universitet

Në botën e studimit, shpesh temat kryesore janë fizika, biologjia, kultura apo edhe ndonjë gjuhë e huaj, por asnjëherë diçka

Lexo me Shume

12 frutat më të ndotura

  12 frutat më të ndotura

  Nëse mendoni se manaferra është fruta më e pistë në treg, atëherë padyshim që jeni gabim. “Environmental Working Group”,

Lexo me Shume

Ju pëlqen shumë kripa? Mund të mos jetë faji juaj…

  Ju pëlqen shumë kripa? Mund të mos jetë faji juaj…

Ju, ashtu si një pjese të madhe njerëzish pëlqejnë ushqimet e kripura dhe nuk keni faj pasi shumica e këtyre ushqimeve

Lexo me Shume

Mediat sociale, OBSH: Të rinjtë shqiptarë, të parët ndër përdoruesit

  Mediat sociale, OBSH: Të rinjtë shqiptarë, të parët ndër përdoruesit

Organizata Botërore e Shëndetësisë rendit të rinjtë shqiptarë si të parët përdorues të mediave sociale. 15-vjeçarët, meshkuj dhe femra, renditen

Lexo me Shume