Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "shqiptarët"

Përfshihet nga flakët banesa e familjes shqiptare, 7 anëtarët hidhen nga kati i dytë

    Përfshihet nga flakët banesa e familjes shqiptare, 7 anëtarët hidhen nga kati i dytë

Flakët e zjarrit kanë përfshirë një banesë në Rimini të Italisë. Mësohet se zjarri nisi në katin e parë për shkaqe ende të paditura, duke bllokuar brenda banesës familjen shqiptare

Lexo me Shume

MPJ dhe Ambasada Shqiptare: Deri tani, s’ka shqiptarë të lënduar

    MPJ dhe Ambasada Shqiptare: Deri tani, s’ka shqiptarë të lënduar

Ndërkohë që flitet se numri i viktimave është rritur në 22, e ndër ta dyshohet të ketë edhe fëmijë, është raportuar për shpëtimin e një 65-vjeçareje në Accumoli dhe dy

Lexo me Shume

Nishani në 70-vjetorin e ANNO: Diaspora të bëhet pjesë e administratës në vend

    Nishani në 70-vjetorin e ANNO: Diaspora të bëhet pjesë e administratës në vend

I pranishëm në 70-vjetorin e krijimit të Organizatës Kombëtare Shqiptaro-Amerikano (ANNO), Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, vlerësoi kontributin në rang botëror të shqiptarëve dhe theksoi se shqiptarët e

Lexo me Shume

Ndërtohen dy pishina për maqedonasit në Kumanovë, vijon diskriminimi ndaj shqiptarëve

Ndërtohen dy pishina për maqedonasit në Kumanovë, vijon diskriminimi ndaj shqiptarëve

Gazetari shqiptar Rijad Murati në Kumanovë shkruan për përurimin një ditë më parë të dy pishinave me standarde moderne. Ai bën me dije se investimi i komunës në ish-Republikën Jugosllave

Lexo me Shume

Falet për herë të parë namazi në veri të Mitrovicës

    Falet për herë të parë namazi në veri të Mitrovicës

Për herë të parë 17 vjet pas luftës në Kosovë, shqiptarët e veriut të Mitrovicës kanë falur namazin e Fiter Bajramit në sheshin “Adem Jashari”. Më shumë se 200 qytetarë

Lexo me Shume

Vdekja e Almirit, shqiptarët hakmerren. Rrahin vëllanë e atij që përplasi 4-vjeçarin

    Vdekja e Almirit, shqiptarët hakmerren. Rrahin vëllanë e atij që përplasi 4-vjeçarin

Pak ditë pas ngjarjes së rëndë të shënuar në Kumanovë, ku 4-vjeçari shqiptar Almir Aliu humbi jetën si pasojë e përplasjes nga një mjet që drejtohej prej një shtetasi maqedonas,

Lexo me Shume

Lotaria Amerikane, shpallen sot fituesit

    Lotaria Amerikane, shpallen sot fituesit

Prej orës 18:00 të ditës së sotme, shqiptarët që kanë aplikuar në Tetor 2015 për Lotarinë Amerikane, do njihen sot me rezultatin. Në njoftimin e saj, Ambasada Amerikane bën të

Lexo me Shume

SHBA ka dhënë 680.000 “green cards” në 5 vjet, përfituan 22.000 shqiptarë

    SHBA ka dhënë 680.000 “green cards” në 5 vjet, përfituan 22.000 shqiptarë

Teksa rreziku nga terrorizmi vijon të rritet, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dhënë 630 mijë “green cards” për emigrantët nga vendet myslimane brenda një afati 5-vjeçar. “Department of Homeland

Lexo me Shume

Gjuha shqipe, një nga më të vjetrat në botë

  Gjuha shqipe, një nga më të vjetrat në botë

Sipas një studimi me titull “Duke ndjekur origjinën e gjuhëve indo-evropiane” nga specialistë të katër anëve të globit është arritur në

Lexo me Shume