Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "shkence"

Zbulohet antibiotiku “njerëzor”, arma perfekte kundër superbaktereve

    Zbulohet antibiotiku “njerëzor”, arma perfekte kundër superbaktereve

Antibiotikët e së ardhmes kundër superbaktereve rezistente ndaj produkteve farmaceutike mund të prodhohen në mënyrë natyrale. Shkencëtarët e Universitetit të Tubingas në Gjermani kanë arritur të zbulojnë një antibiotik të

Lexo me Shume

Autizmi – shkencëtarët propozojnë kurimin me doza ekstazie

    Autizmi – shkencëtarët propozojnë kurimin me doza ekstazie

Shkencëtarët duan që të eksperimentojnë ekstazinë te njerëzit për të kuptuar nëse është e mundur të përdoret për të kuruar disa sëmundje, si për shembull autizmin, për të cilat ende

Lexo me Shume

(Video) Anija “New Horizons” siguron pamje të qarta të sipërfaqes së Plutonit

    (Video) Anija “New Horizons” siguron pamje të qarta të sipërfaqes së Plutonit

NASA ka publikuar pamje të anijes “New Horizons” duke na dhënë kështu një pamje të qartë të sipërfaqes së planetit Pluton. E hartuar nga një seri imazhesh të rezolucionit të

Lexo me Shume

(Video) Zemrat e vdekura mund të pompojnë sërish!

    (Video) Zemrat e vdekura mund të pompojnë sërish!

Në periudhën në të cilën jetojmë, teknologjia ka bërë hapa të mëdhenj përpara, duke i hyrë në ndihmë kështu shumë fushave të rëndësishme të jetës. Një rast i tillë është

Lexo me Shume

Ja pse kafeja me kripë nuk është edhe aq e keqe sa mendoni

    Ja pse kafeja me kripë nuk është edhe aq e keqe sa mendoni

Mëngjes i vrenjtur, pak orë gjumë dhe një ditë e ngarkuar… kjo është panorama që na bën të mos lëvizim nga shtrati. Por e kemi një zgjidhje: kafe! Edhe pse

Lexo me Shume