Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "shendet"

Lufta ndaj kancerit – Modifikimi i ADN-së mund të jetë “çelësi” i suksesit

    Lufta ndaj kancerit – Modifikimi i ADN-së mund të jetë “çelësi” i suksesit

Nga Kina vjen një lajm që mund të ndryshojë historinë e luftës ndaj tumoreve. Studiuesit po përgatiten që për herë të parë të testojnë te njerëzit modifikimin gjenetik të realizuar

Lexo me Shume

9 mënyrat për të lehtësuar dhembjet gjatë periodave

9 mënyrat për të lehtësuar dhembjet gjatë periodave

Gjatë ciklit menstrual vajzat ndiejnë dhembje dhe lodhje.  Çdo vajzë ka dhembje të ndryshme, të cilat janë mjaft shqetësuese. Ndonjëherë pilulat nuk sjellin rezultatin e duhur dhe madje ato nuk

Lexo me Shume

Skizofrenia, sëmundja mendore që prek 1 në 100 njerëz

    Skizofrenia, sëmundja mendore që prek 1 në 100 njerëz

Skizofrenia është një nga sëmundjet më të rënda mendore që prek pothuajse 1 në 100 njerëz. Ajo është përshkruar si një sëmundje psikotike, por simptomat mund të ndryshojnë në çdo

Lexo me Shume

Sa më shumë të flini, aq më të bukur bëheni!

    Sa më shumë të flini, aq më të bukur bëheni!

Kur bëhet fjalë për “gjumin e bukurisë”, femrave u lindin shumë pyetje. Ato dëshirojnë që të ngrihen “të freskëta” dhe jo të lodhura nga gjumi. Sipas disa hulumtimeve të reja

Lexo me Shume

6 gjërat për të cilat gjinekologu nuk ju paragjykon

    6 gjërat për të cilat gjinekologu nuk ju paragjykon

Kur keni lënë vizitën te gjinekologu ndiheni në siklet në lidhje me historitë tuaja seksuale, depilimin dhe çdo gjë tjetër që lidhet me vaginën. Ju nuk dini çfarë të mendoni

Lexo me Shume

Simptomat që paralajmërojnë sëmundje të rënda te meshkujt

    Simptomat që paralajmërojnë sëmundje të rënda te meshkujt

Shumë meshkuj i kalojnë sëmundjet e tyre duke thënë “nuk kanë gjë”. Por ata duhet të dinë se disa simptoma apo sëmundje janë të rrezikshme dhe nuk duhet t’i lënë

Lexo me Shume

Studim: Fjetja vonë nuk është aspak e shëndetshme

    Studim: Fjetja vonë nuk është aspak e shëndetshme

Produktiviteti rritet kur e filloni ditën herët në mëngjes. Njerëzit e suksesshëm zakonisht zgjohen herët dhe e fillojnë rutinën e tyre që në agim. Por sipas një studimi të ri, zgjimi

Lexo me Shume

Çfarë përfitimesh shëndetësore keni në qoftë se konsumoni lëng karote?

    Çfarë përfitimesh shëndetësore keni në qoftë se konsumoni lëng karote?

Për të konsumuar minerale dhe vitamina në mënyrën më të mirë, duhet të pini lëng karote. Karota jo vetëm që ka një shije të mirë, por ka edhe shumë përfitime

Lexo me Shume

Studim: Leucemia akute përmban 11 sëmundje të tjera gjenetike

  Studim: Leucemia akute përmban 11 sëmundje të tjera gjenetike

Leucemia akute mieloide (AML) është kancer agresiv i gjakut që prek njerëzit e të gjitha moshave. Shkencëtarët kanë zbuluar se

Lexo me Shume

Zbuloni se cili është shkaku kryesor i vdekjes te femrat. Nuk është ai që mendohej deri më sot…

  Zbuloni se cili është shkaku kryesor i vdekjes te femrat. Nuk është ai që mendohej deri më sot…

Kur mendoni për sëmundjen më të rrezikshme për femrat, direkt ju shkon mendja te kanceri i gjirit. Por jo, kanceri

Lexo me Shume

Mbipesha rrit rrezikun për kancerin e prostatës

  Mbipesha rrit rrezikun për kancerin e prostatës

Hulumtuesit kanë zbuluar se obeziteti dhe zgjerimi i zonës së belit janë dy rreziqe kryesore për zhvillimin e kancerit të prostatës.

Lexo me Shume

Seks oral? Mos hezitoni, por thoni “po”

  Seks oral? Mos hezitoni, por thoni “po”

Problemi i vetëm që femrat mund të kenë gjatë seksit oral është “gëlltitja” me ose pa dashje e spermës. Por

Lexo me Shume

Kujdes, sushi mund t’ju kushtojë jetën!

  Kujdes, sushi mund t’ju kushtojë jetën!

Sushi është një ushqim i shtrenjtë dhe shumë i shijshëm për të dashuruarit pas tij. Por dashuria e një njeriu

Lexo me Shume

Ushqimet që mbrojnë lëkurën tuaj

Ushqimet që mbrojnë lëkurën tuaj

Ushqimet janë baza për rritjen dhe ndërtimin e trupave tanë.  Frutat me bazë bimore japin energji dhe janë të shëndetshme.

Lexo me Shume

Femrat nuk duhet të kenë turp nga sëmundjet mendore

  Femrat nuk duhet të kenë turp nga sëmundjet mendore

Shumë femra që bien pre e sëmundjeve mendore kanë turp të flasin dhe të tregojnë për to.  Duke menduar se

Lexo me Shume

Arsyet e shfaqjes së herpesit në gojë

  Arsyet e shfaqjes së herpesit në gojë

Herpesi mund të shfaqet te çdo njeri në periudha të ndryshme të vitit. Njerëzit nuk e kuptojnë arsyen se pse

Lexo me Shume

Çfarë duhet të dini për menopauzën

  Çfarë duhet të dini për menopauzën

Menopauza është periudha që shënon fundin e menstruacioneve. Ajo mund të trajtohet në mënyra të ndryshme, por më të zakonshmet

Lexo me Shume

Si mund të parandaloni djersitjen?

Si mund të parandaloni djersitjen?

Kur bëhet fjalë për luftën me djersën është vërtet e vështirë. Çdo kush kërkon një mënyrë të thjeshtë për të

Lexo me Shume

Orizi i bardhë, shkaktar për diabetin

  Orizi i bardhë, shkaktar për diabetin

Autoritetet shëndetësore kanë identifikuar se të rrezikuar nga diabeti nuk janë vetëm njerëzit që konsumojnë ushqime dhe pije me sheqer,

Lexo me Shume

Terapia e re që premton shërimin e kancerit

  Terapia e re që premton shërimin e kancerit

Sistemi imunitar është një “superhero” për trupin tuaj.  Ai shkatërron sëmundjet dhe infeksionet.  E vetmja sëmundje që e shkatërron sistemin

Lexo me Shume

Ushqimet që ju shkaktojnë probleme në jashtëqitje

Ushqimet që ju shkaktojnë probleme në jashtëqitje

Disa ushqime që ne i konsiderojmë si të shijshme dhe i hamë zakonisht na shkaktojnë probleme në jashtëqitje. Disa prej

Lexo me Shume