Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "SHBA"

Sulm kibernetik në SHBA, ndërpritet interneti për disa orë

    Sulm kibernetik në SHBA, ndërpritet interneti për disa orë

Banorët në Bregdetin Lindor të Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë hasur ditën e sotme probleme me qasjen e tyre në Twitter, Spotify, Netflix, Amazon. Për rreth dy orë gjatë paradites,

Lexo me Shume

Debati i dytë presidencial, Trump: Hillary Clinton ushqen urrejtje të madhe në zemër

    Debati i dytë presidencial, Trump: Hillary Clinton ushqen urrejtje të madhe në zemër

Akuzat e kandidatëve për president të SHBA-së e shndërruan debatin e së dielës në një debat armiqësor, karakterizuar nga akuza të pavlera dhe befasuese. Në spektaklin prej 90 minutash, Trump

Lexo me Shume

Uragani “Matthew” në SHBA, numërohen rreth 900 viktima

    Uragani “Matthew” në SHBA, numërohen rreth 900 viktima

Numri i viktimave të shkaktuara nga uragani “Matthew” ka arritur në 900, si pasojë e përmbytjeve masive. Ndër qindra viktimat, katër prej tyre numërohen në Florida. Qendra Kombëtare për Uraganet

Lexo me Shume

Uragani “Matthew” shkakton 113 viktima, Obama shpall gjendjen e jashtëzakonshme

    Uragani “Matthew” shkakton 113 viktima, Obama shpall gjendjen e jashtëzakonshme

“Kjo stuhi do t’ju vrasë”, – kështu është shprehur guvernatori i Florida-s. Deri tani mësohet se stuhia, e cilësuar e shkallës së katërt, ka shkaktuar 113 viktima. Zëdhënësi i Shërbimit

Lexo me Shume

Rusia: SHBA-të po mbrojnë një grup xhihadist

    Rusia: SHBA-të po mbrojnë një grup xhihadist

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, akuzon Shtetet e Bashkuara të Amerikës se po kursen një grup xhihadist me qëllim për ta përdorur për luftimin ose heqjen nga pushteti

Lexo me Shume

SHBA, 20 vjet burg për hakerin kosovar që ndihmoi ISIS-in

    SHBA, 20 vjet burg për hakerin kosovar që ndihmoi ISIS-in

25-vjeçari Ardit Ferizi, i lindur në Kosovë, është dënuar me 20 vjet burg me vendim të gjykatës federale në Virxhinia (Virginia) të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai akuzohet se

Lexo me Shume

Trazirat për vrasjen e njeriut me ngjyrë, shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Trazirat për vrasjen e njeriut me ngjyrë, shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Guvernatori i Karolinës së Veriut ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në qytetin e Charlotte-s pas trazirave që shkaktoi vrasja e një njeriu me ngjyrë. Dhuna shpërtheu pas vrasjes mbrëmjen e

Lexo me Shume

Gabimi trashanik i SHBA-ve, u japin nënshtetësinë 858 emigrantëve që duhej të dëboheshin

    Gabimi trashanik i SHBA-ve, u japin nënshtetësinë 858 emigrantëve që duhej të dëboheshin

Një auditim i brendshëm i Departamentit të Sigurisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka zbuluar se qeveria amerikane u ka dhënë gabimisht nënshtetësinë amerikane mbi 800 emigrantëve. “Zëri i

Lexo me Shume

Bomba dhe sulm me thikë në SHBA, dyshohet për akte terroriste

  Bomba dhe sulm me thikë në SHBA, dyshohet për akte terroriste

Mediat amerikane e kanë cilësuar shpërthimin e së shtunës në New York si të ngjashëm me bombat e përdorura gjatë

Lexo me Shume

Tërmet me magnitudë 5.6 ballë në SHBA

Tërmet me magnitudë 5.6 ballë në SHBA

Një tërmet me magnitudë 5.6 ballë i shkallës Rihter ka tronditur ditën e sotme shtetin e Oklahoma-s në SHBA. Burimet

Lexo me Shume

SHBA dhe Kina nënshkruajnë marrëveshjen për klimën

  SHBA dhe Kina nënshkruajnë marrëveshjen për klimën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kina, së bashku përgjegjëse për 40% të emetimeve të karbonit në botë, kanë ratifikuar

Lexo me Shume

Përgojoi viktimat në Orlando, pastori arrestohet për abuzime me të miturit

  Përgojoi viktimat në Orlando, pastori arrestohet për abuzime me të miturit

Pastori Ken Adkins, i cili u vu në qendër të vëmendjes pas deklaratës të tij se viktimat në Orlando “morrën

Lexo me Shume

Lori Hoxha: Asnjë si ajo

Lori Hoxha: Asnjë si ajo

Gjatë qëndrimit të saj në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku është duke pushuar, Lori Hoxha ka ndjekur së fundmi

Lexo me Shume

Racizmi, protestat “përfshijnë” dhe Britaninë e Madhe

  Racizmi, protestat “përfshijnë” dhe Britaninë e Madhe

E frymëzuar nga lëvizja antiraciste në SHBA, “Black Lives Matter” është lëvizja e krijuar në Britaninë e Madhe nga të

Lexo me Shume

Autoritetet braziliane demaskojnë notarët amerikanë në “Rio 2016”: “Sajuan historinë e grabitjes”

  Autoritetet braziliane demaskojnë notarët amerikanë në “Rio 2016”: “Sajuan historinë e grabitjes”

Pak ditë më parë, notarët e skuadrës amerikane në “Rio 2016” deklaruan se ishin grabitur në një karburant në Rio

Lexo me Shume

Zgjedhjet në SHBA, Trump rinovon sërish ekipin e fushatës zgjedhore

  Zgjedhjet në SHBA, Trump rinovon sërish ekipin e fushatës zgjedhore

Kandidati republikan për president i SHBA-ve, Donald Trump, e ka riorganizuar ekipin e tij të fushatave zgjedhore, për të dytën

Lexo me Shume

U qëllua për vdekje nga polici, qeveria e NYC dëmshpërblim 4,1 mln $ familjarëve

  U qëllua për vdekje nga polici, qeveria e NYC dëmshpërblim 4,1 mln $ familjarëve

Familja e Akai Gurley, një njeri me ngjyrë që u qëllua për vdekje nga një polic në vitin 2014, do

Lexo me Shume

Trump zemëron amerikanët: Kush ka armë, të ndalojë Hillary Clinton

  Trump zemëron amerikanët: Kush ka armë, të ndalojë Hillary Clinton

Republikani Donald Trump ka shkaktuar zemëratë tek populli amerikan me deklaratën më të fundit të tij ku ai ka sugjeruar

Lexo me Shume

Alarm, kreu i FBI-së: Së shpejti do të krijohet diaspora e terroristëve nga Siria!

  Alarm, kreu i FBI-së: Së shpejti do të krijohet diaspora e terroristëve nga Siria!

Sukseset e luftës kundër ISIS-it në Irak e Siri sjellin rritjen e mundësive të atentateve në Europën Perëndimore dhe në

Lexo me Shume

Sulm me armë në Ohio, të paktën një viktimë. Njerëzit shtireshin si të vdekur

  Sulm me armë në Ohio, të paktën një viktimë. Njerëzit shtireshin si të vdekur

Një person ka mbetur i vdekur si pasojë e sulmit me armë të shënuar në një bar në Hamilton të

Lexo me Shume

Meta paralajmëron dorëheqjen nga Parlamenti, pritet rrëzimi i Qeverisë. Ja shkaqet

  Meta paralajmëron dorëheqjen nga Parlamenti, pritet rrëzimi i Qeverisë. Ja shkaqet

Në fjalën hapëse të tij, kreu i Kuvendit, Ilir Meta, ndër të tjera theksoi se do të lerë përkohësisht Kuvendin

Lexo me Shume