Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Serbia"

Rama për takimin në Nish: Nuk përzihem në punët e Kosovës

    Rama për takimin në Nish: Nuk përzihem në punët e Kosovës

Kreu i Qeverisë Shqiptare, Edi Rama, ka reaguar lidhur me njoftimin e bërë paraprakisht nga homologu serb Aleksandar Vuçiç për një takim në të cilin do të merrnin pjesë edhe

Lexo me Shume

Shqipëri – Serbi në Nish, Vuçiç: S’do të ketë mbledhje të qeverive

    Shqipëri – Serbi në Nish, Vuçiç: S’do të ketë mbledhje të qeverive

Takimi mes kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, pritet që të ketë në fokus zhvillimin ekonomik të dy vendeve dhe investimet në rajon. Ky takim 

Lexo me Shume

Turi ballkanik i Joe Biden, viziton Kosovën dhe Serbinë

    Turi ballkanik i Joe Biden, viziton Kosovën dhe Serbinë

Në një deklaratë të fundit, Shtëpia e Bardhë ka bërë me dije se zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden do të zhvillojë një tur ballkanik, ku do të ndalet edhe në Kosovë

Lexo me Shume

Diskutohet sot në Bruksel kodi telefonik i Kosovës

    Diskutohet sot në Bruksel kodi telefonik i Kosovës

Me ftesë të Bashkimit Europian, do të zhvillohet sot në Bruksel raundi i ri i bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Ky raund bisedimesh ka për qëllim arritjen e zbatimit të marrëveshjeve

Lexo me Shume

Horror në Serbi, pedofili 28-vjeçar përdhunon dhe vret 3-vjeçaren

    Horror në Serbi, pedofili 28-vjeçar përdhunon dhe vret 3-vjeçaren

Një krim makabër është shënuar mbrëmë në Zajeçar të Serbisë, ku 28-vjeçari Vladica Rajkovic rrëmbeu, përdhunoi dhe vrau 3-vjeçaren Angelina Stefanovic, e cila në nëntor të këtij viti mbushte 4

Lexo me Shume

BE konfirmon: Serbia arrin konsensusin për hapjen e negociatave për integrim

    BE konfirmon: Serbia arrin konsensusin për hapjen e negociatave për integrim

Bashkimi Europian konfirmoi të martën se është arritur një konsensus për hapjen e kapitujve të rinj të negociatave me Serbinë. Kjo për shkak se asnjë prej 28 shteteve anëtare nuk

Lexo me Shume

Deputeti gjerman: Pa anëtarësimin e Kosovës në OKB, Serbia s’mund të hyjë në BE

    Deputeti gjerman: Pa anëtarësimin e Kosovës në OKB, Serbia s’mund të hyjë në BE

Një deputet në Bundestagun gjerman ka deklaruar se nuk do të ratifikohet anëtarësimi i Serbisë në Bashkimin Europian nëse Serbia nuk pranon anëtarësimin e Kosovës në OKB. Deputeti i koalicionit

Lexo me Shume

Kosova në UEFA dhe FIFA, Serbia me një kërkesë të veçantë

    Kosova në UEFA dhe FIFA, Serbia me një kërkesë të veçantë

Pas anëtarësimit të Kosovës në UEFA dhe FIFA, Serbia ka shprehur kërkesën e saj. Zëvendëspresidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë, Ivan Curkovic, ka thënë  për “Kurir” se anëtarësimi i

Lexo me Shume

Çelet në Durrës forumi Shqipëri-Serbi, Hoffmann: Stabilizimi i rajonit, në interest të BE

  Çelet në Durrës forumi Shqipëri-Serbi, Hoffmann: Stabilizimi i rajonit, në interest të BE

Në qytetin e Durrësit është çelur sot forumi Shqipëri-Serbi, aktivitet ku ka qenë i pranishëm edhe ambasadori gjerman Helmut Hoffmann.

Lexo me Shume

Zgjedhjet në Serbi, ja kush është shqiptarja që kandidon

  Zgjedhjet në Serbi, ja kush është shqiptarja që kandidon

Në zgjedhjet parlamentare dhe lokale serbe, ku marrin pjesë 21 subjekte politike, Ardita Sinani është e vetmja grua bartëse e

Lexo me Shume

Rusët nderuan flamurin e Kosovës në kampionatin e xhudos, “çmenden” serbët. Ja si kanë reaguar

  Rusët nderuan flamurin e Kosovës në kampionatin e xhudos, “çmenden” serbët. Ja si kanë reaguar

Suksesi i Majlinda Kelmendit në Kampionatin Europian të Xhudos që u mbajt në Rusi, ku ajo fitoi Medaljen e Artë

Lexo me Shume

Presidenti serb: Nëse BE na kushtëzon me “Kosovën”, do të refuzojmë anëtarësimin

  Presidenti serb: Nëse BE na kushtëzon me “Kosovën”, do të refuzojmë anëtarësimin

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikolić, ka vijuar me deklaratat e tij lidhur me njohjen  e pavarësisë së Kosovës. “Serbia dëshiron

Lexo me Shume

Pavarësia e Kosovës, Lunaçek: Kusht për anëtarësimin e Serbisë në BE

  Pavarësia e Kosovës, Lunaçek: Kusht për anëtarësimin e Serbisë në BE

Zëvendëspresidentja e Parlamentit Europian, Ulrike Lunacek, është shprehur gjatë një diskutimi në Berlin se Serbia nuk mund të bëhet pjesë

Lexo me Shume