Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Renditje"

Lufta kundër pastrimit të parave, indeksi i Bazelit e rendit Shqipërinë ndër 10 vendet më të përmirësuara

    Lufta kundër pastrimit të parave, indeksi i Bazelit e rendit Shqipërinë ndër 10 vendet më të përmirësuara

Indeksi i Bazelit për vitin 2016 e rendit Shqipërinë ndër 10 vendet që në rang botëror ka bërë përmirësime në luftën kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit. Vendi

Lexo me Shume

58 shtete vazhdojnë të kenë dënimin me vdekje, mes tyre edhe një shtet europian

    58 shtete vazhdojnë të kenë dënimin me vdekje, mes tyre edhe një shtet europian

Fakte interesante janë bërë të ditura në botimin më të fundit për Bjellorusinë, që përkon me 25-vjetorin e pavarësisë, ndarjes së saj nga Bashkimi Sovjetik. Ndër to mund të përmendim

Lexo me Shume

“Dibra”, Muharem Rama i pari në fletën e votimit, Shehu i dyti

    “Dibra”, Muharem Rama i pari në fletën e votimit, Shehu i dyti

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është mbledhur ditën e sotme për të miratuar përmbajtjen e fletës së votimit për zgjedhjet që do të zhvillohen më 11 shtator në Dibër. Pas hedhjes

Lexo me Shume

Shtohen divorcet në Shqipëri, kryeson Tirana

    Shtohen divorcet në Shqipëri, kryeson Tirana

Statistikat e Ministrisë së Drejtësisë zbulojnë një rritje të numrit të divorceve. Gjatë 2015-s numërohen zgjidhje të 7,080 lidhjeve martesore, një shifër më e ulët krahasuar me 2014-n, por shumë

Lexo me Shume

“Mercer” rendit Tiranën ndër 3 qytetet europiane me cilësinë më të keqe të jetesës

    “Mercer” rendit Tiranën ndër 3 qytetet europiane me cilësinë më të keqe të jetesës

Një sondazh i zhvilluar së fundmi nga “Mercer”, i titulluar “Cilësia e jetesës”, e rendit kryeqytetin shqiptar si një ndër 3 qytetet europiane me cilësinë më të keqe të jetesës.

Lexo me Shume

Tirana dhe Prishtina, në mesin e qyteteve të rrezikuara nga sulmet terroriste

    Tirana dhe Prishtina, në mesin e qyteteve të rrezikuara nga sulmet terroriste

Organizata “Verisk Maplecroft”, e cila është një firmë globale e specializuar në vlerësimin e rrezikut global, njihet për vështrimin kritik në problemet aktuale si dhe siguron asistencë për organizatat shumëkombëshe.

Lexo me Shume

“Euro 2016” një ogur i mirë, Shqipëria fiton disa pozicione në ranglistën e FIFA-s

    “Euro 2016” një ogur i mirë, Shqipëria fiton disa pozicione në ranglistën e FIFA-s

Përfaqësimi në Kampionatin Europian të Futbollit, por dhe ndeshjet miqësore të zhvilluara përgjatë muajit Maj,  e kanë ndihmuar Shqipërinë të shënojë rritje në ranglistën e FIFA-s. Mësohet se Kombëtarja Shqiptare ka

Lexo me Shume

Të drejtat e fëmijëve, Shqipëria renditet e fundit në rajon

    Të drejtat e fëmijëve, Shqipëria renditet e fundit në rajon

Shqipëria renditet në vendin e 59-të ndër 163 shtete të botës referuar Indeksit të të Drejtave të Fëmijëve 2016. Ky është rezultati i studimit të përvitshëm të Fondacionit me të

Lexo me Shume

Kërkimet shkencore, “Nature Index”: Shqipëria, ndër vendet e fundit

  Kërkimet shkencore, “Nature Index”: Shqipëria, ndër vendet e fundit

Çdo vit, Nature Index publikon raporte lidhur me impaktin në kërkimet shkencore për secilin shtet, sipas institucioneve që kryejnë kërkimet, të cilat

Lexo me Shume

Shqipëria, destinacioni i fundit për investime nga gjermanët

  Shqipëria, destinacioni i fundit për investime nga gjermanët

Për gjermanët, Shqipëria renditet e fundit si destinacion investimesh. Ka qenë Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë (DIHA), e cila

Lexo me Shume

Fuqia blerëse, Global Finance: Shqipëria, ndër më të varfërat në rajon në 2015-n

  Fuqia blerëse, Global Finance: Shqipëria, ndër më të varfërat në rajon në 2015-n

Një indeks i Global Finance, i cili mat nivelin e varfërisë në mbi 180 vende të botës, e rendit vendin

Lexo me Shume