Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "refugjate"

Propozoi ndalimin e përhershëm të hyrjes së refugjatëve, kryeministri australian përballet me kritika të shumta

    Propozoi ndalimin e përhershëm të hyrjes së refugjatëve, kryeministri australian përballet me kritika të shumta

Kryeministri i Australisë, Malcolm Turnbull, u shpreh se do të dërgojë së shpejti në parlament projektligjin që do të pengojë hyrjen e refugjatëve me barka i drejtohen Australisë. Sipas tij,

Lexo me Shume

Tragjedi në Mesdhe, 6 refugjatë të mbytur, mes tyre 3 fëmijë

    Tragjedi në Mesdhe, 6 refugjatë të mbytur, mes tyre 3 fëmijë

Një tjetër varkë është mbytur në ujërat e Mesdheut, vetëm 22  milje larg bregdetit të Libisë. 304 prej tyre kanë mundur të shpëtojnë, ndërkohë që 6 të tjerë janë mbytur.

Lexo me Shume

Australia vendos të mbyllë kampin famëkeq të azilkërkuesve

    Australia vendos të mbyllë kampin famëkeq të azilkërkuesve

Australia ka rënë dakord të mbyllë një qendër të diskutueshme të paraburgimit të azilkërkuesve në Papua New Guinea. Kryeministri i këtij shteti, Peter O’Neill, bëri me dije gjatë një deklarate

Lexo me Shume

Gjermani – Shpërthim i fuqishëm afër qendrës së refugjatëve

    Gjermani – Shpërthim i fuqishëm afër qendrës së refugjatëve

Një shpërthim i fuqishëm raportohet të ketë ndodhur në afërsi të një qendre grumbullimi refugjatësh në Zirndorf të Gjermanisë. Sipas mediave gjermane, nuk ka asnjë të plagosur nga shpërthimi, i

Lexo me Shume

Mesdhe, gjenden trupat e 22 refugjatëve të vdekur

    Mesdhe, gjenden trupat e 22 refugjatëve të vdekur

Organizata Mjekët pa Kufi bën me dije se 22 trupa të pajetë janë gjetur në një gomone në Detin Mesdhe, e cila mbante refugjatë. Ata janë gjetur në fund të

Lexo me Shume

Një histori të mbijetuarish! Futbollisti i vogël që synon Gjermaninë

    Një histori të mbijetuarish! Futbollisti i vogël që synon Gjermaninë

  7-vjeçari Ahmad që arriti t’i shpëtonte luftës dhe kaosit në Siri, tani shpreson të bëhet një yll i futbollit. I vogli së bashku me të atin që e mbështet

Lexo me Shume

Refuzuan qëndrimin në Shqipëri, refugjatët sirianë sistemohen në Kareç

    Refuzuan qëndrimin në Shqipëri, refugjatët sirianë sistemohen në Kareç

16 refugjatë sirianë që u kapën një ditë më parë në Vërnik të Devollit, kanë refuzuar azilin në Shqipëri. Pritet që ata të rikthehen në Greqi duke qenë se nuk

Lexo me Shume

Tragjedia e refugjatëve në Mesdhe, flitet për më shumë se 400 viktima

    Tragjedia e refugjatëve në Mesdhe, flitet për më shumë se 400 viktima

Detaje të reja janë zbardhur lidhur me tragjedinë e ditëve të fundit, atë të mbytjes së 400 refugjatëve në ujërat e Detit Mesdhe. Pavarësisht se detajet janë ende të pakonfirmuara,

Lexo me Shume

Mesdhe, mbytet varka me 400 emigrantë

  Mesdhe, mbytet varka me 400 emigrantë

Një tjetër tragjedi është shënuar në Mesdhe, ku raportohet për mbytjen e një varke me 400 emigrantë. Mediat e huaja

Lexo me Shume

Papa do kthehet në Itali së bashku me 12 refugjatë

  Papa do kthehet në Itali së bashku me 12 refugjatë

Sipas televizionit shtetëror grek, Papa Françesku do të kthehet në Romë bashkë me 12 refugjatë, ndër ta sirianë dhe afganë,

Lexo me Shume

Austria u vendos barrierë refugjatëve

  Austria u vendos barrierë refugjatëve

Austria ka nisur ndërtimin e një barriere kundër refugjatëve që priten të vijnë pranë kufirit me Italinë. Vendimi është marrë

Lexo me Shume

Gruaja që shpëtoi 15 jetë njerëzish vetëm prej një mesazhi në telefon

  Gruaja që shpëtoi 15 jetë njerëzish vetëm prej një mesazhi në telefon

Liz Clegg është një 50-vjeçare, e cila kishte shërbyer si ndihmëse dhe vullnetare pranë një grupi refugjatësh në Calais në

Lexo me Shume

Raporti: 6,000 refugjatë të mitur u zhdukën në Gjermani gjatë 2015-s

  Raporti: 6,000 refugjatë të mitur u zhdukën në Gjermani gjatë 2015-s

Mijëra fëmijë dhe të rinj nga vendet e Afrikës, Lindjes së Mesme dhe Azisë Qendrore janë zhdukur pa lënë gjurmë.

Lexo me Shume

Nis kthimi i refugjatëve sirianë në Turqi, Erdogan i vendos kushte BE-së

  Nis kthimi i refugjatëve sirianë në Turqi, Erdogan i vendos kushte BE-së

Një valë emigrantësh po kthehen nga Greqia në Turqi, pasi këto vende kanë arritur  një marrëveshje me BE për të

Lexo me Shume

Streho një refugjat, fito 300 euro

  Streho një refugjat, fito 300 euro

Qeveria Greke, në bashkëpunim me Komisionin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për refugjatët, po punon rreth zhvillimit të planit të ”Solidarity

Lexo me Shume

“Dreaming of Life”, dokumentari rreth refugjatëve në Idomeni

“Dreaming of Life”, dokumentari rreth refugjatëve në Idomeni

Gjendja e refugjatëve është folur gjatë në media në të gjithë botën. Fotografi Morteza Jafari ka fotografuar nga afër gjendjen

Lexo me Shume

Nëna siriane që kaloi Europën në këmbë me dy fëmijë në krahë dhe një në bark…

  Nëna siriane që kaloi Europën në këmbë me dy fëmijë në krahë dhe një në bark…

Çfarë e bën një femër të largohet nga shtëpia një natë dhe të kthehet në refugjate? Corinne Redfern ka bërë

Lexo me Shume

Greqi: Dhunë mes refugjatëve, ndërhyn policia

  Greqi: Dhunë mes refugjatëve, ndërhyn policia

Përkeqësohet situata në kampet e refugjatëve në Greqi. Bëhet me dije nga mediat greke se ka pasur përleshje mes shtetasve afganë

Lexo me Shume

Itali: Ndalohen 21 refugjatë, në pranga një skafist shqiptar dhe një grek

  Itali: Ndalohen 21 refugjatë, në pranga një skafist shqiptar dhe një grek

Në orët e para të mëngjesit, në Castro, në brigjet italiane, një kalimtar i thjeshtë ka telefonuar karabinierët duke raportuar

Lexo me Shume

Kriza e refugjatëve, evakuohen 8 autobusë me 400 emigrantë nga kampi i Idomenisë

  Kriza e refugjatëve, evakuohen 8 autobusë me 400 emigrantë nga kampi i Idomenisë

Tetë autobusë me 400 emigrantë janë evakuar nga kampi i Idomenisë, në kufirin me Maqedoninë, për t’u shpërndarë nëpër kampet

Lexo me Shume

Pranga shqiptarit që ndihmonte kalimin e 6 sirianëve në Kakavijë

  Pranga shqiptarit që ndihmonte kalimin e 6 sirianëve në Kakavijë

Nga burime zyrtare bëhet e ditur se me anë të kamerave termike në Kakavijë janë parë 6 persona të kalojnë

Lexo me Shume