Blitz

Tag "Reforma ne Drejtesi"

Reforma në drejtësi, Rama: PD do të pengojë reformën në drejtësi, e duke sulmuar ambasadorin Lu

    Reforma në drejtësi, Rama: PD do të pengojë reformën në drejtësi, e duke sulmuar ambasadorin Lu

Në fjalën e tij në foltoren e Kuvendit, kryeministri Edi Rama akuzoi Partinë Demokratike se do të pengojë me çdo kusht reformën në drejtësi, duke sulmuar publikisht edhe ambasadorin e

Read Full Article

(Intervistë ekskluzive) Spartak Ngjela: Avokatia nuk ka sistem vlerash sot sepse drejtësia shitet dhe blihet

    (Intervistë ekskluzive) Spartak Ngjela: Avokatia nuk ka sistem vlerash sot sepse drejtësia shitet dhe blihet

Intervistë ekskluzive për Blitz.al, zhvilluar nga Anduena Llabani Frika ndaj kontrollit të figurës së gjyqtarit ka bërë që këta të fundit të reagojnë duke pretenduar se shkelen të drejtat e

Read Full Article

Nishani për konfliktin me PS-në për Dibrën: Data e zgjedhjeve, e përcaktuar automatikisht nga Kushtetuesja

    Nishani për konfliktin me PS-në për Dibrën: Data e zgjedhjeve, e përcaktuar automatikisht nga Kushtetuesja

Në konferencën për mediat, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, ka reaguar për çështjen e zgjedhjeve në Dibër dhe apelin e PS-së për të tërhequr dekretin. Kreu i Shtetit

Read Full Article

Meta në Bratislavë: Shpresë për rekomandim pozitiv në BE

    Meta në Bratislavë: Shpresë për rekomandim pozitiv në BE

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, është takuar në Bratislavë me zv/kryeministrin dhe ministrin e Jashtëm të Sllovakisë, z. Miroslav Lajcak, vendi i të cilit mban edhe presidencën e

Read Full Article

Vlahutin: E çuditshme si gjyqtarët shqiptarë që marrin 800€, janë tejet të pasur

    Vlahutin: E çuditshme si gjyqtarët shqiptarë që marrin 800€, janë tejet të pasur

Në një intervistë për radion gjermane “Deutschlandfunk”, ambasadorja e Bashkimit Europian në Shqipëri, Romana Vlahutin, ka shprehur habinë e saj si gjyqtarët shqiptarë me një rrogë mujore deri në 800

Read Full Article

Basha: Koalicioni ynë për zgjedhje të lira, do zgjerohet

    Basha: Koalicioni ynë për zgjedhje të lira, do zgjerohet

Në një deklaratë për mediat, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u shpreh se dy reformat, ajo e dekriminalizimit dhe reforma në drejtësi sollën çmontimin e qeverisjes me krimin. Ai

Read Full Article

Nis mbledhja e Komisionit të Reformës, në fokus ligji i Vetingut

    Nis mbledhja e Komisionit të Reformës, në fokus ligji i Vetingut

Komisioni i posaçëm parlamentar për Reformën në Drejtësi, ka nisur mbledhjen që ka në fokus ligjin e Vetingut. Ekspertët janë njoftuar vetëm për diskutimin e ligjit të Vetingut dhe jo

Read Full Article

Vlahutin për reformën në drejtësi: Punë raskapitëse, të nisë hetimi

    Vlahutin për reformën në drejtësi: Punë raskapitëse, të nisë hetimi

Ambasadorja e BE-së në Shqipëri, Romana Vlahutin, e ka cilësuar si raskapitëse punën e bërë për miratimin e reformës në drejtësi. Në një intervistë për “Deutche Welle”, ambasadorja shprehet se

Read Full Article

Reforma në drejtësi, Nuland-Bashës: Dëshmove se je lider dhe patriot

  Reforma në drejtësi, Nuland-Bashës: Dëshmove se je lider dhe patriot

Gjatë një bisede telefonike me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ndihmëssekretarja amerikane e Shtetit, Victoria Nuland, ka shprehur përgëzimet

Read Full Article

Votohet nen për nen drafti kushtetues, miratohet me 140 vota pro në tërësi

  Votohet nen për nen drafti kushtetues, miratohet me 140 vota pro në tërësi

Reforma  në drejtësi, reforma më e rëndësishme e ndërmarrë, është miratuar me 139 vota pro në parim dhe 140 vota

Read Full Article

Arrihet marrëveshja, pritet votimi në parlament. Ja dokumenti i plotë i reformës

  Arrihet marrëveshja, pritet votimi në parlament. Ja dokumenti i plotë i reformës

Komisioni i Posaçëm për Reformën në Drejtësi ka miratuar draftin kushtetues për këtë reformë, përcjell Blitz.al. Mësohet se pas kryeparlamentarit

Read Full Article

Saimir Tahiri për mosmarrëveshjet në koalicion: Janë tërësisht normale

  Saimir Tahiri për mosmarrëveshjet në koalicion: Janë tërësisht normale

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, i ka cilësuar si “normale” mosmarrëveshjet brenda koalicionit qeverisës lidhur me reformën  në drejtësi. “Mazhoranca

Read Full Article

Manjani: Konsensusi fitoi, LSI nuk ka asnjë skenar

  Manjani: Konsensusi fitoi,  LSI nuk ka asnjë skenar

I ftuar në emisionin “Opinion”, Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, është shprehur se fatmirësisht konsensusi u arrit. I pyetur nëse

Read Full Article

Reforma në drejtësi, protestueset: Nesër do lyhemi me benzinë

  Reforma në drejtësi, protestueset: Nesër do lyhemi me benzinë

Në ambientet e jashtme të parlamentit ku po zhvillohet seanca vendimtare për reformën në drejtësi, tre gra i bëjnë thirrje

Read Full Article

Meta: Kjo seancë s’do mbyllet pa miratimin e reformës në drejtësi. Lënë Kuvendin, Meta, Rama, Lu dhe Vlahutin

  Meta: Kjo seancë s’do mbyllet pa miratimin e reformës në drejtësi. Lënë Kuvendin, Meta, Rama, Lu dhe Vlahutin

Në hapje të seancës së sotme plenare, kreu i Kuvendit të Shqipërisë, njëherazi kreu i LSI-së, Ilir Meta, theksoi që

Read Full Article

BE-politikës shqiptare: Respektoni angazhimin për “Drejtësinë”

  BE-politikës shqiptare: Respektoni angazhimin për “Drejtësinë”

Teksa deputetët kanë nisur t’i drejtohen Kuvendit ku për pak nis seanca plenare, në të cilën do jenë të pranishëm

Read Full Article

Reforma në drejtësi, Shoqëria Civile proteston para Kuvendit

  Reforma në drejtësi, Shoqëria Civile proteston para Kuvendit

Pak përpara nisjes së seancës plenare, Shoqëria Civile është mbledhur përpara ambienteve të Kuvendit, për të kërkuar që të votohet

Read Full Article

Basha: Pretendimi se nxora kushte të reja, një mashtrim i pacipë

  Basha: Pretendimi se nxora kushte të reja, një mashtrim i pacipë

Në një konferencë urgjente për mediat, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka hedhur poshtë pretendimet e mazhorancës se disa

Read Full Article

KMSH apel politikës shqiptare: Të arrihet konsensusi për reformën në drejtësi

  KMSH apel politikës shqiptare: Të arrihet konsensusi për reformën në drejtësi

Një ditë përpara vendimit final lidhur me çështjen më të diskutuar, atë të reformës në drejtësi, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë apelon

Read Full Article

Reforma në drejtësi, Basha mbledh ekspertët e PD

  Reforma në drejtësi, Basha mbledh ekspertët e PD

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka mbledhur në një takim ekspertët demokratë të reformës në drejtësi. Ky takim zhvillohet

Read Full Article

Rama: Nesër o do votohet, o do votohet

  Rama: Nesër o do votohet, o do votohet

Një ditë përpara 21 korrikut, ku pritet vendimi përfundimtar për reformën në drejtësi, e cila do të jetë tema kryesore

Read Full Article