Blitz

Tag "Recep Tayyip Erdogan"

Putin të hënën në Turqi, takim me Erdogan

    Putin të hënën në Turqi, takim me Erdogan

Zyra e Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, ka bërë sot me dije se ditën e hënë, Putin do të vizitojë Turqinë. Ky lajm është konfirmuar edhe nga mediat turke. Në

Read Full Article

OKB paralajmëron Erdogan: Spastrimet e qeverisë mund të shkelin të Drejtën Ndërkombëtare

    OKB paralajmëron Erdogan: Spastrimet e qeverisë mund të shkelin të Drejtën Ndërkombëtare

Organizata e Kombeve të Bashkuara paralajmëron Turqinë për masat e ndërmarra, spastrimet, arrestimet e shumta pas dështimit të grushtit të shtetit, të cilat shkojnë përtej asaj që mund të justifikohet.

Read Full Article

Erdogan, ultimatum SHBA-ve: Zgjidhni mes Turqisë dhe Fethullah Gulen

    Erdogan, ultimatum SHBA-ve: Zgjidhni mes Turqisë dhe Fethullah Gulen

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i është drejtuar me një ultimatum Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilave u ka kërkuar që të zgjedhin Turqinë ose Fethullah Gulen. Agjencia

Read Full Article

Takimi Erdogan – Putin, Rusia e gatshme për rivendosjen e bashkëpunimit

    Takimi Erdogan – Putin, Rusia e gatshme për rivendosjen e bashkëpunimit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka zhvilluar bisedime në Shën Petersburg (St. Petersburg) me homologun rus Vladimir Putin. Ky është takimi i parë që dy udhëheqësit e shteteve zhvillojnë që

Read Full Article

Erdogan: Do e miratoj dënimin me vdekje, sovraniteti i përket popullit

    Erdogan: Do e miratoj dënimin me vdekje, sovraniteti i përket popullit

Në mitingun masiv të zhvilluar pasditen e djeshme në qytetin më të madh turk, Stambollin, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi se do ta miratojë kthimin e dënimit me

Read Full Article

Mitingu i Demokracisë dhe Dëshmorëve në Stamboll, pritet të mblidhen mbi 3 milionë persona

    Mitingu i Demokracisë dhe Dëshmorëve në Stamboll, pritet të mblidhen mbi 3 milionë persona

“Mitingu i Demokracisë dhe Dëshmorëve” është njoftuar se do të zhvillohet sot në Yenikap të Stambollit, në orën 17:00 sipas orës lokale në Turqi. Ky miting do të transmetohet drejtpërdrejt

Read Full Article

Turqi, kapen 11 ushtarët që do “rrëmbenin” Erdoganin

    Turqi, kapen 11 ushtarët që do “rrëmbenin” Erdoganin

Pas dështimit të tentativës për grusht shteti, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka nisur të arrestojë apo shkarkojë nga puna ata persona që dyshohet se kanë marrë pjesë në

Read Full Article

Erdogan shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Turqi

    Erdogan shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Turqi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në Turqi, e cila pritet të zgjasë tre muaj. Ky vendim merret pas tentativës të dështuar për grusht shteti

Read Full Article

Deklarata e Erdogan për dënimin me vdekje, Gjermania: Nëse ndodh, do të ndërpriten negociatat

  Deklarata e Erdogan për dënimin me vdekje, Gjermania: Nëse ndodh, do të ndërpriten negociatat

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka reaguar përmes zëdhënësit të saj lidhur me deklaratën më të fundit të Presidentit të Turqisë,

Read Full Article

Tentativa për grusht shteti, Erdogan sugjeron kthimin e dënimit me vdekje

  Tentativa për grusht shteti, Erdogan sugjeron kthimin e dënimit me vdekje

Pas përpjekjes të dështuar të ushtrisë për grusht shteti, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka sugjeruar kthimin dënimit me

Read Full Article

Erdogan: Do marrim pushtetin pavarësisht çdo çmimi

  Erdogan: Do marrim pushtetin pavarësisht çdo çmimi

Nuk ka vonuar reagimi i Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, një deklaratë e shumëpritur pas njoftimit të ushtrisë për

Read Full Article

Rusia dhe Gjermania ngushëllojnë Turqinë, Erdogan: Do vazhdojmë të luftojmë propagandën terroriste

  Rusia dhe Gjermania ngushëllojnë Turqinë, Erdogan: Do vazhdojmë të luftojmë propagandën terroriste

Menjëherë pas sulmit të rëndë të shënuar vetëm një ditë më parë në Turqi, mesazhe ngushëllimi janë shprehur nga vende

Read Full Article

Turqi, miratohet heqja e imunitetit parlamentar për 138 deputetët prokurdë

  Turqi, miratohet heqja e imunitetit parlamentar për 138 deputetët prokurdë

Në seancën e kësaj të premteje, shumica dërrmuese në parlamentin turk ka miratuar heqjen e imunitetit parlamentar për deputetët prokurdë.

Read Full Article

U tall me presidentin Erdogan, Merkel lejon hetimin e komedianit gjerman

  U tall me presidentin Erdogan, Merkel lejon hetimin e komedianit gjerman

Qeveria gjermane ka vendosur të lejojë hetimin e komedianit gjerman që akuzohet se ka tallur presidentin turk Erdogan. Kancelarja Angela

Read Full Article

Erdogan: Turqia kapi një prej sulmuesve të Brukselit, por Belgjika e liroi

  Erdogan: Turqia kapi një prej sulmuesve të Brukselit, por Belgjika e liroi

Në një deklaratë të bërë ditën e sotme, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka bërë me dije se një

Read Full Article