Blitz

Tag "PD"

Steinmeier në Tiranë: Pa reformën në drejtësi, bllokohet anëtarësimi në BE

    Steinmeier në Tiranë: Pa reformën në drejtësi, bllokohet anëtarësimi në BE

Në konferencën e përbashkët për shtyp me homologun shqiptar, Ministri i Jashtëm gjerman, Frank Walter Steinmeier, theksoi se në rast të mosmiratimit të reformës në drejtësi, do të bllokohet hapja

Read Full Article

Pas takimit me Bashën, Meta takon Ramën në Kryeministri

    Pas takimit me Bashën, Meta takon Ramën në Kryeministri

Një ditë pas zhvillimit të takimit me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, kreu i Kuvendit i ka shkuar Ramës në Kryeministri. Takimi me kryedemokratin nuk pati ndonjë konkluzion përfundimtar,

Read Full Article

Rama – PD-së: Tufë e vogël. Ndërpritet seanca

    Rama – PD-së: Tufë e vogël. Ndërpritet seanca

Kuvendi ka ndërprerë për rreth një orë punimet për shkak të përplasjeve mes mazhorancës dhe opozitës. Gjatë fjalës së tij në foltoren e Kuvendit, kreu i Kabinetit Qeverisës ironizoi PD-në

Read Full Article

Basha mbledh grupin parlamentar pas takimit me Ramën: Vlahutin e pozicionuar në një krah politik

    Basha mbledh grupin parlamentar pas takimit me Ramën: Vlahutin e pozicionuar në një krah politik

Pas takimit të djeshëm me kryeministrin Edi Rama, kreu i PD-së ka mbledhur grupin parlamentar. Mësohet se në mbledhjen e sotme nuk kanë munguar debatet e shumta mes deputetëve. Në

Read Full Article

PD kundër kryebashkiakut të Divjakës: Tutor prostitutash në Itali

    PD kundër kryebashkiakut të Divjakës: Tutor prostitutash në Itali

Përfaqësues të Partisë Demokratike së bashku me qytetarë kanë protestuar ditën e sotme përpara zyrave të Bashkisë së Divjakës ku kanë kërkuar nisjen e hetimit pas akuzave të ngritura ndaj

Read Full Article

Zgjerohet koalicioni opozitar, PD-së i bashkohet LDE e Galdinit

    Zgjerohet koalicioni opozitar, PD-së i bashkohet LDE e Galdinit

Partia për Liri Demokraci dhe Etikë (LDE) i është bashkuar koalicionit opozitar. Në një deklaratë për mediat nga selia e PD-së, kryedemokrati Lulzim Basha tha se koalicioni opozitar i drejtuar

Read Full Article

PD: Morëm mbështetjen e PPE për platformën elektorale

    PD: Morëm mbështetjen e PPE për platformën elektorale

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, i pranishëm në Luksemburg për 40-vjetorin e PPE-së, me drejtuesit më të lartë të Bashkimit Europian, kryetarë shtetesh dhe qeverish të vendeve anëtare, është

Read Full Article

Përfundon mbledhja e PD për reformën në drejtësi, Vlahutin: Ajo që është shkruar në letër, të bëhet realitet

    Përfundon mbledhja e PD për reformën në drejtësi, Vlahutin: Ajo që është shkruar në letër, të bëhet realitet

Në përfundim të mbledhjes së grupit parlamentar të Partisë Demokratike, ambasadori i SHBA-ve, Donald Lu, vlerësoi rolin që opozita luan në Shqipërinë postkomuniste dhe tha se shpreson që kjo traditë

Read Full Article

Lu dhe Vlahutin në mbledhjen e PD, mungon Berisha

  Lu dhe Vlahutin në mbledhjen e PD, mungon Berisha

Ambasadorja e BE-së, Romana Vlahutin dhe ambasadori i SHBA-ve Donald Lu, kanë mbërritur në orën 10:00 të ditës së sotme

Read Full Article

Merr fund bojkoti, grupi parlamentar i PD rikthehet në Kuvend

  Merr fund bojkoti, grupi parlamentar i PD rikthehet në Kuvend

Partia Demokratike ka vendosur t’i japë fund bojkotit të nisur pak ditë më parë pas përjashtimit të ish-kryeministrit Berisha nga

Read Full Article

Basha u premton të rinjve të Vorës ulje të papunësisë

  Basha u  premton të rinjve të Vorës ulje të papunësisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një bashkëbisedim me të rinjtë e Vorës tha se papunësia te të rinjtë

Read Full Article

Lulzim Basha uron Pashkët; e nesërmja do të jetë me e mirë

  Lulzim Basha uron Pashkët; e nesërmja do të jetë me e mirë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, nëpërmjet një mesazhi publik i ka uruar të gjithë besimtarëve ortodoksë Festën e Pashkës.

Read Full Article

Zgjedhjet parlamentare, ja lista e 35 degëve të PD ku do të zgjidhen kryetarët e rinj

  Zgjedhjet parlamentare, ja lista e 35 degëve të PD ku do të zgjidhen kryetarët e rinj

Ende një vit nga zgjedhjet parlamentare, Partia Demokratike pritet të rikonstruktojë më shumë se gjysmën e degëve të saj. Vendimi

Read Full Article

Përjashtimi i Berishës, Nard Ndoka: I padrejtë, Meta tolerancë false

  Përjashtimi i Berishës, Nard Ndoka: I padrejtë, Meta tolerancë false

Në ndryshim nga Partia Demokratike, e cila vendosi të bojkotojë punimet e Kuvendit pas vendimit të përjashtimit të ish-kryeministrit Berisha,

Read Full Article

Basha: Programi elektoral i PD-së është gati, së shpejti me degë dhe në Londër

  Basha: Programi elektoral i PD-së është gati, së shpejti me degë dhe në Londër

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha, ka bërë të ditur pas përfundimit të mbledhjes së Kryesisë të PD-së

Read Full Article

Lihet i lirë biznesmeni Neranxi, PD: Hakmarrje e Veliajt

  Lihet i lirë biznesmeni Neranxi, PD: Hakmarrje e Veliajt

Biznesmeni Nikollaq Neranxi është lënë i lirë pas mesnate, pas marrjes në pyetje nga policia lidhur me ngjarjen e ndodhur

Read Full Article

PD thirrje sipërmarrësve: Mos jepni fonde për projektin e stadiumit të ri, ne do ta anulojmë sapo të vijmë në pushtet!

  PD thirrje sipërmarrësve: Mos jepni fonde për projektin e stadiumit të ri, ne do ta anulojmë sapo të vijmë në pushtet!

Në një deklaratë për shtyp, zëvendësja e Partisë Demokratike ka shprehur haptazi pakënaqësinë e kësaj force politike lidhur me projektin

Read Full Article

Sot seanca plenare, opozita i jep fund bojkotit

  Sot seanca plenare, opozita i jep fund bojkotit

Në rendin e seancës së sotme plenare parashikohet diskutimi i dy projektligjeve, “Për ndihmën shoqërore” dhe “Për marrëveshjet ndërkombëtare në

Read Full Article

PD: Vëllai i kryebashkiakut i ndaluar për trafik droge, u lirua nga ndërhyrja e Ndreut

  PD: Vëllai i kryebashkiakut i ndaluar për trafik droge, u lirua nga ndërhyrja e Ndreut

Kreu i Departamentit të Rendit në Partinë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka denoncuar një rast që flet për pabarazinë e ligjit

Read Full Article

Mandati i Kokëdhimës, Kushtetuesja shqyrton sot vlefshmërinë

  Mandati i Kokëdhimës, Kushtetuesja shqyrton sot vlefshmërinë

Në seancën e ditës së sotme, Gjykata Kushtetuese shqyrton vlefshmërinë  e mandatit të deputetit të PS-së, Koço Kokëdhima. Mësohet se

Read Full Article

Arrestohet Emiliano Shullazi, reagon Basha

  Arrestohet Emiliano Shullazi, reagon Basha

Pas akuzave të bëra nga ish-kryeministri Berisha se Emiliano Shullazi ka kërcënuar dekanin e Fakultetit të Shkencave të Natyrës, Mynyr

Read Full Article