Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Nene Tereza"

Nishani në Bruklin, përuron shtatoren e Nënë Terezës

    Nishani në Bruklin, përuron shtatoren e Nënë Terezës

Gjatë vizitës së tij në Nju Jork (New York), Presidenti i Republikës së Shqipërisë ishte i ftuar Kishën e Saint Athanasiusit në Bruklin (Brooklyn), ku mori pjesë në meshën e

Lexo me Shume

(Ekskluzive) Fakte historike që nuk i dinit për Nënë Terezën

(Ekskluzive) Fakte historike që nuk i dinit për Nënë Terezën

Një ditë na ndan nga shenjtërimi i Nënë Terezës, e cila do të thirret më pas Shën Tereza, një titull ky i merituar për një shqiptare që gjithë jetën e

Lexo me Shume

Shenjtërimi i Nënë Terezës, publikohet programi

Shenjtërimi i Nënë Terezës, publikohet programi

Teksa pak ditë na ndajnë nga ceremonia e shenjtërimit të Nënë Terezës, institucionet vendore kanë vendosur të organizojnë një sërë aktivitetesh në nderim të Nobelistes së Paqes, por që do

Lexo me Shume

Ceremonia e shenjtërimit të Nënë Terezës, Kisha Katolike prezanton programin e aktiviteteve

    Ceremonia e shenjtërimit të Nënë Terezës, Kisha Katolike prezanton programin e aktiviteteve

Kisha Katolike ka bërë me dije programin e aktiviteteve që do të zhvillohen në kuadër të ceremonisë së shenjtërimit të Nënë Terezës. Publikimi i këtij programi u krye ditën e

Lexo me Shume

Shenjtërimi i Nënë Terezës, ja detajet e ceremonisë madhështore

    Shenjtërimi i Nënë Terezës, ja detajet e ceremonisë madhështore

Më 4 shtator, Nënë Tereza do të shenjtërohet në sheshin e Shën Pjetrit. Imzot George Frendo, në Arkidioqeza Metropolitane Tiranë-Durrës, ka zbuluar programin e përgatitur nga Vatikani. Ai tregon fillimisht

Lexo me Shume

20 “perla” të thëna nga Nënë Tereza

    20 “perla” të thëna nga Nënë Tereza

Nënë Tereza është një nga njerëzit më me influencë që bota ka parë ndonjëherë. Dhe kjo jo për shkak të pasurisë apo betejave luftarake nga shenjtorja, por falë besimit, mënyrës

Lexo me Shume

“Mos e shpallni shenjtore, Nënë Tereza ishte mashtruese!”

    “Mos e shpallni shenjtore, Nënë Tereza ishte mashtruese!”

Geneviève Chénard e “New York Times” shkruan se nuk duhet të ngutemi për të shpallur Nënë Terezën shenjtore. Sipas saj, reputacioni i Terezës së Kalkutës mund të ketë influencuar njerëzit

Lexo me Shume