Blitz

Tag "Miratimi"

Importi i mbetjeve miratohet me 63 vota. Meta dhe PDIU s’marrin pjesë në votim

    Importi i mbetjeve miratohet me 63 vota. Meta dhe PDIU s’marrin pjesë në votim

Me 63 vota pro, 27 kundër dhe 4 abstenim është miratuar ligji “Për menaxhimin e integruar të mbetjeve” dhe amendimet e paraqitura nga Lëvizja Socialiste për Integrim. Mazhoranca ka miratuar

Read Full Article

Miratohet ligji i Vetting-ut, PD bojkoton votimin

    Miratohet ligji i Vetting-ut, PD bojkoton votimin

Komisioni i Reformës në Drejtësi ka miratuar në parim draftin e ligjit të “Vetting”-ut të paraqitur nga ERALIUS, i cili do të ketë për qëllim kontrollimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Read Full Article

Kushtetuta e re hyn sot në fuqi, reforma ende e paplotësuar

    Kushtetuta e re hyn sot në fuqi, reforma ende e paplotësuar

Ndryshimet kushtetuese që u miratuan unanimisht më 22 korrik, hyjnë së fundmi në fuqi. Botimi i ndryshimeve kushtetuese në Fletoren Zyrtare erdhi një ditë pas presidenti i Republikës, Bujar Nishani,

Read Full Article

Votohet nen për nen drafti kushtetues, miratohet me 140 vota pro në tërësi

    Votohet nen për nen drafti kushtetues, miratohet me 140 vota pro në tërësi

Reforma  në drejtësi, reforma më e rëndësishme e ndërmarrë, është miratuar me 139 vota pro në parim dhe 140 vota në tërësi, përcjell Blitz.al. Ndërkaq, është zhvilluar edhe votimi nen për

Read Full Article

Dule për reformën në drejtësi: Të miratohet me konsensus të plotë

    Dule për reformën në drejtësi: Të miratohet me konsensus të plotë

Kreu i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule, e ka cilësuar reformën në drejtësi si një proces i vonuar. Nga qyteti i Korçës, ai shprehu bindjen se

Read Full Article

Kosovë, Kuvendi miraton në parim dy projektligjet për EULEX-in

    Kosovë, Kuvendi miraton në parim dy projektligjet për EULEX-in

Në seancën e sotme, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar në parim dy projektligjet lidhur me vazhdimin e mandatit të EULEX-it. Pas miratimit në mbledhjen e qeverisë dhe procedimit

Read Full Article

Reforma në drejtësi, Rama: Ftesa për PD mbetet e hapur. Basha: Dakord për dialog pa kushte

    Reforma në drejtësi, Rama: Ftesa për PD mbetet e hapur. Basha: Dakord për dialog pa kushte

Në një prononcim për “Top Story”, kryeministri Rama ka folur rreth ftesës së bërë kundërshtarit politik Lulzim Basha për dialog, me qëllim arritjen e miratimit të reformës në drejtësi. Sa

Read Full Article

Shqipëria hap përpara, Qeveria miraton planin e LGBTI

    Shqipëria hap përpara, Qeveria miraton planin e LGBTI

Qeveria ka miratuar ditën e djeshme Planin Kombëtar të Veprimit për Personat LGBTI në Republikën e Shqipërisë, 2016-2020, një hap tjetër përpara ky sa i përket të drejtave dhe lirive

Read Full Article

Mazhoranca voton pr/ligjin për moratoriumin e gjuetisë, opozita kundër

  Mazhoranca voton pr/ligjin për moratoriumin e gjuetisë, opozita kundër

Komisioni i Veprimtarisë prodhuese ka miratuar sot në parim projektligjin për moratoriumin 5-vjeçar të gjuetisë. Kanë qenë vetëm anëtarët e

Read Full Article

Reforma në drejtësi miratohet në parim, Rama: Hap i madh

  Reforma në drejtësi miratohet në parim, Rama: Hap i madh

Komisioni i posaçëm parlamentar i reformës në drejtësi ka miratuar sot në parim draftin e ekspertëve ndërkombëtarë për ndryshimet kushtetuese.

Read Full Article

Hoffman për reformën në drejtësi: Të miratohet përpara verës

  Hoffman për reformën në drejtësi: Të miratohet përpara verës

Ambasadori i Gjermanisë në Shqipëri, Helmut Hoffman, tha për reformën në drejtësi se është e domosdoshme të miratohet përpara verës,

Read Full Article

Rama për reformën në drejtësi: Nuk e votojmë nëse s’shkakton tërmet në gjyqësor

  Rama për reformën në drejtësi: Nuk e votojmë nëse s’shkakton tërmet në gjyqësor

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përfunduar vizitën në SHBA, ku është takuar me zv/presidentin Joe Biden dhe më pas

Read Full Article