Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Maqedoni"

Deputetja shqiptare në parlamentin maqedonas: Flas shqip dhe vetëm shqip

    Deputetja shqiptare në parlamentin maqedonas: Flas shqip dhe vetëm shqip

Kaltrina Azizi, deputetja më e re në përbërjen parlamentare të Maqedonisë, ka shkaktuar tension në kuvendin maqedonas ku po zhvillohej debati mbi Prokurorinë Speciale. Deputetja e BDI-së ka reaguar ndaj

Lexo me Shume

Maqedoni, votohet qeveria teknike

    Maqedoni, votohet qeveria teknike

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar me 95 vota pro, 2 vota kundër dhe asnjë abstenim Qeverinë Kalimtare të Maqedonisë që doli pas marrëveshjes së katër liderëve të katër partive më

Lexo me Shume

Katastrofa mjedisore në Maqedoni, Shqipëria me fond paraprak prej 100,000 euro

    Katastrofa mjedisore në Maqedoni, Shqipëria me fond paraprak prej 100,000 euro

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka bërë me dije këtë të hënë se Shqipëria do të akordojë një fond paraprak prej 100 mijë eurosh në ndihmë të Maqedonisë.

Lexo me Shume

Përmbytjet në Maqedoni, presidenti Nishani i shpreh ngushëllimet homologut Ivanov

    Përmbytjet në Maqedoni, presidenti Nishani i shpreh ngushëllimet homologut Ivanov

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, i ka shprehur ngushëllimet presidentit Ivanov për viktimat e shkaktuara nga përmbytjet në Maqedoni, dëmet e shkaktuara dhe lëndimet në njerëz. “I nderuar

Lexo me Shume

Rritet numri i viktimave në Maqedoni, dëshmia tronditëse e shoferit: Uji ma mori fëmijën prej duarve

    Rritet numri i viktimave në Maqedoni, dëshmia tronditëse e shoferit: Uji ma mori fëmijën prej duarve

Numri i viktimave shkaktuar nga përmbytjet në Maqedoni ka arritur në 22, ndërkohë që burime të ndryshme shprehen se bëhet fjalë për 25 viktima. Si pasojë e kësaj katastrofe humanitare,

Lexo me Shume

10 shqiptarë ndër 20 viktimat, BE e gatshme të ndihmojë Maqedoninë

    10 shqiptarë ndër 20 viktimat, BE e gatshme të ndihmojë Maqedoninë

Numri i viktimave shkaktuar nga përmbytjet në Maqedoni ka arritur në 20, ndër të cilët 10 prej tyre janë shqiptarë. Dhjetëra të plagosur, katër të zhdukur dhe mbi 1,000 banorë

Lexo me Shume

Maqedonia, vendi ku të huajt dëshirojnë të adoptojnë fëmijë

    Maqedonia, vendi ku të huajt dëshirojnë të adoptojnë fëmijë

Shtetas nga vende të ndryshme të botës i drejtohen Maqedonisë për të adoptuar fëmijë. Sipas asaj që raporton “Telegrafi”, janë disa rastet e amerikanëve, britanikëve, sllovenëve e suedezëve të cilët

Lexo me Shume

Intelektualët shqiptarë në Maqedoni: “Federata është zgjidhja për Maqedoninë”

    Intelektualët shqiptarë në Maqedoni: “Federata është zgjidhja për Maqedoninë”

Duke marrë shkas nga bashkëpunimi i partive shqiptare me ato maqedonase dhe nga gjendja e vështirë ekonomike, sociale dhe politike e shqiptarëve në Maqedoni, intelektualë të ndryshëm në shtetin fqinj

Lexo me Shume

Maqedoni, Ivanov shfuqizon amnistinë për 22 nga 56 zyrtarët që fali

  Maqedoni, Ivanov shfuqizon amnistinë për 22 nga 56 zyrtarët që fali

Presidenti i Maqedonisë është tërhequr nga vendimi i tij dhe ka shfuqizuar një pjesë të amnistisë, konkretisht për 22 nga

Lexo me Shume

Që prej 17 prillit kufiri Maqedoni-Kosovë do të kalohet vetëm me letërnjoftime

  Që prej 17 prillit kufiri Maqedoni-Kosovë do të kalohet vetëm me letërnjoftime

Duke filluar nga e diela e ardhshme, qytetarët e Maqedonisë dhe Kosovës do të mund të lëvizin nëpër territoret respektive

Lexo me Shume

Protestuesit i vënë flakën zyrës së Ivanovit, 3 në pranga

  Protestuesit i vënë flakën zyrës së Ivanovit, 3 në pranga

Vendimi i Presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, për të amnistuar politikanët e përfshirë në krimin zgjedhor ka shkaktuar protesta masive.

Lexo me Shume