Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Kuzhine"

Patate fizarmonikë me salcë “ranch”

    Patate fizarmonikë me salcë “ranch”

Patatet fizarmonikë shpeshherë përgatiten si kontorno, por të shoqëruara me një sallatë stine mund të shërbehen edhe si një pjatë e vetme, sidomos për fëmijët. Sot e solla në rolin

Lexo me Shume

Patëllxhan të tiganisur me domate të vogla

    Patëllxhan të tiganisur me domate të vogla

Kjo recetë mund të shërbehet si garniturë ose si antipastë nëse shoqërohet me feta buke të thekur. Përbërësit: 2 patëllxhanë një dorë domate 2-3 thelpi hudhër pak kripë dhe pier

Lexo me Shume

Ushqimet e pasura me vitaminë D

Ushqimet e pasura me vitaminë D

Vitamina D është e rëndësishme për rregullimin e kalciumit dhe fosforit në trup. Nëse nuk merrni mjaftueshëm vitaminë D do të keni dobësi në sistemin imunitar. Vitaminën D mund ta

Lexo me Shume

Kaposh i mbushur me gështenja

    Kaposh i mbushur me gështenja

Kaposhin mund ta mbushni me çdo lloj përbërësi, klasikja është me mish të grirë derri, proshutë, bukë të thekur ose në qumësht dhe erëza. Unë sot e solla të mbushur

Lexo me Shume

Kapreze me patëllxhan

    Kapreze me patëllxhan

Një version tjetër i sallatës së njohur italiane capresa (kapreze). Sot me shtimin e patëllxhanit dhe e prezantuar në një tjetër mënyrë. Përbërësit: patëllxhan mozzarela(mocarela) disa gjethe majdanoz 1 hurdhër pak

Lexo me Shume

Panine me djathë dhie dhe reçel

    Panine me djathë dhie dhe reçel

Nuk dija se si t’i quaja këto bukë të vogla që kanë një përzierje shijesh në çdo kafshatë. Të mbushura me djathë dhie  dhe reçel më pas të kaluara në tigan

Lexo me Shume

Kek me qershi

    Kek me qershi

Kur themi kek mendja na shkon te përgatitja më e thjeshtë që ekziston. Ndaj nuk ka  më të thjeshtë se kjo recetë. E përshtatshme për mëngjes, si ëmbëlsirë për fëmijët dhe

Lexo me Shume

Tortë e mbushur me pjeshkë

    Tortë e mbushur me pjeshkë

Kjo është koha më e përshtatshme për të përgatitur këtë tortë, pasi pjeshkat janë në kohën e tyre më të mirë. Përbërësit: Për brumin frolla: 400 g miell 3 të

Lexo me Shume

Pad thai – Perime në mënyrë tajlandeze

  Pad thai – Perime në mënyrë tajlandeze

Nuk kam qenë një fanse e ushqimit aziatik, por pak nga pak mësova ta njoh, ta shijoj dhe ta dua këtë kuzhinë.

Lexo me Shume

Pjeshkë zgare me kos grek dhe salcë balsamike

  Pjeshkë zgare me kos grek dhe salcë balsamike

E freskët dhe e shpejtë si ëmbëlsirë, elegante dhe me shumë shije. Në vend të kosit grek mund të përdorni

Lexo me Shume

Sfoljatë me karkaleca dhe pesto borziloku

  Sfoljatë me karkaleca dhe pesto borziloku

Përbërësit: 1 petë sfoljatë 1 dorë karkaleca, rreth 15 copë 2-3 lugë pesto borziloku një dorë domate të vogla disa

Lexo me Shume

Gliko shalqiri

  Gliko shalqiri

Të vetmen pjesë të shalqirit që unë konsumoj janë lëkurat e tij. Nuk hahen të gjalla, por të bëra gliko. Një ndër glikotë e mia

Lexo me Shume

Supë freskuese – avokado, trangull dhe borzilok

  Supë freskuese – avokado, trangull dhe borzilok

Një supë që bëhet shumë shpejt. E përshtatshme për të gjithë familjen dhe mbi të gjitha shumë e shëndetshme për fëmijët

Lexo me Shume

Qofte me ton të bardhë dhe mel

  Qofte me ton të bardhë dhe mel

Këto qofte hamburgeri dolën të shijshme. Unë i përgatita me ton të bardhë, por ju mund t’i përgatisni me çdo lloj

Lexo me Shume

Makarona furre me pesto kungulleshkash, domate dhe karkaleca

  Makarona furre me pesto kungulleshkash, domate dhe karkaleca

Përbërësit: 280 g makarona “penne” një dorë domate të vogla 400 g karkaleca 1 gotë verë të bardhë 1 thelb

Lexo me Shume

Karkaleca me kripë dhe marinaturë

  Karkaleca me kripë dhe marinaturë

Sot po ju shkruaj një tjetër recetë të karkalecave me kripë. Te kripa kam shtuar të bardhën e vezës, siç bëj edhe

Lexo me Shume

Sallatë me dardhë në krostë brumi sfogliatë

  Sallatë me dardhë në krostë brumi sfogliatë

Kjo sallatë është shumë skenike dhe për të gjithë ata që pëlqejnë shijen e kripur të përzierë me të ëmblën

Lexo me Shume

Gjoks pule me shije orientale

  Gjoks pule me shije orientale

Përbërësit: 1 kokërr e vogël qepë e bardhë 150 g kumbulla të thata 400 g gjoks pule 280 g oriz

Lexo me Shume

Cupcake me Nutella

  Cupcake me Nutella

E kush është ajo femër nuk i adhuron këto ëmbëlsira kaq të bukura dhe super të shijshme! Të zbukuruara me

Lexo me Shume

Kërpudha pikante

  Kërpudha pikante

Një kontorno me shumë shije dhe e lehtë për t’u përshtatur me çdo pjatë. Përbërësit: 700 g kërpudha pylli (porçini) 3-4 lugë

Lexo me Shume

“Pica me shalqi”, perfekte për ditët e nxehta

  “Pica me shalqi”, perfekte për ditët e nxehta

E quajnë pica me shalqi, por mua më shumë më ngjan me një sallatë. E solla me shijet që  na pëlqejnë

Lexo me Shume