Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Korrupsioni"

Lu për korrupsionin: Të fortët blejnë drejtësinë, shqiptarët e dinë të vërtetën

    Lu për korrupsionin: Të fortët blejnë drejtësinë, shqiptarët e dinë të vërtetën

Gjatë Prezantimit të Indeksit të Perceptimit të Korrupsionit, i mbështetur nga Ambasada Amerikane në Tiranë, ambasadori Donald Lu foli me tone të ashpra ndaj elitës politike shqiptare sa i takon

Lexo me Shume

Manjani – Lallës: Hetoni zyrtarët e nivelit të lartë

    Manjani – Lallës: Hetoni zyrtarët e nivelit të lartë

Gjatë një takimi me Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla, ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka kërkuar që të hetimi të shtrihet deri tek zyrtarët e nivelit të lartë. Ai i

Lexo me Shume

I mori 1,000€ qytetarit, SHÇBA arreston ish-policin në Durrës

    I mori 1,000€ qytetarit, SHÇBA arreston ish-policin në Durrës

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA) pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Krujë, kanë vënë në pranga një ish-punonjës policie

Lexo me Shume

Manjani – Gjykatës Administrative: Mallkim, gjykimi juaj

    Manjani – Gjykatës Administrative: Mallkim, gjykimi juaj

Në analizën vjetore të punës, Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, kritikoi gjyqtarët e Gjykatës Administrative të Apelit, të cilët i akuzoi se frenuan dhënien e drejtësisë duke shkaktuar bllokimin e

Lexo me Shume

Pranga gjyqtarit Ibrahim Hoxha dhe djalit të tij, po merrnin 6 mln lekë për një gjyq

    Pranga gjyqtarit Ibrahim Hoxha dhe djalit të tij, po merrnin 6 mln lekë për një gjyq

Një gjyqtar dhe i biri janë arrestuar në flagrancë teksa po merrnin lekë për ndryshimin e një vendimi. Bëhet fjalë për gjyqtarin Ibrahim Hoxha dhe të birin e tij Ledion

Lexo me Shume

Freedom House për Shqipërinë: Kthim në 2004-n, përkeqësim i lirisë së medias

    Freedom House për Shqipërinë: Kthim në 2004-n, përkeqësim i lirisë së medias

Në raportin për vendet në tranzicion, “Freedom House” ka arritur në përfundimin se Ballkani që dikur ishte një rajon që ngjallte mjaft shpresa për ndërmarrje reformash, ka rënë në nivelin

Lexo me Shume

Skandali i korrupsionit në Panama “thyen” internetin, ja liderët botërorë të përfshirë. Po Shqipëria?

    Skandali i korrupsionit në Panama “thyen” internetin, ja liderët botërorë të përfshirë. Po Shqipëria?

Një grup gazetarësh ka publikuar së fundmi një raport me aktivitetet financiare të disa liderëve dhe ish-liderëve botërorë. Investigimi i “International Consortium of Investigative Journalists” (ICIJ) përmend 143 politikanë nga

Lexo me Shume

Llalla për VOA-n: Zyrtarët me pasuri e orë të shtrenjta s’do të thotë se janë të korruptuar

    Llalla për VOA-n: Zyrtarët me pasuri e orë të shtrenjta s’do të thotë se janë të korruptuar

Kryeprokurori Adriatik Llalla deklaroi se lajmet që qarkullojnë nëpër media për vizitën e tij në SHBA janë spekulative. Në intervistën për “Zërin e Amerikës”, ai shpjegoi se është anëtar i

Lexo me Shume

Lu: BKH sipas modelit të FBI-së, shpresojmë për një drejtësi të pavarur

  Lu: BKH sipas modelit të FBI-së, shpresojmë për një drejtësi të pavarur

  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Donald Lu, deklaroi përgjatë ditës së sotme se Byroja

Lexo me Shume

Miratohet rezoluta për Shqipërinë, PE: Problem korrupsioni

  Miratohet rezoluta për Shqipërinë, PE: Problem korrupsioni

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian ka miratuar rezolutën për Shqipërinë, ku thuhet se vendi ka bërë përmirësime sa u

Lexo me Shume