Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "ISIS"

Mosul, ISIS ekzekuton 284 pengje, ndër ta edhe fëmijë

    Mosul, ISIS ekzekuton 284 pengje, ndër ta edhe fëmijë

Luftëtarët e ISIS-it kanë ekzekutuar 284 pengje në Mosul, mes tyre edhe fëmijë, referuar raportimeve të mediave botërore. 284 djem dhe burra në qytetin irakian të Mosulit dhe fshatrave përreth

Lexo me Shume

Çlirimi i Mosulit nga ISIS-i, Iraku shprehet optimist

    Çlirimi i Mosulit nga ISIS-i, Iraku shprehet optimist

Kryeministri i Irakut, Haider al-Abadi, ka bërë të ditur se operacioni për rimarrjen e qytetit irakian të Mosulit nga të ashtuquajturit militantë të Shtetit Islamik po zhvillohet më shpejt nga

Lexo me Shume

Mosul, nis operacioni për rimarrjen e qytetit irakian nga ISIS

    Mosul, nis operacioni për rimarrjen e qytetit irakian nga ISIS

Iraku ka nisur operacionin për rimarrjen e qytetit të Mosulit nga Shtetit Islamik. Sulmi që nisi të hënën, erdhi si rezultat i bashkëpunimit mes forcave kurdë Peshmerga, qeverisë irakiane dhe

Lexo me Shume

Libi, ISIS vret gazetarin holandez

    Libi, ISIS vret gazetarin holandez

Një snajper i Shtetit Islamik ka qëlluar për vdekje një fotoreporter holandez të dielën, në qytetin libian Sirte, bastion i fundit i Shtetit Islamik në Libi. Jeroen Oerlemans u vra

Lexo me Shume

Irak, dyshime se ISIS ka sulmuar bazën e SHBA-ve me gaz mustardë

    Irak, dyshime se ISIS ka sulmuar bazën e SHBA-ve me gaz mustardë

Disa zyrtarë amerikanë kanë shprehur dyshimet se Shteti Islamik ka sulmuar me një raketë bazën ushtarake ajrore El-Kajjara, ku veprojnë trupat amerikane dhe ato irakiane. Pas shpërthimit, trupat amerikane kanë

Lexo me Shume

Turqi, pranga 40 të dyshuarve për lidhje me ISIS-in

    Turqi, pranga 40 të dyshuarve për lidhje me ISIS-in

­­ Policia turke ka vënë në pranga 40 persona të dyshuar për lidhje terroriste me Shtetin Islamik. Mësohet se arrestimet e tyre janë kryer në 23 banesa të ndryshme në

Lexo me Shume

CNN: ISIS kishte një plan më ambicioz, në shënjestër disa vende

    CNN: ISIS kishte një plan më ambicioz, në shënjestër disa vende

Shteti Islamik kishte planifikuar që të shkaktonte një kasaphanë të vërtetë gjatë sulmeve në Paris në nëntor 2015. Sipas CNN, sulmet në Paris ishin parashikuar të ishin më të rënda

Lexo me Shume

Vritet në Aleppo strategu kryesor i Shtetit Islamik

    Vritet në Aleppo strategu kryesor i Shtetit Islamik

ISIS ka bërë me dije se strategu kryesor i Shtetit Islamik është vrarë në Aleppo. Abu Muhammad al-Adnani, i cili bënte thirrje për sulme kundër Perëndimit gjatë Muajit të Ramazanit, ishte

Lexo me Shume

ISIS publikon një tjetër video, 5 fëmijë vrasin pengjet kurdë

  ISIS publikon një tjetër video, 5 fëmijë vrasin pengjet kurdë

Shteti Islamik ka publikuar një tjetër video propagandistike ku duken pesë fëmijë që propagandojnë në mënyrë të frikshme. Në videon

Lexo me Shume

Hakmerret Turqia, bombardon ISIS dhe kurdët në Siri

  Hakmerret Turqia, bombardon ISIS dhe kurdët në Siri

Turqia ka vendosur të hakmerret ndaj Shtetit Islamik dhe kurdëve pas sulmit të pak ditëve më parë në Gaziantep. Ajo

Lexo me Shume

Shpërthim në Turqi, 30 të vdekur dhe 90 të plagosur

  Shpërthim në Turqi, 30 të vdekur dhe 90 të plagosur

Një shpërthim i ndodhur gjatë një dasme në qytetin jugor turk Gaziantep ka vrarë 30 persona dhe ka plagosur 90

Lexo me Shume

Terrorizoi Vlorën, kosovari: Nuk kam lidhje me ISIS

  Terrorizoi Vlorën, kosovari: Nuk kam lidhje me ISIS

Shtetasi Dijar Xhema nga Mitrovica e Kosovës, i cili u vu në pranga dy ditë më parë pasi dhunoi dhe

Lexo me Shume

Rusi – Arrestohet 34-vjeçari i lidhur me ISIS

  Rusi – Arrestohet 34-vjeçari i lidhur me ISIS

Policia ruse ka arrestuar ditën e djeshme në Samara një 34-vjeçar, qytetar i një republike të Azisë Qendrore, i akuzuar

Lexo me Shume

Lavdrim Muhaxheri është gjallë

  Lavdrim Muhaxheri është gjallë

Simpatizantë të terroristit kosovar Lavdrim Muhaxheri dhe Shtetit Islamik kanë publikuar një fotografi të Lavdrimit,  ku ky i fundit shfaqet

Lexo me Shume

Luftoi për ISIS, pranga maqedonasit në Tiranë

  Luftoi për ISIS, pranga maqedonasit në Tiranë

Nga Anduena Llabani Autoritetet vendase kanë vënë në pranga një luftëtar të ISIS-it. 46-vjeçari nga Maqedonia u vu në pranga

Lexo me Shume

Trump: ISIS po e nderon Obamën, ai është themeluesi

  Trump: ISIS po e nderon Obamën, ai është themeluesi

Pas akuzave të rënda ndaj kundërshtares Hillary Clinton, kandidati republikan Donald Trump, ka akuzuar Presidentin e Shteteve të Bashkuara të

Lexo me Shume

Terrorizmi – Ish-gjykatësi francez: Na pret një vit i frikshëm!

  Terrorizmi – Ish-gjykatësi francez: Na pret një vit i frikshëm!

“Do të jetë një vit i frikshëm deri në zgjedhjet presidenciale të vitit 2017. Për këtë arsye joshja e ISIS

Lexo me Shume

ISIS kërcënon: “Do të pushtojmë Romën”. Policia blindon Koloseun

  ISIS kërcënon: “Do të pushtojmë Romën”. Policia blindon Koloseun

Policia e Romës ka mobilizuar të gjitha trupat për të pasur siguri maksimale rreth Koloseut! Ky vendim është marrë duke

Lexo me Shume

Libi, arrestohet një komandant i ISIS-it

  Libi, arrestohet një komandant i ISIS-it

Në qytetin Sirte në Libi është arrestuar një ndër liderët e Shtetit Islamik, teksa tentonte të arratisej në det. Ka

Lexo me Shume

ISIS kërcënon Rusinë: Dëgjo Putin, do të vijmë dhe do t’ju vrasim në shtëpitë tuaja!

  ISIS kërcënon Rusinë: Dëgjo Putin, do të vijmë dhe do t’ju vrasim në shtëpitë tuaja!

Në një video të postuar së fundmi, Shteti Islamik ka vënë në shënjestër Rusinë. Ky kërcënim vjen pas paralajmërimeve të

Lexo me Shume

Terrorizmi – ISIS kërcënon sërish Parisin dhe Romën

  Terrorizmi – ISIS kërcënon sërish Parisin dhe Romën

Pasi mori përsipër sulmin e ditës së sotme në kishën e Saint-Etienne-du-Rouvray në Francë, ku një prifti iu pre koka

Lexo me Shume