Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Grusht shteti"

Turqi, ministri i Brendshëm jep dorëheqjen

    Turqi, ministri i Brendshëm jep dorëheqjen

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Efkan Ala, ka vendosur të dorëhiqet nga detyra e tij. Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Binali Yıldırım, gjatë një deklarate për mediat më

Lexo me Shume

Turqi, kapen 11 ushtarët që do “rrëmbenin” Erdoganin

    Turqi, kapen 11 ushtarët që do “rrëmbenin” Erdoganin

Pas dështimit të tentativës për grusht shteti, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka nisur të arrestojë apo shkarkojë nga puna ata persona që dyshohet se kanë marrë pjesë në

Lexo me Shume

Turqi, vazhdon aksioni “spastrimi” – anulohen mbi 42.000 pasaporta

    Turqi, vazhdon aksioni “spastrimi” – anulohen mbi 42.000 pasaporta

Shteti turk ka anuluar pasaportat e 49.211 personave të dyshuar si të lidhur me rrjetin e Fethullah Gulen, i cili u akuzua nga Ankaraja si truri që organizoi grushtin e

Lexo me Shume

Kryeministri turk informon: Rritet në 232 numri i të vdekurve

    Kryeministri turk informon: Rritet në 232 numri i të vdekurve

Katër ditë pas tentativës për grusht shteti në Turqi, kryeministri Binali Yildirim ka bërë me dije se numri i të vdekurve është rritur në 232 persona, raporton Blitz.al. Menjëherë pas

Lexo me Shume

Tentativa për grusht shteti, Erdogan sugjeron kthimin e dënimit me vdekje

    Tentativa për grusht shteti, Erdogan sugjeron kthimin e dënimit me vdekje

Pas përpjekjes të dështuar të ushtrisë për grusht shteti, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka sugjeruar kthimin dënimit me vdekje. Këtë deklaratë ai e bëri përpara mbështetësve të tij

Lexo me Shume

Ambasadori turk në Shqipëri: Grushti i shtetit, vepër e Gülen. I paralajmëruam vendet aleate

    Ambasadori turk në Shqipëri: Grushti i shtetit, vepër e Gülen. I paralajmëruam vendet aleate

Dy ditë pas ngjarjes të shënuara mbrëmjen e së premtes në Turqi, ku u tentua një grush shteti, ka reaguar ambasadori i Turqisë në vendin tonë, Hidayet Bayraktar. Ai bën

Lexo me Shume

Nis “spastrimi” në Turqi pas tentativës për grusht shteti, 6.000 të arrestuar deri tani

    Nis “spastrimi” në Turqi pas tentativës për grusht shteti, 6.000 të arrestuar deri tani

Pas mbrëmjes të së premtes ku u tentua marrja në kontroll e pushtetit në shtetin turk, qeveria ka nisur “spastrimin”. Autoritetet turke vunë përpara përgjegjësisë dhjetëra gjeneralë, gjyqtarë të lartë

Lexo me Shume

Orgesa Zaimi: Boll u morët me politikë e fe! Lutjuni Zotit për Shqipërinë!

    Orgesa Zaimi: Boll u morët me politikë e fe! Lutjuni Zotit për Shqipërinë!

Situata e komplikuar në Turqi, ku dy ditë më parë një grup jo i vogël i forcave ushtarake të vendit kërkoi të kryente një grusht shteti që pak orë më

Lexo me Shume

John Kerry: Shpresojmë në paqe dhe stabilitet. Pritet deklarata e presidentit Erdogan

  John Kerry: Shpresojmë në paqe dhe stabilitet. Pritet deklarata e presidentit Erdogan

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka reaguar menjëherë pas pretendimeve për marrjen e pushtetit në Turqi duke shprehur solidaritetin:

Lexo me Shume