Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Gjykata Kushtetuese"

Gjykata Kushtetuese pezullon ligjin e Vettingut, ia delegon Venecias

    Gjykata Kushtetuese pezullon ligjin e Vettingut, ia delegon Venecias

Kushtetuesja ka marrë në konsideratë kërkesën e Partisë Demokratike duke pezulluar ligjin e Vettingut, të cilin e konsideron si antikushtetues pasi i mundëson qeverisë kontroll politik mbi organet përgjegjëse për

Lexo me Shume

Mandati i Rakip Sulit, Kushtetuesja rrëzon kërkesën e PD

    Mandati i Rakip Sulit, Kushtetuesja rrëzon kërkesën e PD

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e opozitës për shpalljen si antikushtetuese të mandatit të deputetit të Partisë Socialiste në qarkun e Dibrës, Rakip Suli. Në vendimin e saj, gjykata shprehet

Lexo me Shume

Kushtetuesja i heq mandatin Koço Kokëdhimës

    Kushtetuesja i heq mandatin Koço Kokëdhimës

Gjykata Kushtetuese ka vendosur t’i heqë mandatin deputetit Koço Kokëdhima. Ai akuzohej nga Partia Demokratike për përfitim të fondeve publike në kohën kur ka mbajtur edhe mandatin e deputetit në

Lexo me Shume

Thaçi president, Gjykata Kushtetuese hedh poshtë kontestimin e opozitës

    Thaçi president, Gjykata Kushtetuese hedh poshtë kontestimin e opozitës

Gjykata Kushtetuese në Kosovë ka hedhur poshtë kontestimin  e opozitës për zgjedhjen e Hashim Thaçit president. Ndër arsyetimet e mospranimit të kërkesës së opozitës, thuhet se parashtruesit e kërkesës pretendojnë

Lexo me Shume