Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Gjykata e Hages"

Deti i Kinës Jugore, Gjykata e Hagës favorizon Filipinet

    Deti i Kinës Jugore, Gjykata e Hagës favorizon Filipinet

Kina ka humbur një çështje të rëndësishme juridike lidhur me të drejtat e saj mbi Detin e Kinës Jugore. Ky vendim do ndikojë drejtpërsëdrejti në kontrollin e saj mbi “ujërat

Lexo me Shume

Krime kundër njerëzimit, Sheshel shpallet i pafajshëm. Bushati: Goditje e rëndë nga Haga

    Krime kundër njerëzimit, Sheshel shpallet i pafajshëm. Bushati: Goditje e rëndë nga Haga

Gjykata e Hagës ka shpallur të pafajshëm liderin radikal serb Vojisllav Sheshel, i akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Vojvodinë, Kroaci dhe Bosnjë, përgjatë viteve 1991-1993. Sheshel,

Lexo me Shume

Krime kundër njerëzimit, 40 vjet burg për Radovan Karaxhiç

    Krime kundër njerëzimit, 40 vjet burg për Radovan Karaxhiç

Ish-presidenti serb i Bosnjës dhe komandant i ushtrisë serbe të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua nga Haga me 40 vjet burg. Seanca u zhvillua me dyer të hapura në Gjykatën

Lexo me Shume