Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "dietologji"

Konsumoni ushqime me ngjyrat e dritave të semaforit për të ngrënë më pak

    Konsumoni ushqime me ngjyrat e dritave të  semaforit për të ngrënë më pak

Obeziteti është një çështje shumë alarmante.  Dy arsyet themelore të shtimit në peshë janë ushqimi i tepërt dhe mungesa e ushtrimeve fizike. Njerëzit konsumojnë më shumë kalori sesa ata djegin.

Lexo me Shume

E vërteta befasuese! Humb peshë duke ngrënë më shumë

    E vërteta befasuese! Humb peshë duke ngrënë më shumë

Hani më shumë për të humbur peshë. Në fakt kjo duket si një gjë e pamundur sepse rregulli kryesor për të humbur peshë është kufizimi i ushqimeve të dëmshme. Por

Lexo me Shume

Dietat e reja rrezikojnë jetën e të rinjve

    Dietat e reja rrezikojnë jetën e të rinjve

Dietat e reja, të cilat quhen si  “regjim i pastër”, faktikisht janë shumë të rrezikshme për të rinjtë.  Shumë dieta kufizuese, të cilat përjashtojnë sheqerin, mishin, produktet e qumështit, kanë

Lexo me Shume

Ushqimet yndyrore që ju ndihmojnë të bini në peshë

Ushqimet yndyrore që ju ndihmojnë të bini në peshë

Njerëzit heqin ushqimet me yndyrë nga dietat e tyre. Por kjo nuk duhet të ndodhë më sepse jo të gjitha ushqimet e yndyrshme nuk janë të shëndetshme. Disa ushqime përmbajnë

Lexo me Shume

Pse kjo dietë limoni quhet dieta e mrekullive?

    Pse kjo dietë limoni quhet dieta e mrekullive?

Dieta e limonit është krijuar nga dr. Martine Andre, i cili përdor agrumet e pasura me vitaminë C, të cilat janë aleatët e përsosur kundër celulitit. Baza e kësaj diete

Lexo me Shume