Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Britania e Madhe"

Racizmi, protestat “përfshijnë” dhe Britaninë e Madhe

    Racizmi, protestat “përfshijnë” dhe Britaninë e Madhe

E frymëzuar nga lëvizja antiraciste në SHBA, “Black Lives Matter” është lëvizja e krijuar në Britaninë e Madhe nga të gjithë njerëzit me ngjyrë që ndihen të persekutuar në shoqëri.

Lexo me Shume

5 gjërat që duhet të dini për Theresa May, Kryeministren e re të Anglisë

    5 gjërat që duhet të dini për Theresa May, Kryeministren e re të Anglisë

Theresa May është emëruar kryeministre e Anglisë në “Buckinggham Palace”, nga Mbretëresha. 59-vjeçarja e cilësuar si një “grua e vështirë” nga një politikan, merr pushtetin në një moment të trazuar për

Lexo me Shume

“Brexit”, qeveria britanike rrëzon peticionin me 4 milionë firma për një referendum të dytë

    “Brexit”, qeveria britanike rrëzon peticionin me 4 milionë firma për një referendum të dytë

Qeveria britanike ka refuzuar të marrë në konsideratë peticionin  e nënshkruar nga 4 milionë njerëz për zhvillimin e një referendumi të dytë. Kryeministri David Cameron e rrëzoi referendumin e dytë pavarësisht

Lexo me Shume

(Video) Efekti Brexit – Racizëm në Manchester: Ti je një emigrant, kthehu në Afrikë!

    (Video) Efekti Brexit – Racizëm në Manchester: Ti je një emigrant, kthehu në Afrikë!

“Zbrit nga tramvaji! Nuk je anglez, por një emigrant dreqi!” Edhe një koment i tillë është një ndër efektet e Brexit. Videoja që do të shihni më poshtë është xhiruar

Lexo me Shume

Brexit: Rriten kërkesat për të vizituar Britaninë, kushton më pak

    Brexit: Rriten kërkesat për të vizituar Britaninë, kushton më pak

Që nga momenti që referendumi britanik vendosi daljen e vendit nga Bashkimi Europian, kërkesat për të kaluar pushimet në Mbretërinë e Bashkuar janë rritur shumë. Kjo është të paktën ajo

Lexo me Shume

Presidenti i KE-së, Juncker – Britanisë së Madhe: Sqaroni pozicionin tuaj. Ndihem i trishtuar!

    Presidenti i KE-së, Juncker – Britanisë së Madhe: Sqaroni pozicionin tuaj. Ndihem i trishtuar!

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker i ka kërkuar Britanisë së Madhe “të sqarojë pozicionin e saj” sa më shpejt të jetë e mundur. Duke iu drejtuar Parlamentit Europian, ai tha

Lexo me Shume

5 filma që shpjegojnë pse Britania votoi për daljen nga BE

    5 filma që shpjegojnë pse Britania votoi për daljen nga BE

Vetëm dy ditë nga publikimi i rezultatit të referendumit që vendosi për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian, vendim që ka shkaktuar hutim dhe debate, iu rendisim pesë

Lexo me Shume

“Brexit”, ministri Bushati: Akti i fundit i një historie të vështirë

    “Brexit”, ministri Bushati: Akti i fundit i një historie të vështirë

Dalja e Britanisë së Madhe nga BE-ja ka shkaktuar një sërë reagimesh, ndër të tjera edhe të Tiranës zyrtare. Në një intervistë për “Ora News”, Ministri i Jashtëm i Shqipërisë,

Lexo me Shume

Britania e Madhe vendos sot nëse do qëndrojë apo largohet nga BE-ja

  Britania e Madhe vendos sot nëse do qëndrojë apo largohet nga BE-ja

Përmes një referendumi historik që do të zhvillohet ditën e sotme, Britania e Madhe do të vendosë nëse do të

Lexo me Shume

Partneret lesbike shpallen fajtore për torturimin dhe vrasjen e 2-vjeçarit

  Partneret lesbike shpallen fajtore për torturimin dhe vrasjen e 2-vjeçarit

Pas bujës që shkaktoi në Britaninë e Madhe lajmi i torturimit dhe vrasjes së një 2-vjeçari nga e ëma dhe

Lexo me Shume

Lufta kundër ISIS, Britania dhe aleatët, të gatshëm për të furnizuar me armë Libinë

  Lufta kundër ISIS, Britania dhe aleatët, të gatshëm për të furnizuar me armë Libinë

Britania e Madhe së bashku me aleatët e saj ndërkombëtarë kanë rënë dakord që të mbështesin qeverinë libiane në luftën

Lexo me Shume