Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Brexit"

Ekonomia britanike rritet me 0.5% në tre muaj pas Brexit

    Ekonomia britanike rritet me 0.5% në tre muaj pas Brexit

Sektori i shërbimeve në Mbretërinë e Bashkuar ka ndikuar pozitivisht në ekonominë britanike, duke bërë që ajo të pësojë rritje më të madhe nga sa pritej në tre muaj pas

Lexo me Shume

Drejtoi britanikët në BREXIT, jep dorëheqjen Nigel Farage

    Drejtoi britanikët në BREXIT, jep dorëheqjen Nigel Farage

Lideri i Partisë për Pavarësinë e Mbretërisë së Bashkuar, Nigel Farage, ka vendosur të japë dorëheqjen pas arritjes së “ambicies politike” të tij. Ai, i cili kryesoi fushatën për daljen

Lexo me Shume

(FOTO) Njerëzit “pushtojnë” rrugët e Londrës, kërkojnë qëndrimin në BE

    (FOTO) Njerëzit “pushtojnë” rrugët e Londrës, kërkojnë qëndrimin në BE

Disa ditë pas referendumit që nxorri fitues mbështetësit e Brexit, qindra protestues kanë marshuar nëpër rrugët e Londrës ku janë shprehur kundër vendimit për daljen e Britanisë së Madhe nga

Lexo me Shume

(Video) Efekti Brexit – Racizëm në Manchester: Ti je një emigrant, kthehu në Afrikë!

    (Video) Efekti Brexit – Racizëm në Manchester: Ti je një emigrant, kthehu në Afrikë!

“Zbrit nga tramvaji! Nuk je anglez, por një emigrant dreqi!” Edhe një koment i tillë është një ndër efektet e Brexit. Videoja që do të shihni më poshtë është xhiruar

Lexo me Shume

Brexit, por jo vetëm! Edhe Franca mendon të braktisë BE-në!

    Brexit, por jo vetëm! Edhe Franca mendon të braktisë BE-në!

Marine Le Pen, liderja e Frontit Nacional, partisë së ekstremit të djathtë në Francë, deklaroi në një intervistë të dhënë për televizionin ‘Lci’ se nëse do të arrijë të zgjidhet

Lexo me Shume

Brexit: Rriten kërkesat për të vizituar Britaninë, kushton më pak

    Brexit: Rriten kërkesat për të vizituar Britaninë, kushton më pak

Që nga momenti që referendumi britanik vendosi daljen e vendit nga Bashkimi Europian, kërkesat për të kaluar pushimet në Mbretërinë e Bashkuar janë rritur shumë. Kjo është të paktën ajo

Lexo me Shume

Presidenti i KE-së, Juncker – Britanisë së Madhe: Sqaroni pozicionin tuaj. Ndihem i trishtuar!

    Presidenti i KE-së, Juncker – Britanisë së Madhe: Sqaroni pozicionin tuaj. Ndihem i trishtuar!

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker i ka kërkuar Britanisë së Madhe “të sqarojë pozicionin e saj” sa më shpejt të jetë e mundur. Duke iu drejtuar Parlamentit Europian, ai tha

Lexo me Shume

5 filma që shpjegojnë pse Britania votoi për daljen nga BE

    5 filma që shpjegojnë pse Britania votoi për daljen nga BE

Vetëm dy ditë nga publikimi i rezultatit të referendumit që vendosi për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian, vendim që ka shkaktuar hutim dhe debate, iu rendisim pesë

Lexo me Shume

Brexit – Xhihadistët apel për të sulmuar Berlinin e Brukselin

  Brexit – Xhihadistët apel për të sulmuar Berlinin e Brukselin

Shteti Islamik kërkon të përfitojë nga momentet e forta të pasigurisë në Europë, të ardhura edhe prej referendumit në Britaninë

Lexo me Shume

“Brexit”, ministri Bushati: Akti i fundit i një historie të vështirë

  “Brexit”, ministri Bushati: Akti i fundit i një historie të vështirë

Dalja e Britanisë së Madhe nga BE-ja ka shkaktuar një sërë reagimesh, ndër të tjera edhe të Tiranës zyrtare. Në

Lexo me Shume