Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "BE"

Çelet Shkolla verore Europiane

    Çelet Shkolla verore Europiane

Me nismë të Këshillit Kombëtar të Integrimit është zhvilluar ditën e sotme ceremonia për çeljen e Shkollës verore Europiane. Gjatë takimit në ambientet e Kryesisë së Kuvendit, kryetarja e këshillit,

Lexo me Shume

10 shqiptarë ndër 20 viktimat, BE e gatshme të ndihmojë Maqedoninë

    10 shqiptarë ndër 20 viktimat, BE e gatshme të ndihmojë Maqedoninë

Numri i viktimave shkaktuar nga përmbytjet në Maqedoni ka arritur në 20, ndër të cilët 10 prej tyre janë shqiptarë. Dhjetëra të plagosur, katër të zhdukur dhe mbi 1,000 banorë

Lexo me Shume

Shokon Ilir Meta: Të gjithë duhet të sakrifikojnë për Reformën. Jam gati të jap dorëheqjen!

    Shokon Ilir Meta: Të gjithë duhet të sakrifikojnë për Reformën. Jam gati të jap dorëheqjen!

“Zgjidhja është ndërtimi i një qeverie ekspertësh. Unë jam gati të jap dorëheqjen pas miratimit të reformës!” Kjo ka qenë deklarata shokuese e kreut të Kunvendit dhe kryetarit të LSI,

Lexo me Shume

BE konfirmon: Serbia arrin konsensusin për hapjen e negociatave për integrim

    BE konfirmon: Serbia arrin konsensusin për hapjen e negociatave për integrim

Bashkimi Europian konfirmoi të martën se është arritur një konsensus për hapjen e kapitujve të rinj të negociatave me Serbinë. Kjo për shkak se asnjë prej 28 shteteve anëtare nuk

Lexo me Shume

Brexit, por jo vetëm! Edhe Franca mendon të braktisë BE-në!

    Brexit, por jo vetëm! Edhe Franca mendon të braktisë BE-në!

Marine Le Pen, liderja e Frontit Nacional, partisë së ekstremit të djathtë në Francë, deklaroi në një intervistë të dhënë për televizionin ‘Lci’ se nëse do të arrijë të zgjidhet

Lexo me Shume

Brexit: Rriten kërkesat për të vizituar Britaninë, kushton më pak

    Brexit: Rriten kërkesat për të vizituar Britaninë, kushton më pak

Që nga momenti që referendumi britanik vendosi daljen e vendit nga Bashkimi Europian, kërkesat për të kaluar pushimet në Mbretërinë e Bashkuar janë rritur shumë. Kjo është të paktën ajo

Lexo me Shume

Britania e Madhe vendos sot nëse do qëndrojë apo largohet nga BE-ja

    Britania e Madhe vendos sot nëse do qëndrojë apo largohet nga BE-ja

Përmes një referendumi historik që do të zhvillohet ditën e sotme, Britania e Madhe do të vendosë nëse do të qëndrojë apo largohet nga Bashkimi Europian. Rreth 46,499.537 njerëz kanë

Lexo me Shume

BE-Kosovës: Pa ratifikimin e demarkacionit, të harrohet heqja e vizave

    BE-Kosovës: Pa ratifikimin e demarkacionit, të harrohet heqja e vizave

Pas shqyrtimit të parë të ministrave të Brendshëm të BE-së për liberalizimin e vizave me Kosovën, Brukseli ka deklaruar se ka dy kushte që duhet të përmbushen: demarkacioni i kufirit

Lexo me Shume

Marrëveshja e vizave me Turqinë rrit riskun e sulmeve terroriste

  Marrëveshja e vizave me Turqinë rrit riskun e sulmeve terroriste

Nga një raport më i fundit i Bashkimit Europian, rezulton se marrëveshja e vizave e nënshkruar me Turqinë do të

Lexo me Shume

Rama: Shkretia shekullore nuk sjell më shumë bukë

  Rama: Shkretia shekullore nuk sjell më shumë bukë

Gjatë prezantimit të Akademisë Politike në Partinë Socialiste, kryeministri Rama e njëherazi kreu i kësaj partie, foli për reformat e

Lexo me Shume

Përfundon mbledhja e PD për reformën në drejtësi, Vlahutin: Ajo që është shkruar në letër, të bëhet realitet

  Përfundon mbledhja e PD për reformën në drejtësi, Vlahutin: Ajo që është shkruar në letër, të bëhet realitet

Në përfundim të mbledhjes së grupit parlamentar të Partisë Demokratike, ambasadori i SHBA-ve, Donald Lu, vlerësoi rolin që opozita luan

Lexo me Shume

Komisioni Europian do të rekomandojë liberalizimin e vizave për Kosovën

  Komisioni Europian do të rekomandojë liberalizimin e vizave për Kosovën

Kosova ka nisur bisedimet me Bashkimin Europian për procesin e liberalizimit të vizave në janar të vitit 2012, si dhe

Lexo me Shume

Rama për “The Times”: Absurde të tërheqësh Shqipërinë në betejën për “Brexit”

  Rama për “The Times”: Absurde të tërheqësh Shqipërinë në betejën për “Brexit”

“Ndoshta ne duhet të kënaqemi që Shqipëria e vogël është në qendër të debatit europian të Britanisë së Madhe. Kur

Lexo me Shume

Presidenti i Bundestagut, vizitë në Shqipëri, jep mesazhe inkurajuese

Presidenti i Bundestagut, vizitë në Shqipëri, jep mesazhe inkurajuese

… ◄ Back Next ► Picture 1 of 4 Presidenti i Bundestagut gjerman, Norbert Lammert, ndodhet në Tiranë për një

Lexo me Shume

Jep dorëheqjen ministrja belge, shkak bëhen sulmet terroriste

  Jep dorëheqjen ministrja belge, shkak bëhen sulmet terroriste

Ka qenë vetë ministrja e Transportit në Belgjikë, Jaqueline Galant e cila ka komunikuar dorëheqjen e saj pasi ishte informuar

Lexo me Shume

Miratohet nga Parlamenti Europian projektrezoluta për Shqipërinë

  Miratohet nga Parlamenti Europian projektrezoluta për Shqipërinë

Me 428 vota është miratuar projektzoluta për Shqipërinë, hartuar nga deputetët europianë Knut Fleckenstein dhe Eduard Kukan. Në debatet që

Lexo me Shume

Nis kthimi i refugjatëve sirianë në Turqi, Erdogan i vendos kushte BE-së

  Nis kthimi i refugjatëve sirianë në Turqi, Erdogan i vendos kushte BE-së

Një valë emigrantësh po kthehen nga Greqia në Turqi, pasi këto vende kanë arritur  një marrëveshje me BE për të

Lexo me Shume

Komisioneri Hahn, vizitë dhe dialog të nivelit të lartë Shqipëri-BE

  Komisioneri Hahn, vizitë dhe dialog të nivelit të lartë Shqipëri-BE

Paraditen e sotme ka nisur vizitën e tij zyrtare dyditore në Shqipëri komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Jonahes Hahn. Komisioneri

Lexo me Shume

Takimi i Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri, 19-20 maj

  Takimi i Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri, 19-20 maj

Më 19-20 maj do të mbahet në Tiranë takimi i Këshillit të Stabilizim-Asociimit Shqipëri-BE, referuar burimeve të “News24”. Mësohet se

Lexo me Shume

Sulmet në Bruksel, liderët e BE-së: Të bashkuar përballë kërcënimit. Shërbimet sekrete irakiane: Priten tri sulme të tjera

  Sulmet në Bruksel, liderët e BE-së: Të bashkuar përballë kërcënimit. Shërbimet sekrete irakiane: Priten tri sulme të tjera

Në një deklaratë të përbashkët, liderët e Bashkimit Europian dënuan sulmet e shënuara sot në Bruksel. Ata u shprehën se

Lexo me Shume

Ministri Tahiri: Shqipëria, gati të ndihmojë në çështjen e refugjatëve

  Ministri Tahiri: Shqipëria, gati të ndihmojë në çështjen e refugjatëve

Në një takim me komisionerin e BE-së për Migracionin e Çështjet e Brendshme, Dimitris Avramopoulos, ministri i Brendshëm Saimir Tahiri

Lexo me Shume