Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Bashkimi Europian"

BE-politikës shqiptare: Respektoni angazhimin për “Drejtësinë”

    BE-politikës shqiptare: Respektoni angazhimin për “Drejtësinë”

Teksa deputetët kanë nisur t’i drejtohen Kuvendit ku për pak nis seanca plenare, në të cilën do jenë të pranishëm edhe ambasadorët Donald Lu dhe Romana Vlahutin, BE ka kërkuar

Lexo me Shume

Brexit, por jo vetëm! Edhe Franca mendon të braktisë BE-në!

    Brexit, por jo vetëm! Edhe Franca mendon të braktisë BE-në!

Marine Le Pen, liderja e Frontit Nacional, partisë së ekstremit të djathtë në Francë, deklaroi në një intervistë të dhënë për televizionin ‘Lci’ se nëse do të arrijë të zgjidhet

Lexo me Shume

Brexit: Rriten kërkesat për të vizituar Britaninë, kushton më pak

    Brexit: Rriten kërkesat për të vizituar Britaninë, kushton më pak

Që nga momenti që referendumi britanik vendosi daljen e vendit nga Bashkimi Europian, kërkesat për të kaluar pushimet në Mbretërinë e Bashkuar janë rritur shumë. Kjo është të paktën ajo

Lexo me Shume

Brexit – Xhihadistët apel për të sulmuar Berlinin e Brukselin

    Brexit – Xhihadistët apel për të sulmuar Berlinin e Brukselin

Shteti Islamik kërkon të përfitojë nga momentet e forta të pasigurisë në Europë, të ardhura edhe prej referendumit në Britaninë e Madhe. Për këtë mendon të nisë sulmet në Berlin

Lexo me Shume

Dalja nga BE – aleati i Merkel: “Asnjë trajtim special për Britaninë”

    Dalja nga BE – aleati i Merkel: “Asnjë trajtim special për Britaninë”

Një mëngjes makthi për Brukselin sot, kur lajmi për daljen e Mbretërisë së Bashkuar e ballafaqon Bashkimin Europian me krizën më të madhe në historinë e saj 59-vjeçare. Edhe lideri

Lexo me Shume

Liberalizimi i vizave për Kosovën, konferenca nis në orën 15:00

    Liberalizimi i vizave për Kosovën, konferenca nis në orën 15:00

Përmes një komunikate për shtyp, Bashkimi Europian bëri të ditur se në orën 15:00 do të bëhet i ditur vendimi për rekomandim ose jo për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Lexo me Shume

Kosova në Schengen? Të mërkurën pritet vendimi

    Kosova në Schengen? Të mërkurën pritet vendimi

Zyrtarë të Bashkimit Europian kanë bërë të ditur se BE po planifikon që të pranojë në zonën Schengen 127 milionë qytetarë nga Kosova, Turqia, Ukraina dhe Gjeorgjia. Ky vendim i

Lexo me Shume

Miratohet nga Parlamenti Europian projektrezoluta për Shqipërinë

    Miratohet nga Parlamenti Europian projektrezoluta për Shqipërinë

Me 428 vota është miratuar projektzoluta për Shqipërinë, hartuar nga deputetët europianë Knut Fleckenstein dhe Eduard Kukan. Në debatet që u hapën mbi rezolutën e integrimit europian për Shqipërinë, ministrja

Lexo me Shume