Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "baktere"

Zbulohet në SHBA bakteri rezistent ndaj çdo antibiotiku

Zbulohet në SHBA bakteri rezistent ndaj çdo antibiotiku

  Autoritetet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë zbuluar, në trupin e një 49-vjeçareje nga Pensilvania, një lloj bakteri, i cili i mbijeton çdo lloj antibiotiku. Sipas shkencëtarëve, ky

Lexo me Shume

Ja çfarë ndodh vërtet me trupin tuaj gjatë një fluturimi

    Ja çfarë ndodh vërtet me trupin tuaj gjatë një fluturimi

… ◄ Back Next ► Picture 1 of 4 Gjatë një udhëtimi ajror, trupi juaj mund të vuajë disa efekte shqetësuese të shkaktuara nga privimi i oksigjenit apo rrezatimi kozmik.

Lexo me Shume

Studimi holandez: Vera dhe kafeja, të mira për zorrët

    Studimi holandez: Vera dhe kafeja, të mira për zorrët

Nëse deri tani i kemi besuar shprehjes “Një mollë në ditë mban mjekun larg”, studimi i ri i kryer nga disa studiues holandez flet për të njëjtin efekt pozitiv të

Lexo me Shume

Anoreksia mund të shkaktohet nga një infeksion bakterial

    Anoreksia mund të shkaktohet nga një infeksion bakterial

Anoreksia ka shkallën më të lartë të vdekshmërisë të çdo sëmundjeje mendore dhe ne ende dimë shumë pak rreth shkaqeve që shkaktojnë një gjendje të tillë apo si të arrijmë

Lexo me Shume

Studimi i ri: Anoreksia mund të shkaktohet nga një infeksion bakterial

    Studimi i ri: Anoreksia mund të shkaktohet nga një infeksion bakterial

Mundet që anoreksia, e përhapur gjerësisht në botë, të shkaktohet nga baktere që sulmojnë sistemin imunitar e më pas trurin, duke u bërë shkak për ndjenja të tilla si neveria.

Lexo me Shume

Shkencëtarët “ndryshojnë” pemën e jetës

Shkencëtarët “ndryshojnë” pemën e jetës

Pema e evolucionit sipas Çarls Darvinit është përdorur për dekada me radhë si një metaforë për biologët dhe mësuesit e biologjisë, për të treguar evolucionin e gjallesave. Por tani studiuesit

Lexo me Shume

Të lahesh çdo ditë? Nuk është e nevojshme – thonë ekspertët

    Të lahesh çdo ditë? Nuk është e nevojshme – thonë ekspertët

Dushi është pjesë e rutinës sonë, po aq sa edhe gjumi. Dhe nuk ka rëndësi nëse bëjmë dush në mëngjes apo në darkë, mjafton që po bëjmë gjënë e duhur.

Lexo me Shume