Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "autizmi"

Kërkohet largimi nga shkolla i fëmijës autik, babai: S’mund ta hedh në rrugë

    Kërkohet largimi nga shkolla i fëmijës autik, babai: S’mund ta hedh në rrugë

Një rast i rëndë është shënuar së fundmi në shkollën 9-vjeçare “Skënder Çaçi” në Tiranë, ku është kërkuar përjashtimi nga shkolla i një nxënësi të klasës së dytë, i cili

Lexo me Shume

Autizmi – shkencëtarët propozojnë kurimin me doza ekstazie

    Autizmi – shkencëtarët propozojnë kurimin me doza ekstazie

Shkencëtarët duan që të eksperimentojnë ekstazinë te njerëzit për të kuptuar nëse është e mundur të përdoret për të kuruar disa sëmundje, si për shembull autizmin, për të cilat ende

Lexo me Shume

Dasara Malltezi ka një urim të veçantë për gjyshe Liri Berishën

    Dasara Malltezi ka një urim të veçantë për gjyshe Liri Berishën

Mbesa e ish-kryeministrit Sali Berisha, Dasara Malltezi, ka zgjedhur ta ndajë me të gjithë miqtë e saj në Facebook urimin që i ka bërë gjyshes së saj, Liri Berisha, për

Lexo me Shume

Terapia që çoi drejt vdekjes djalin 4-vjeçar me autizëm

Terapia që çoi drejt vdekjes djalin 4-vjeçar me autizëm

… ◄ Back Next ► Picture 1 of 2 Një djalë i vogël 4-vjeçar autik është ndarë nga jeta pasi ishte detyruar të ecte për 20 km për shkak të

Lexo me Shume

Lira Gjika: Autizmi, ja shkaqet!

Lira Gjika: Autizmi, ja shkaqet!

Duke qenë se autizmi është i vështirë për t’u identifikuar dhe shpjeguar, pasi persona të ndryshëm autikë kanë sjellje dhe reagime të ndryshme, mjekësia është vënë në punë gjatë gjithë

Lexo me Shume

(Video) Tre rrëfime nga nëna shqiptare: Të sfidosh autizmin…

    (Video) Tre rrëfime nga nëna shqiptare: Të sfidosh autizmin…

2 prilli është Dita Ndërkombëtare e Autizmit. Shqipëria është një nga ato vende që vonë e ka kuptuar rëndësinë e përkushtimit ndaj autizmit, por megjithatë ka organizata të ndryshme dhe

Lexo me Shume

“Run4autism”, Bashkia e Tiranës: Më 2 prill do të bllokohet qarkullimi përgjatë bulevardit

    “Run4autism”, Bashkia e Tiranës: Më 2 prill do të bllokohet qarkullimi përgjatë bulevardit

Me rastin e aktivitetit “Run4autism” do të kufizohet nesër lëvizja e automjeteve përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” dhe “Zogu I”. Në njoftimin e Bashkisë së Tiranës thuhet se më 2

Lexo me Shume

(VIDEO) Si ndihet një fëmijë autik? Jua thotë David…

    (VIDEO) Si ndihet një fëmijë autik? Jua thotë David…

Arsyeja më madhore se pse nuk dimë, nuk kuptojmë dhe nuk përshtatemi më autizmin është në fakt edhe më e thjeshta: zakonisht jemi mësuar ta konsiderojmë sëmundje. Ky gabim në

Lexo me Shume