Blitz | Kliko dhe Informohu

Tag "Angela Merkel"

Merkel pëson disfatë, aleatët e saj: Ndrysho politikat për emigracionin!

    Merkel pëson disfatë, aleatët e saj: Ndrysho politikat për emigracionin!

Anëtarët e partisë gjermane CDU kanë akuzuar kancelaren Angela Merkel për disfatën që partia e saj qeverisëse pësoi në zgjedhjet rajonale. CDU (Christian Democratic Union) u rendit në vend të tretë

Lexo me Shume

Merkel: Islamofobia, e papranueshme! Turqit që jetojnë në Gjermani të jenë besnikë

    Merkel: Islamofobia, e papranueshme! Turqit që jetojnë në Gjermani të jenë besnikë

Në një intervistë për kanalin gjerman “ARD”, kancelarja gjermane Angela Merkel e ka cilësuar si të papranueshme vendimin e disa shteteve europiane për të refuzuar refugjatët myslimanë. Ajo bëri thirrje

Lexo me Shume

Merkel i bën presion Vuçiç-it: Normalizo marrëdhëniet me Kosovën

    Merkel i bën presion Vuçiç-it: Normalizo marrëdhëniet me Kosovën

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka uruar Aleksandar Vuçiç për mandatin e ri në krye të Qeverisë serbe dhe ka konfirmuar mbështetjen e saj në mirëqeverisjen e vendit. Në letrën e

Lexo me Shume

Takimi Renzi-Merkel-Hollande: Për një Europë më pak burokratike

    Takimi Renzi-Merkel-Hollande: Për një Europë më pak burokratike

Kryeministri italian Matteo Renzi, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti i Francës, Francois Hollande janë mbledhur së bashku për zhvillimin e një minisamiti për të diskutuar çështje si: emigracioni, terrorizmi

Lexo me Shume

Sulmi në Gjermani, kancelarja Merkel takon familjarët e shqiptarit Dijamant Zabërgja

    Sulmi në Gjermani, kancelarja Merkel takon familjarët e shqiptarit Dijamant Zabërgja

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka vizituar së fundmi familjen e Dijamant Zabërgja, njëri prej viktimave me origjinë shqiptare të sulmit në Mynih më 22 korrik. Merkel ishte e pranishme në

Lexo me Shume

Gjermania e tronditur nga dy sulmet, shpërthen zemërimi ndaj kancelares: Merkel i ka duart me gjak

    Gjermania e tronditur nga dy sulmet, shpërthen zemërimi ndaj kancelares: Merkel i ka duart me gjak

… ◄ Back Next ► Picture 1 of 3 Dy sulmet e shënuara gjatë kësaj jave në Gjermani kanë tronditur së tepërmi qytetarët vendas. Ditën e hënë, më 18 korrik,

Lexo me Shume

Sulm në Mynih, kancelarja Merkel: Do të luftojmë për lirinë

    Sulm në Mynih, kancelarja Merkel: Do të luftojmë për lirinë

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka reaguar pas sulmit të shënuar një ditë më parë në Mynih, ku mbetën të vrarë 9 persona, mes tyre dhe tre të rinj shqiptarë nga

Lexo me Shume

Deklarata e Erdogan për dënimin me vdekje, Gjermania: Nëse ndodh, do të ndërpriten negociatat

    Deklarata e Erdogan për dënimin me vdekje, Gjermania: Nëse ndodh, do të ndërpriten negociatat

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka reaguar përmes zëdhënësit të saj lidhur me deklaratën më të fundit të Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, për të rikthyer dënimin me vdekje pas

Lexo me Shume

Zvicër, inaugurohet tuneli më i gjatë në botë

  Zvicër, inaugurohet tuneli më i gjatë në botë

Sot në Zvicër inaugurohet tuneli Gottardo, tuneli hekururdhor më i gjatë në botë, 57 kilometra poshtë Alpeve, i cili do

Lexo me Shume

U tall me presidentin Erdogan, Merkel lejon hetimin e komedianit gjerman

  U tall me presidentin Erdogan, Merkel lejon hetimin e komedianit gjerman

Qeveria gjermane ka vendosur të lejojë hetimin e komedianit gjerman që akuzohet se ka tallur presidentin turk Erdogan. Kancelarja Angela

Lexo me Shume